W Przylądku Nadziei rodzice, dzieci, a także pracownicy opieki medycznej mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej ze strony specjalistów tworzących Klinikę Mentalną. Terapeuci ota czają troską pacjentów i ich opiekunów już od pierwszych dni pobytu w szpitalu, aby pomóc im odnaleźć się w nowej i trudnej sytuacji. Każdego dnia służą fachową rozmową i konsultacją. Psychoonkolog Magdalena Stępień oraz psychoterapeuta Agnieszka Bochnia z wrocławskiego Przylądka Nadziei przybliżają wyjątkowy projekt Kliniki Mentalnej.
Klinika Mentalna jest finansowana przez Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” – organizację pożytku publicznego, która od 27 lat działa na rzecz małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei.
KLINIKA MENTALNA WE WROCŁAWIU
Klinika Mentalna jest zespołem terapeutów pełnych pasji i empatii. Nastawienie psychiczne jest kluczowe w procesie powrotu do zdrowia. Wspomagamy rodziców i dzieci w atmosferze akceptacji oraz bezpieczeństwa. Jesteśmy przewodnikami po Przylądku – pomagamy w adaptacji do nowego miejsca i nowych zadań. Oswajamy chorobę, pomagamy układać świat na nowo. Słuchamy, towarzyszymy, nie oceniamy. Motywujemy i wzmacniamy. Szukamy razem z pacjentami źródeł sił do zdrowienia, pamiętamy o zabawie i dbamy o rozwój.
Psycholodzy Kliniki Mentalne są także wsparciem podczas rozmów z lekarzami, udzielają rodzicom rad dotyczących prawidłowego odżywiania w trakcie leczenia oraz opieki nad chorymi dziećmi. Specjaliści organizują również atrakcyjne zajęcia dla pacjentów i opiekunów, aby pomóc im w prawidłowym rozwoju.
Ważna jest dla nas holistyczna i interdyscyplinarna opieka nad wszystkimi małymi pacjentami Przylądka Nadziei i ich rodzinami, dlatego też nasz zespół składa się z 6 specjalistów z obszaru psychologii, psychoonkologii, psychodietetyki, pedagogiki i neurologopedii. Ponadto ściśle współpracujemy z neuropsychologiem i psychiatrą.
Pomagamy redukować stres poprzez wizualizacje, relaks i masaże. Oswajamy emocje, a także pozwalamy je wyrazić. Redukujemy lęk przed procedurami medycznymi poprzez zabawę i zamianę ról. Uczymy dzieci łykać leki i zdrowo jeść. Czytamy dzieciom książki oraz opowiadamy baśnie, które pokazują, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i z czego czerpać energię. Zachęcamy do zabawy, organizujemy czas wolny za pomocą ciekawych zajęć dodatkowych oraz stymulujemy rozwój. Rozwijamy talenty, zainteresowania, pomagamy się uczyć.
Motywujemy również rodziców, aby nie zapominali o sobie, bo zadbany i spokojny opiekun daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Uczestniczymy w rozmowach z lekarzami oraz ułatwiamy komunikację z personelem medycznym. Naszym celem jest budowanie relacji opartych na zaufaniu, aby nikt w Przylądku Nadziei nie bał się zadawać pytań.
Stworzyliśmy Żywionko – książkę z przepisami, opowiadającą o zasadach żywienia na każdym etapie choroby, która wspiera rodziców w mądrym i zdrowym gotowaniu. W porozumieniu z personelem Kliniki przygotowaliśmy przyjazne regulaminy i mapy zajęć, ponieważ wierzymy, że przejrzyste zasady obowiązujące w szpitalu dają poczucie bezpieczeństwa.
Nasze wsparcie i relacje nie kończą się w momencie zakończenia pobytu w szpitalu. Z porad specjalistów Kliniki Mentalnej mogą skorzystać także dzieci i młodzież, które zakończyły już leczenie w Przylądku Nadziei. Dbamy o Wyzdrowiaczków – dzieci, które zakończyły leczenie. Nasi byli pacjenci i ich rodziny mogą otrzymać u nas kompleksową opiekę i poradnictwo w naszym pionierskim Centrum Konsultacyjnym OnkoMocni.
Dla jak najwyższej jakości naszej pracy stale bierzemy udział w szkoleniach i konferencjach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Szczególnie ważna jest dla nas współpraca z innymi ośrodkami i specjalistami, ponieważ umożliwia poznanie najskuteczniejszych metod i technik pracy. Ponadto regularnie poddajemy naszą pracę superwizji, co pozwala nam utrzymać jakość opieki.
Klinika Mentalna na tle kraju stanowi jeden z najlepszych ośrodków pod względem opieki psychologicznej dla dzieci chorujących na nowotwory i ich rodziców.
PRZYLĄDEK NADZIEI – KLINIKA MENTALNA
Autorem poniższych zdjęć jest Łukasz Gawroński