rak jelita grubego – czujność/wczesne wykrywanie

Forum Onkologiczne WAŻNE INFORMACJE Profilaktyka raka rak jelita grubego – czujność/wczesne wykrywanie

Ten temat zawiera 10 odpowiedzi, i 11 głosów. Ostatnio był zaktualizowany przez  Kika 4 miesięcy temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #6747

  agatkanasza
  Użytkownik

  Badanie i kontrola stanu jelita grubego może być przeprowadzone różnymi metodami – na podstawie analizy kału na krew utajoną, sigmoidoskopii, klasycznej kolonoskopii, ale i metod eksperymentalnych takich jak kolonoskopia wirtualna czy badanie kapsułą endoskopową. Większość lekarzy uznaje za najlepsze i preferuje badanie jelita grubego za pomocą kolonoskopii. Metoda ta cechuje się dużą czułością i specyficznością. Pozwala wykryć stany przedrakowe – gruczolaki, które występują u 25% osób po 50 roku życia. Olbrzymią zaletą kolonoskopii jest fakt, że pozwala jednocześnie usuwać polipy i prowadzi do realnego spadku zapadalności na zaawansowane nowotwory jelita grubego. W Polsce istnieje formalny Program Badań Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Program finansowany ze środków państwa funkcjonuje od 2000 roku i polega na bezpłatnym wykonywaniu jednorazowej kolonoskopii u osób w wieku 50-65 lat oraz w wieku 40-65 lat, gdy występuje dodatni wywiad rodzinny w kierunku raka jelita grubego.

  Warto również wspomnieć o badaniu krwi utajonej w kale. Ten rodzaj badania jelita grubego może być oparty na teście gwajakolowym (gFOBT), który można wykonać w warunkach domowych lub na teście immunohistochemicznym (FIT), który wykonuje się w laboratoriach. W toku testów należy pobrać dwie próbki z trzech kolejnych stolców. Niestety nie jest to metoda doskonała. Wiele gruczolaków, a nawet raków, może zostać przeoczona w tych testach, ponieważ zmiany te zwykle nie krwawią w czasie wykonywania testów.

  zobacz więcej na: https://www.zwrotnikraka.pl/marzec-miesiac-swiadomosci-raka-jelita-grubego-profilaktyka-i-prewencja/ |

 • #6795

  byzol
  Użytkownik

  ciekawy film: https://www.youtube.com/watch?v=dgi_BXGP4Z8

   

  Profilaktyczna kolanoskopia po 40 to dobry pomysł

 • #6823

  studentmedycyny
  Użytkownik

  A to odpowiedź studentów medycyny:

  Nowotwór jelita grubego jest trzecim pod względem zachorowalności nowotworem na świecie. Czy można jednak w porę wykryć niepokojącą zmianę i zapobiec najgorszemu? Można. Za pomocą jednego, prostego badania – kolonoskopii.
  W dzisiejszym odcinku: jelito grube, skąd bierze się rak, jakie są jego objawy i jak można mu zapobiec?

 • #7012

  borowka.bor
  Użytkownik

  Większość pacjentów się nie bada i potem jest bardzo zaskoczonych. Kolanoskopia to obowiązek bo ewentualne leczenie jest groźne dla życia. Lepiej przeciwdziałać niż leczyć!

 • #8675
  Gajowy
  Gajowy
  Użytkownik

  http://pbp.coi.pl/kolonoskopia/wazne-uwagi/

  cenne uwagi na temat kolonoskopii

 • #8719

  wanda.pandar
  Użytkownik

  Ludzie przestańcie straszyć innych. Kolonoskopia wcale nie boli, albo dużo/dużo mniej niż inni myślą.

 • #8907

  smallmotylek
  Użytkownik

  Trasa Onkologicznej Poradni Servier – II Edycja 2018

  II edycja, mega event i wszystko za darmo!

 • #9069

  daniel1965
  Użytkownik

  mądra dieta w profilaktyce raka jelita grubego jest bardzo ważna

 • #9659

  Krysia
  Użytkownik

  Jest mase warzyw, które beda dla osoby chorej lekarstwem i świetnym sposobem na walkę z rakiem jelita grubego. Najczęstsze przerzuty spotykane są na wątrobę, a dla niej najlepsze są przede wszytskim zielone warzywa takie jak por, brokul, szpinak, itd. Maja one w sobie duza zawartosc chlorofilu, witaminy C, potasu i żelaza, przy czym żelazo jest niezbędne do dobrego funkcjonowania i regeneracji w tym przypadku. A słyszeliście może o radioembolizacji? Podobno poprawa u badanych wynosiła gdzieś z 40%. Interesuję się tym tematem odkąd natrafiłem na Ośrodek Badań Kliniczych Pratia, w której można takie badanie i zabieg wykonać, a wystarczyło tylko bezpłatnie zapisać się do programu.

 • #9993

  Irekk
  Użytkownik

  Zbliżam się już powoli do wieku, w którym będzie trzeba zacząć myśleć o takich badaniach profilaktycznych, więc dobrze wiedzieć, że nie jest to nic strasznego

 • #11154

  Kika
  Użytkownik

  Przede wszytskim zielone warzywa, jak pietruszka, szpinak działają bardzo dobrze na te schorzenia, no i ozywiście imbir oraz kurkuma, które świetnie przeciwdziałają komórką rakowym!
  Mając rak jelita grubego z przerzutami np. do wątroby, rokowania często nie są dobre ;/ Jednakże odpowiednie zadbanie o siebie i leczenie może wymiernie pomóc. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest radioembolizacja, którą wykonuje Pratia – https://pratia.com/rak-jelita-grubego-przyczyny-objawy-leczenie-przerzuty/ – warto zapisać się do badań klinicznych (które można tez uzyskać bezpłatnie) – mogą one niezmiernie pomóc, bo przeżywalność raka i jego wyleczalność jest coraz większa.

Musisz być zalogowany żeby odpowiedzieć w tym wątku.     Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto

NEWSLETTER

Podaj adres e-mail, prześlemy Ci bezpłatny pakiet materiałów informacyjnych. Bądźmy w kontakcie!

Forum Statistics

Liczba zarejestrowanych użytkowników
797
Fora
7
Tematy
216
Odpowiedzi
591
Tagi tematu
75