Silny stres po leczeniu

Forum Onkologiczne WAŻNE INFORMACJE Gdzie szukać pomocy? Silny stres po leczeniu

Ten temat zawiera 5 odpowiedzi, i 4 głosy. Ostatnio był zaktualizowany przez  marlena.barczyk 1 miesiąc, 3 tygodni temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #7689

  marlena.barczyk
  Użytkownik

  Leczenie choroby nowotworowej jest równie traumatyczne, jak jej wykrycie. Aż dwie trzecie chorych na nowotwory odczuwa silny stres po zakończeniu leczeniu onkologicznego – twierdzi psychoonkolog dr Mariola Kosowicz z Centrum Onkologii w Warszawie.

  – U chorego lęk wywołuje nie tylko sam proces leczenia, ale również ośrodek onkologiczny, w którym jest ono prowadzone – podkreśla specjalistka. Dodaje, że silny stres odczuwa również 20 proc. rodzin chorego na nowotwór. Bo często jest to choroba całej rodziny, a nie tylko samego chorego, którego trzeba wspierać i razem z nim się zmagać z tym ciężkim schorzeniem.

  Według dr Kosowicz zaburzenia depresyjne odczuwa od 23 do 60 proc. chorych na nowotwór, szczególnie w zaawansowanym stadium choroby, kiedy kurczą się możliwości terapii i jest większe zagrożenie cierpieniem. – Silny stres wywołuje brak poczucia bezpieczeństwa oraz lęk przed śmiercią i umieraniem – podkreśla.

  – Stan psychiczny chorego w znaczny m stopniu zależy od tego, w jakim okresie życia spotkała go choroba, która często wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Z chorobą szczególnie trudno pogodzić się ludziom młodym, jak również kobietom, które dopiero co urodziły dziecko lub dowiedziały się, że przyszła na świat ich wnuczka – podkreśla dr Kosowicz.

  Silny wpływ na chorego ma samo leczenie oraz zaawansowanie choroby. – Chemioterapia powoduje objawy neuropsychiatryczne z powodu neurotoksycznego działania. Skutkiem tego mogą być zaburzenia poznawcze, emocjonalne, psychomotoryczne, obniżone libido oraz zaburzenia świadomości i osłabienie koncentracji uwagi – wyjaśnia dr Kosowicz.

 • #7760

  mrowkalife
  Użytkownik

  Dużo zależy od wsparcia Bliskich i Rodziny, gorzej jak Chory żyje w samotności. Wtedy łatwo o depresję.

 • #7800

  jagodasis
  Użytkownik

  za mało się mówi o depresji w leczeniu onkologicznym i niedożywieniu w trakcie leczenia

 • #8060

  klara.kalicka
  Użytkownik

  Bardzo ważne jest, aby nie chorować samemu… wsparcie Rodziny i wspólne wizyty na onkologii na pewno pomagają łatwiej to znieść. Trudny temat ;-(

 • #8555

  jagodasis
  Użytkownik

  do tego dochodzi akcent obciążenia genetycznego u części rodzin:

  https://onkologia.mp.pl/wywiady/173678,rodzinne-obciazenie-nowotworami-gdzie-szukac-porady

  warto zrobić taki wywiad w rodzinie i w razie czego działać!

 • #12673

  marlena.barczyk
  Użytkownik

Musisz być zalogowany żeby odpowiedzieć w tym wątku.     Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto

NEWSLETTER

Podaj adres e-mail, prześlemy Ci bezpłatny pakiet materiałów informacyjnych. Bądźmy w kontakcie!

Forum Statistics

Liczba zarejestrowanych użytkowników
941
Fora
7
Tematy
216
Odpowiedzi
591
Tagi tematu
75