Na prośbę Polskiego Towarzystwa Onkologicznego publikujemy oświadczenie, które zwraca uwagę pacjentów na dodatkowe procedury oferowane w niektórych placówkach oferujących hipertermię, a których skuteczność nie została potwierdzona:
Zarządy onkologicznych towarzystw naukowych z dużym zaniepokojeniem przyjmują działalność prowadzoną w kilku miastach w Polsce przez „centra hipertermii”. Instytucje te realizują odpłatne usługi w zakresie hipertermii, reklamując je jako skuteczną i nieszkodliwą metodę leczenia wszystkich nowotworów. Niezależnie od tego, w ośrodkach tych wykonywane są inne procedury („test na chemioczułość”, „kroplówka immunostymulująca”, „zastrzyk uodparniający”, badania markerów w surowicy w celu „zminimalizowania ryzyka wystąpienia poszczególnych rodzajów raka”), których skuteczność nigdy nie została potwierdzona w badaniach naukowych.
Pragniemy podkreślić, że miejscowa hipertermia w połączeniu z chemioterapią lub radioterapią znajduje zastosowanie w leczeniu wybranych nowotworów i jest dostępna w niektórych ośrodkach onkologicznych, jednak praktyki realizowane w wymienionych instytucjach nie znajdują oparcia w dowodach naukowych i mogą być potencjalnie szkodliwe.
- Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Jacek Fijuth
- Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Maciej Krzakowski
- Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej, Krzysztof Składowski
- Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Piotr Rutkowski
- Polskie Towarzystwo Brachyterapii, Janusz Skowronek
- Polska Unia Onkologii, Janusz Meder