areopag etycznyZbliża się dziesiąta edycja Wakacyjnego Areopagu Etycznego. W tym roku odbędzie się on w dniach 20-27 sierpnia 2017 roku w Pucku. Areopag Etyczny to projekt skierowany do studentów kierunków medycznych z całej Polski, który oparty jest na autorskim programie opracowanym przez zespół Puckiego Hospicjum pw Św. Ojca Pio. W ramach inicjatywy podczas tygodniowego spotkania nad morzem uczestnicy Areopagu biorą udział w warsztatach i zajęciach związanych z szeroko rozumianą opieką paliatywną i psychoonkologią. Wraz z zaproszonymi ekspertami uczą się m.in. dobrej komunikacji z pacjentem, umiejętnego przekazywania niepomyślnej diagnozy, właściwego wspierania chorych oraz zapoznają się z etycznym wymiarem pracy lekarza. Głównym pomysłodawcą warsztatów z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny pod nazwą Areopag Etyczny był ksiądz Jan Kaczkowski – założyciel hospicjum św. Ojca Pio w Pucku.

Areopag Etyczny 2017 składa się z dwóch modułów – teoretycznego, który prowadzony jest przez lekarzy, etyków i psychologów oraz części praktycznej. W ramach ćwiczeń zaproszeni aktorzy wcielają się w chorych, a rolą studentów jest przekazanie im informacji o złym rokowaniu. Scenariusze warsztatów z aktorami opierają się na prawdziwych historiach pacjentów, a każda z odegranych scenek jest następnie wspólnie omawiana i komentowana przez specjalistów. Udział w Areopagu Etycznym to okazja, aby zapoznać się z funkcjonowaniem hospicjum, porozmawiać z jego pracownikami oraz pensjonariuszami. Wspólnej integracji sprzyjają wieczorne dyskusje oraz kurs windsurfingu.

W tym roku na Areopagu wystąpi m.in. dr Mariusz Wirga z Todd Cancer Institute / Long Beach Memorial z Kalifornii, który będzie mówił o wspieraniu zdrowej nadziei u końca życia.

 

WAKACYJNY AREOPAG ETYCZNY 2017 – REKRUTACJA I ZAPISY

W tym roku przygotowano dla uczestników 20 miejsc. Koszt uczestnictwa wynosi 800,00 zł. W cenę wliczony jest udział w warsztatach i wykładach, kurs windsurfingu (20 godzin), pełne wyżywienie i zakwaterowanie w Pucku oraz pakiet konferencyjny. Organizatorzy ufundują stypendia pokrywające cały koszt dla 2 uczestników pod warunkiem otrzymania dodatkowego listu motywacyjnego.

Wakacyjny Areopag Etyczny 2017 – formularz aplikacyjny dostępny jest na www.areopagetyczny.org

„(…) u nas na studiach medycznych nie uczy się przyszłych lekarzy, jak rozmawiać z pacjentem i jego rodziną na takie tematy. (…) Kilka edycji areopagu pokzuje, że studenci medycyny mają ogromną wiedzę, są bardzo dobrze przygotowani pod względem teoretycznym, ale kiedy odgrywaliśmy scenki, w których aktor wcielał się w pacjenta, a student miał z nim właśnie jako lekarz porozmawiać o tym, że rozpoznano u niego nowotwór trzustki, okazywało się, że ma z tym gigantyczny problem – pociły mu się ręce, drżał głos, nie był w stanie pacjentowi – aktorowi spojrzeć w oczy. (…) Zależy mi, aby przyszli medycy przestudiowali najtrudniejsze przypadki, czyli na przykład dyskutowali o tym, gdzie jest granica uporczywej terapii, czy pacjent ma prawo odmówić leczenia, jakie znaczenie ma czynnik ekonomiczny w bioetyce.”
ks. Jan Kaczkowski „Szału nie ma, jest rak”
 

Areopag Etyczny 2016 puck

Areopag Etyczny – foto: https://www.facebook.com/Areopag-Etyczny

 

ZOBACZ: JAK PRZEKAZAĆ NIEPOMYŚLNĄ DIAGNOZĘ ?

OPIEKA PALIATYWNA

JAK TOWARZYSZYĆ UMIERAJĄCEMU ?

 

Wakacyjny Areopag Etyczny 2017
4.7 (93.33%) 9 vote[s]