Forum Onkologiczne WAŻNE INFORMACJE Profilaktyka raka rak jelita grubego – czujność/wczesne wykrywanie

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #6747
   agatkanasza
   Uczestnik

   Badanie i kontrola stanu jelita grubego może być przeprowadzone różnymi metodami – na podstawie analizy kału na krew utajoną, sigmoidoskopii, klasycznej kolonoskopii, ale i metod eksperymentalnych takich jak kolonoskopia wirtualna czy badanie kapsułą endoskopową. Większość lekarzy uznaje za najlepsze i preferuje badanie jelita grubego za pomocą kolonoskopii. Metoda ta cechuje się dużą czułością i specyficznością. Pozwala wykryć stany przedrakowe – gruczolaki, które występują u 25% osób po 50 roku życia. Olbrzymią zaletą kolonoskopii jest fakt, że pozwala jednocześnie usuwać polipy i prowadzi do realnego spadku zapadalności na zaawansowane nowotwory jelita grubego. W Polsce istnieje formalny Program Badań Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Program finansowany ze środków państwa funkcjonuje od 2000 roku i polega na bezpłatnym wykonywaniu jednorazowej kolonoskopii u osób w wieku 50-65 lat oraz w wieku 40-65 lat, gdy występuje dodatni wywiad rodzinny w kierunku raka jelita grubego.

   Warto również wspomnieć o badaniu krwi utajonej w kale. Ten rodzaj badania jelita grubego może być oparty na teście gwajakolowym (gFOBT), który można wykonać w warunkach domowych lub na teście immunohistochemicznym (FIT), który wykonuje się w laboratoriach. W toku testów należy pobrać dwie próbki z trzech kolejnych stolców. Niestety nie jest to metoda doskonała. Wiele gruczolaków, a nawet raków, może zostać przeoczona w tych testach, ponieważ zmiany te zwykle nie krwawią w czasie wykonywania testów.

   zobacz więcej na: https://www.zwrotnikraka.pl/marzec-miesiac-swiadomosci-raka-jelita-grubego-profilaktyka-i-prewencja/ |

  • #6795
   byzol
   Uczestnik

   ciekawy film: https://www.youtube.com/watch?v=dgi_BXGP4Z8

    

   Profilaktyczna kolanoskopia po 40 to dobry pomysł

  • #6823
   studentmedycyny
   Uczestnik

   A to odpowiedź studentów medycyny:

   Nowotwór jelita grubego jest trzecim pod względem zachorowalności nowotworem na świecie. Czy można jednak w porę wykryć niepokojącą zmianę i zapobiec najgorszemu? Można. Za pomocą jednego, prostego badania – kolonoskopii.
   W dzisiejszym odcinku: jelito grube, skąd bierze się rak, jakie są jego objawy i jak można mu zapobiec?

  • #7012
   borowka.bor
   Uczestnik

   Większość pacjentów się nie bada i potem jest bardzo zaskoczonych. Kolanoskopia to obowiązek bo ewentualne leczenie jest groźne dla życia. Lepiej przeciwdziałać niż leczyć!

  • #8675
   Gajowy
   Uczestnik

   http://pbp.coi.pl/kolonoskopia/wazne-uwagi/

   cenne uwagi na temat kolonoskopii

  • #8719
   wanda.pandar
   Uczestnik

   Ludzie przestańcie straszyć innych. Kolonoskopia wcale nie boli, albo dużo/dużo mniej niż inni myślą.

  • #8907
   Anonim

   Trasa Onkologicznej Poradni Servier – II Edycja 2018

   II edycja, mega event i wszystko za darmo!

  • #9069
   daniel1965
   Uczestnik

   mądra dieta w profilaktyce raka jelita grubego jest bardzo ważna

  • #9659
   Krysia
   Uczestnik

   Jest mase warzyw, które beda dla osoby chorej lekarstwem i świetnym sposobem na walkę z rakiem jelita grubego. Najczęstsze przerzuty spotykane są na wątrobę, a dla niej najlepsze są przede wszytskim zielone warzywa takie jak por, brokul, szpinak, itd. Maja one w sobie duza zawartosc chlorofilu, witaminy C, potasu i żelaza, przy czym żelazo jest niezbędne do dobrego funkcjonowania i regeneracji w tym przypadku. A słyszeliście może o radioembolizacji? Podobno poprawa u badanych wynosiła gdzieś z 40%. Interesuję się tym tematem odkąd natrafiłem na Ośrodek Badań Kliniczych Pratia, w której można takie badanie i zabieg wykonać, a wystarczyło tylko bezpłatnie zapisać się do programu.

  • #9993
   Anonim

   Zbliżam się już powoli do wieku, w którym będzie trzeba zacząć myśleć o takich badaniach profilaktycznych, więc dobrze wiedzieć, że nie jest to nic strasznego

  • #11154
   Kika
   Uczestnik

   Przede wszytskim zielone warzywa, jak pietruszka, szpinak działają bardzo dobrze na te schorzenia, no i ozywiście imbir oraz kurkuma, które świetnie przeciwdziałają komórką rakowym!
   Mając rak jelita grubego z przerzutami np. do wątroby, rokowania często nie są dobre ;/ Jednakże odpowiednie zadbanie o siebie i leczenie może wymiernie pomóc. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest radioembolizacja, którą wykonuje Pratia – https://pratia.com/rak-jelita-grubego-przyczyny-objawy-leczenie-przerzuty/ – warto zapisać się do badań klinicznych (które można tez uzyskać bezpłatnie) – mogą one niezmiernie pomóc, bo przeżywalność raka i jego wyleczalność jest coraz większa.

  • #13615
   Anonim

   Czy kolonoskopia jest w tkaim wypadku refundowana? Słyszałem, ze w przypadku wystąpienia raka jelita grubego w rodzinie kolonoskopia jest owszem owskazana, ale od trzydziestego roku życia… Ja mam 26 i chciałbym poddać się kolonoskopii profilaktycznie. Czy istnieje taka możliwość na NFZ?

  • #13910
   agatkanasza
   Uczestnik

   Majak – porozmawiaj z lekarzem rodzinnym to podstawa, po drugie przy centrach onkologii masz oddziały ds. profilaktyki i tam tez na pewno Ci wszystko powiedzą. A może test FIT jest jakimś rozwiązaniem?

   http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,24502269,ten-test-pomoze-ci-wykryc-raka-jelita-grubego-moze-go.html

  • #13991
   agatkanasza
   Uczestnik

  • #16429
   Justynajj
   Uczestnik

   Ja też mogę Wam polecić ciekawy film. Akurat w tematyce wyleczenia raka jelita grubego. Bardzo budujący 🙂

  • #18714
   Anonim

   W jakim wieku powinienem zacząć się badać ?

  • #19516
   AgaGG
   Uczestnik

   Mnie uratował dr Tomasz Gach z SCM clinic. Myślałam, że mam hemoroidy a to był już nowotwór. Na szczęście jestem po leczeniu i póki co bez nawrotów.

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.