Miałeś wypadek? Twój samochód ucierpiał i zastanawiasz się, jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela, aby uzyskać odszkodowanie? Dowiedz się, jak krok po kroku powinieneś postępować.
Do jakiego ubezpieczyciela zgłosić szkodę?
Zastanawiasz się, gdzie powinieneś się zgłosić jako poszkodowany w kolizji drogowej? Otóż skieruj się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca zdarzenia miał ważną polisę komunikacyjną w dniu stłuczki. Z powodu zamieszania podczas kolizji nie masz pełnych informacji, m.in. gdzie jest ubezpieczony kierowca, który spowodował zdarzenie? Możesz to sprawdzić np. na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), wpisując numer rejestracyjny auta oraz datę, w którym doszło do kolizji.
Teoretycznie każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi w Polsce mieć wykupione OC. Brak takiej polisy skutkuje wysokimi karami nakładanymi na właścicieli aut. A co, jeśli kierowca, który poruszał się pojazdem bez ważnego OC, spowoduje zdarzenie drogowe? Do kogo powinien zgłosić się poszkodowany? Wtedy trzeba wystąpić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Instytucja wypłaci odszkodowanie, a następnie wystąpi z tzw. regresem ubezpieczeniowym do sprawcy. W takim wypadku zdarzenie drogowe powinno być zgłoszone na policję, trzeba mieć także dane winowajcy oraz jego samochodu.
W kontekście zgłaszania kolizji do ubezpieczyciela warto wspomnieć o tzw. BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkody. To specjalny program, który ułatwia całą procedurę. W jego ramach kierowca poszkodowany w wypadku może zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, a ten kontaktuje się z towarzystwem, w którym polisę wykupił sprawca. Rozliczenie odbywa się bez udziału poszkodowanego, a więc to wygodny sposób likwidacji szkód.
Co powinno zawierać zgłoszenie szkody?
To, jakie dokumenty i informacje będą potrzebne, zależy od konkretnej firmy. Z reguły jednak potrzebne będą takie dane, jak:
- data oraz miejsce zdarzenia,
- informacje na temat wszystkich uczestników zdarzenia (imię i nazwisko, numer PESEL, dane kontaktowe czy numer prawa jazdy),
- dane świadków (jeśli zdarzenie widziały osoby trzecie),
- dane pojazdów (marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN),
- dane polisy sprawcy (nazwa towarzystwa, w którym zawarte zostało OC oraz numer polisy),
- numer konta bankowego, na które ma być wypłacone odszkodowanie.
Jakie dokumenty będą potrzebne? Ubezpieczyciel będzie chciał poznać okoliczności zdarzenia. Można je przedstawić w formie notatki policyjnej lub, jeśli funkcjonariusze nie byli wzywani, oświadczenia sprawcy kolizji. O tym, jak dokładnie sporządzić taki dokument przeczytasz tu: co zrobić po kolizji drogowej.
Towarzystwo będzie też chciało zobaczyć rozmiar szkód. Ubezpieczyciele mogą wymagać sporządzenia dokumentacji zdjęciowej auta. Potrzebne będą nie tylko fotografie samochodu i konkretnego uszkodzenia, ale także miejsca zdarzenia. Warto się przyłożyć do tego zadania. Bardzo często można bowiem skorzystać z uproszczonej ścieżki likwidacji szkód, podczas której towarzystwo nie wysyła rzeczoznawcy, a wypłaca odszkodowanie na podstawie fotografii, wykonanych przez poszkodowanego.
Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela?
To zależy od konkretnego towarzystwa. Sprawdź na stronie internetowej ubezpieczyciela, do którego musisz zgłosić szkodę, jaką formę preferuje. Dzięki temu cała procedura rozpocznie się szybciej. Oto najczęstsze formy zgłaszania kolizji do ubezpieczyciela.
Osobiście
To najbardziej tradycyjna droga. Trzeba udać się do placówki towarzystwa i zgłosić sprawę agentowi ubezpieczeniowemu. Wadą takiego sposobu jest konieczność dostosowania się do godzin otwarcia placówki.
Online
Większość dużych towarzystw przyjmuje zgłoszenia za pośrednictwem internetowych formularzy. Udostępniają je takie towarzystwa, jak: Link4, Warta, TUZ Ubezpieczenia, Wiener, Proama, PZU, Generali, Uniqa, Benefia czy You Can Drive. To najwygodniejszy sposób, ponieważ można powiadomić ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym o każdej porze dnia i nocy. Bardzo często można także sprawdzić później status zgłoszenia.
Inna forma internetowego zgłoszenia szkody to wysłanie wiadomości mailowej, z załączonymi dokumentami. Nowością jest zgłaszanie szkody za pomocą aplikacji Messenger. Taka możliwość jest w Warcie. PZU z kolei udostępnia swoim klientom wideochat.
Telefonicznie
Telefoniczne zgłaszanie sprawy wybierają zazwyczaj osoby, które nie czują się na siłach, by wypełniać internetowe formularze. Pracownicy infolinii przyjmą zgłoszenie, a w razie czego poinformują, jakie dokumenty należy jeszcze przygotować. Podobnie, jak w przypadku placówek, trzeba się kontaktować w wybranych godzinach.
Wysłanie pocztą
Komplet dokumentów można także wysłać pocztą tradycyjną na adres towarzystwa. To jednak najmniej wygodny sposób, ponieważ wymaga długiego czasu oczekiwania na podjęcie działań przez ubezpieczyciela.
W jakim czasie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
Nie ma konkretnego terminu na zgłoszenie szkody z OC. Chociaż towarzystwa zaznaczają często, żeby zrobić to jak najszybciej, to nie mogą narzucić, by poszkodowany zajął się tym np. jeszcze na miejscu zdarzenia. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kolizji, która skutkuje powstaniem szkody rzeczowej, sprawa po 3 latach ulega przedawnieniu.
Czy wiesz, że…
Kolizja od wypadku różni się tym, że nie ma poszkodowanych (rannych, ofiar śmiertelnych). Jeśli dojdzie do wypadku, termin przedawnienia wynosi 20 lat od dnia zdarzenia.
Co zrobić, gdy proces odszkodowawczy się przedłuża?
Zazwyczaj procedura likwidacji szkody przebiega prosto i sprawnie. Jednak czasem może się przedłużyć, jeśli np. sprawca zmieni zdanie i ubezpieczyciel musi przyjrzeć się danej sprawie. Wtedy można skorzystać z polisy AC. Taka sytuacja nie musi wiązać się z utratą zniżek. Ubezpieczyciel, z którym zawarłeś umowę, może w takiej sytuacji rozpocząć postępowanie regresowe wobec sprawcy.
Ubezpieczenie autocasco to również szansa na uzyskanie odszkodowania od towarzystwa, jeśli to Ty byłeś sprawcą. W tym przypadku musisz jednak liczyć się z utratą zniżek. Zanim więc rozpoczniesz likwidację szkody z AC, zastanów się, czy kwota naprawy jest tego warta. Jeśli chcesz skorzystać z autocasco, zgłoszenie kolizji do ubezpieczyciela powinno nastąpić, także według preferencji towarzystwa. Sprawdź szczegóły na stronie danego ubezpieczyciela.
Nie masz autocasco, a chciałbyś dowiedzieć się, ile kosztuje? Skorzystaj z kalkulatora AC na CUK.pl. Porównasz tu aż 40 ofert, możesz także kupić wybraną z nich. Ubezpieczenie AC oraz assistance na samochód stworzy wraz z obowiązkowym OC kompleksowy pakiet wsparcia Twoich finansów.
Zgłoszenie kolizji do ubezpieczyciela krok po kroku
W ramach podsumowania przygotowaliśmy krótką ściągę. Oto co powinieneś zrobić, by uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy:
- na miejscu zdarzenia spisz oświadczenie sprawcy kolizji lub uzyskaj notatkę policyjną,
- zgłoś szkodę, załączając dokumenty, informacje i zdjęcia wymagane przez towarzystwo,
- umów się z rzeczoznawcą na oględziny samochodu lub skorzystaj z tzw. szybkiej ścieżki likwidacji szkód,
- poczekaj na wypłacenie odszkodowania.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA