Rak płuca – liczby nie kłamią – jest słabo

Forum Onkologiczne WAŻNE INFORMACJE Nowoczesne leczenie raka Rak płuca – liczby nie kłamią – jest słabo

Ten temat zawiera 10 odpowiedzi, i 9 głosów. Ostatnio był zaktualizowany przez  byzol 7 miesięcy temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #7593

  kropka.kropkaa
  Użytkownik
 • #7603

  jagodasis
  Użytkownik

  W ciągu ostatnich 12 miesięcy (grudzień 2015 – listopad 2016) wydatki na leki dostępne w ramach programu leczenia NDRP wynosiły ok. 1,5 proc. (47 mln zł) całkowitych wydatków NFZ na leki dostępne w programach lekowych (3 060 mln zł) i 4% całkowitych wydatków na leki dostępne w programach onkologicznych (1 168 mln zł). Chorzy na nowotwory w Polsce mają niższy niż w innych krajach Europy dostęp do innowacyjnych leków onkologicznych, mimo że ceny innowacyjnych leków w Polsce są najniższe lub należą do najniższych w Europie.

   

  wszystko w temacie…

 • #7628

  wanda.pandar
  Użytkownik

  Faktycznie dawno w tym wskazaniu nie było żadnej nowej refundacji. A populacja Pacjentów bardzo duża. O co kaman?

 • #7955

  agatkanasza
  Użytkownik

  Nic też nie wskazuje na to, żeby ten stan rzeczy miał się w najbliższym czasie poprawić. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca ze Szczecina spotkali się z Marcinem Czechem, nowym wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za politykę lekową, aby omówić trudną sytuację pacjentów z rakiem płuca związaną z brakiem dostępu do innowacyjnych terapii onkologicznych.

  Jednym z poruszonych tematów był obiecywany od kwietnia 2017 roku dostęp do nowoczesnych terapii, m.in. antyangiogennych i immunokompetentnych. Niestety, z rozmowy z ministrem wynika, że w tym roku pacjenci nie otrzymają obiecanego wcześniej przez Ministra Tombarkiewicza nowoczesnego i skutecznego leczenia. W takim razie, jak polski obywatel z rakiem płuca ma być leczony? – pytała w specjalnym komunikacie po spotkaniu Anna Żyłowska, prezes Stowarzyszenia.

  słabo….

   

   

 • #7978

  jagodasis
  Użytkownik

  Skandal i tyle, a tysiące Chorych czekają na cud!

 • #8255

  zorzak.z
  Użytkownik

  w punkt

 • #8556
  Gajowy
  Gajowy
  Użytkownik

  http://www.pomorska.pl/wiadomosci/bydgoszcz/a/rak-pluca-to-numer-1-na-smiertelnej-liscie-w-regionie,12837658/

  W województwie kujawsko-pomorskim rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Do najczęstszych należy rak płuca. Z najnowszego raportu o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w regionie, przygotowanego przez pracowników Kujawsko-Pomorskiego Rejestru Nowotworów – Centrum Onkologii w Bydgoszczy wynika, że w 2015 r. wśród mieszkańców województwa nowotwór zdiagnozowano u 9878 pacjentów; 4 961 przypadków dotyczy mężczyzn, liczba zachorowań u kobiet wyniosła 4917 – informuje Gazeta Pomorska.

   

 • #8563

  Agata1803
  Użytkownik

  Polecam leczenie naturalnymi metodami. Mój tata ma raka płuc w stanie beznadziejnym. Leczy się on gorzkimi             PESTKAMI MORELI / startym IMBIREM          oraz witaminami b17 / wit. C zawartej w naturalnych składnikach. Tata co jakiś czas robi badania a lekarze byli zdziwieni jego dobrym stanem w tak zaawansowanym nowotworze (lecz nie wyjawił co bierze )widoczna poprawa : apetyt, chęć pracowania i mniej zmęczenia niż poprzednio. Dowód na to że można opóźnić a nawet cudownie uzdrowić się!

  REDAKCJA: Na portalu prosimy nie promować metod zaliczanych do medycyny alternatywnej. Zalecamy bardzo dużą ostrożność w kontekście takich substancji.

   

 • #8685

  kropka.kropkaa
  Użytkownik

  Komentarz Anny Żyłowskiej, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca:

  – Główny problem polega na tym, że w dalszym ciągu polscy pacjenci z rakiem płuca nie maja dostępu do nowoczesnych terapii, które są refundowane niemal w całej Europie. Ani na ostatniej konferencji Termedii, ani na debacie eksperckiej w siedzibie Rzeczpospolitej, w której brałam udział, nie było nikogo z Ministerstwa Zdrowia – praktycznie porozmawialiśmy między sobą. Nie ma żadnych nowych ustaleń. Niestety, nie sądzę, aby marcowa lista refundacyjna zaskoczyła nas nowymi lekami. Bardzo bym chciała, żeby tak było, ale po wszystkich spotkaniach i rozmowach jestem coraz bardziej rozczarowana.

  – Chorzy na raka płuca mogliby żyć dłużej i w lepszej kondycji. Nowoczesne terapie są nam naprawdę bardzo potrzebne. Medycyna idzie do przodu – innowacyjne terapie celowane oraz cząsteczki immunokompetentne dają nadzieję, że rak płuca stanie się wreszcie chorobą przewlekłą. W tej chwili to prawdziwy zabójca – liczba zachorowań i zgonów rocznie jest niemalże taka sama. Co bardzo niepokoi – zaczynają chorować osoby coraz młodsze.

  Anna Żyłowska: trudności w terapii raka płuca w Polsce

   

 • #8783

  beata73
  Użytkownik
 • #9664

  byzol
  Użytkownik

  Bardzo dobre info!!!

   

  Resort zdrowia zdecydował o refundacji nintedanibu, leku na niedrobnokomórkowego raka płuca, który pomimo chemioterapii szybko postępuje. Lek stanie się refundowany od lipca 2018 roku.
  Jak informuje Krzysztof Jakubiak, rzecznik resortu, lek stanie się dostępny dla chorych w programie lekowym w 2 linii leczenia. Korzyść z wprowadzenia leku do refundacji odniosą głównie chorzy z rakiem gruczołowym.

  Nintedanib jest lekiem antyangiogennym. Preparat został opracowany z myślą, aby hamować angiogenezę, czyli rozrost naczyń krwionośnych guza, które przyczyniają się go jego szybkiego wzrostu. Stanowi więc opcję terapeutyczną dla chorych, którzy nie odniosą korzyści z immunoterapii. Dlaczego? Ponieważ odpowiedź na działanie leków immunokompetentnych trwa dłużej niż na nintedanib, a właśnie u chorych z szybkim wzrostem nowotworu tego czasu nie ma i terapię należy włączyć jak najszybciej w przypadku progresji choroby w czasie krótszym niż 9 miesięcy od rozpoczęcia chemioterapii. Lek jest dobrze tolerowany i poprawia jakość życia chorych.

  Od paru lat ten lek pozostaje dostępny w wielu krajach Unii Europejskiej.

Musisz być zalogowany żeby odpowiedzieć w tym wątku.     Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto

NEWSLETTER

Podaj adres e-mail, prześlemy Ci bezpłatny pakiet materiałów informacyjnych. Bądźmy w kontakcie!

Forum Statistics

Liczba zarejestrowanych użytkowników
797
Fora
7
Tematy
216
Odpowiedzi
591
Tagi tematu
75