kontakt@zwrotnikraka.pl

Wczesne objawy raka płuc

wczesne objawy raka płucOkreślone objawy chorobowe pojawiają się u większości chorych na raka płuc, jednak niekiedy, zwłaszcza we wczesnych stadiach, choroba ta może nie dawać jakichkolwiek symptomów. Guz pierwotny płuc rośnie najczęściej w sposób bezobjawowy. Jest to główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem i diagnostyką raka płuc. Pierwsze objawy raka płuc i pojawienie się symptomów choroby nowotworowej wiążą się z reguły ze wzrostem w organizmie guza pierwotnego naciekającego tkanki zewnątrzpłucne bądź jego rozrostem wewnątrzoskrzelowym. Płuco stanowi idealne środowisko do długiego rozwoju nowotworu bez objawów choroby nowotworowej. Wczesne stadia zaawansowania klinicznego raka płuc są diagnozowane często przypadkowo podczas wykonywania u pacjenta badania rentgenowskiego bądź tomografii komputerowej z zupełnie innych wskazań. Wiele symptomów i objawów raka płuc jest wywoływanych także przez mniej poważne schorzenia i choroby, z tego powodu są one często mylone, ignorowane lub próbuje się je łagodzić różnymi sposobami w celu przekonania się, czy uda się je zlikwidować.

NAJCZĘSTSZE OBJAWY RAKA PŁUC

  • KASZEL

Kaszel jest najczęstszym objawem raka płuc (45-75% chorych), z czego u 1/3 pacjentów przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny. Występuje częściej i wcześniej w guzach położonych centralnie w drzewie oskrzelowym (rak płaskonabłonkowy i drobnokomórkowy), natomiast rzadziej i później w guzach położonych obwodowo (rak gruczołowy i wielokomórkowy). Pojawienie się długotrwałego kaszlu (trwającego dłużej niż 2-3 tygodnie) lub zmiana charakteru dotychczas występującego kaszlu są objawami niepokojącymi, o których powinno poinformować się lekarza.

  • DUSZNOŚĆ I ŚWISZCZĄCY ODDECH

Duszność jest drugim pod względem częstości występowania objawem raka płuc (30-50% chorych). Pojawia się ona u palaczy jako skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz rozedmy. Jeżeli duszność wyraźnie się nasila, należy o tym fakcie poinformować lekarza. Duszność może mieć wiele przyczyn. Niekiedy rozrastający się guz blokuje całkowicie lub częściowo światło jednego z głównych oskrzeli, co może prowadzić do niedodmy i powstania zakażenia w części płuc. Raki płuca, które są związane z nabłonkiem wyściełającym, mogą sprzyjać gromadzeniu się płynu w przestrzeni jamy opłucnej. Nosi to nazwę wysięku opłucnowego. Jeżeli gromadzi się duża objętość tego płynu, to dochodzi do ucisku na płuco, co powoduje duszność. Rak płuc może powodować zwężenie jednego z głównych oskrzeli lub tchawicy, czego skutkiem jest powstanie szczególnego typu dźwięku, zwykle podczas wydychania powietrza, noszącego nazwę stridor. Jest to poważny objaw wymagający szybkiej konsultacji u lekarza.

  • ODKRZTUSZANIE WYDZIELINY Z ZAWARTOŚCIĄ KRWI I DŁUGOTRWAŁA CHRYPKA

Odkrztuszanie krwi lub plwociny zawierającej krew stanowią niepokojące symptomy i potencjalne objawy raka płuc, który muszą zostać pilnie skonsultowane z lekarzem. Terminem medycznym określającym to zjawisko jest krwioplucie. Przyczyn odkrztuszania wydzieliny z zawartością krwi jest wiele np. (infekcja w obrębie klatki piersiowej), jednak u 19-29% chorych na raka płuca stanowi ona objaw ich choroby nowotworowej. Chrypka występuje w dużej części populacji, a zwłaszcza u osób często zapadających na przeziębienia lub infekcje toczące się w obrębie klatki piersiowej. W przypadku palaczy, chrypka która nie ustępuje po okresie 2-3 tygodni, powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza rodzinnego.

 

  • UCZUCIE ZMĘCZENIA I NIEKONTROLOWANA UTRATA WAGI

Uczucie zmęczenia lub znużenia występuje bardzo często i może być spowodowane wieloma przyczynami. Pojawienie się tych objawów z niewyjaśnionych przyczyn u osoby palącej lub eks-palacza powinno być potraktowane poważnie. Zalecane jest wykonanie RTG klatki piersiowej. Utrata masy ciała wynosząca około 6 kilogramów występuje u ponad połowy pacjentów cierpiących z powodu raka płuc i jest częstym symptomem choroby nowotworowej płuc.

  • BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ LUB BARKACH

Objawy raka płuc to także silny ból, który występuje u 25-50% chorych. Jest on zazwyczaj skutkiem naciekania przez raka płuc ściany klatki piersiowej, żeber lub kręgosłupa. Niekiedy nowotwór rozwija się w szczytach płuc (guz Pancoasta), powodując powstanie dolegliwości bólowych zlokalizowanych w okolicy barku. Jeżeli do rozwoju guza Pancoasta dochodzi w szczycie jednego płuca, u chorych dochodzi często do specyficznych objawów, obejmujących opadanie powieki, zwężenie źrenicy i zanik potliwości po jednej stronie twarzy. Wiąże się to z wynikiem działania guza, który powoduje uszkodzenie nerwy przebiegającego w rejonie szyi i unerwiającego obszar twarzy.

  • ZESPÓŁ ŻYŁY GŁÓWNEJ GÓRNEJ (ZŻGG)

Żyła główna górna położona jest w prawym górnym śródpiersi w bezpośrednim sąsiedztwie oskrzela głównego prawego i licznych węzłów chłonnych śródpiersia odprowadzających chłonkę z całej prawej i części lewej połowy klatki piersiowej. Ze względu na wiotkość ściany, niskie ciśnienie wewnątrznaczyniowe i swoją lokalizację podatna jest na ucisk i zamknięcie jej światła. W około 85-95% przypadków bezpośrednią przyczyną Zespołu Żyły Głównej Górnej  jest nowotwór w klatce piersiowej. Klasycznymi objawami zespołu żyły głównej górnej są obrzęk twarzy i szyi, duszność, kaszel, zaczerwienienie skóry twarzy. Ponadto chorzy skarżą się na trudności w przełykaniu, chrypkę, zawroty i bóle głowy, bóle w klatce piersiowej. W badaniu przedmiotowym objawy raka płuc stwierdzane są jako obrzęk twarzy i kończyn górnych, poszerzenie żył powierzchownych, sinicę i wytrzeszcz. Do podstawowych metod leczenia ZŻGG należą radioterapia, chemioterapia, leczenie objawowe i chirurgiczne.

Niekiedy u pacjentów chorych na raka płuc nie pojawiają się żadne objawy związane z jego obecnością nowotworu w płucach, występują natomiast objawy wywołane przerzutami raka. Rak płuc daje przerzuty zazwyczaj do węzłów chłonnych, kości, wątroby i mózgu. W takim przypadku mogą one powodować odpowiednio: powiększenie węzłów chłonnych, ból i złamania kości, żółtaczkę, napady padaczkowe. Wszelkie niepokojące symptomy i potencjalne objawy raka płuc, które utrzymują się przez dłuższy czas i mają charakter nawracający powinny być wskazaniem do konsultacji z lekarzem i wykonania badań diagnostycznych raka.

 

ZOBACZ: RAK PŁUC – PROFILAKTYKA, LECZENIE, ROKOWANIA

CZY RAK JEST DZIEDZICZNY?

DIETA ANTYRAKOWA – WSKAZÓWKI

Wczesne objawy raka płuc, bibliografia
D. Gilligan, R. Rintoul, Rak płuc, Warszawa 2010.
J. Jassem, M. Krzakowski, Nowotwory płuca i opłucnej. Praktyczny przewodnik dla lekarzy, Gdańsk 2009.
J. Meder, Aktualne zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii, Warszawa 2011.
J. Kołodziej, M. Marciniak, Rak płuca, Poznań 2010.
M. Krzakowski, Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych – 2011 r., Tom I, Gdańsk 2011.

Wczesne objawy raka płuc 3.91/5 (78.18%) 22 votes
 
 

Podobne artykuły


Aktualne wydarzenia

Czytaj artykuły

Czy w Polsce powstanie Narodowy Instytut Raka ?

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (16.07.2015) aktualny Minister zdrowia prof. Marian Zembala przedstawił plan powołania w Polsce Narodowego Instytutu Raka. Instytucja, której głównym obszare...
Dodano: 21 lip 2015

Kampania RAKOOBRONA – rak według nastolatka

Rusza kolejna odsłona kampanii edukacyjnej RAKOOBRONA, która dotyczy profilaktyki przeciwnowotworowej i jest skierowana jest do młodzieży w wieku 14-19 lat. W ramach tegorocznej letniej akcji tzw. Czarny...
Dodano: 16 lip 2015

V Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy 2015

W dniach 5-7.08.2015 roku w Warszawie odbędzie się piąta edycja Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy organizowanej przez Fundację im. dr. Macieja Hilgiera w ramach Medycznego Programu...
Dodano: 10 lip 2015

Nowy szpital onkologiczny dla dzieci Przylądek Nadziei

We wrześniu 2015 roku swoją działalność zainauguruje szpital onkologiczny dla dzieci Przylądek Nadziei, który powstał we Wrocławiu przy ulicy Borkowskiej. Do nowego budynku przeniesie się Klinka...
Dodano: 09 lip 2015

Onkobieg 2015 – zaproszenie na charytatywną imprezę biegową

6 września 2015 roku w Warszawie odbędzie się ósma edycja Onkobiegu – charytatywnej imprezy biegowej, będącej wyrazem solidarności z chorymi na nowotwory. Onkobieg ma na celu popularyzację aktywności...
Dodano: 04 lip 2015
Więcej w objawy raka
objawy raka u dzieci
Objawy raka u dzieci

Choć nowotwory u dzieci są rzadką grupę chorób, to stanowią drugą przyczyną zgonów wśród najmłodszych. Szybko rozpoznane objawy...

Zamknij