Fundacja Rak’n’Roll rusza z rekrutacją do kolejnej edycji programu wsparcia iPoRaku dedykowanego ozdrowieńcom. Projekt zapewnia byłym pacjentom onkologicznym kompleksową opiekę w zakresie: wsparcia psychotraumatologicznego, psychologicznego, zawodowego, dietetycznego, sportowo-rehabilitacyjnego i urodowego. Celem akcji iPoRaku jest pomoc byłym pacjentom, którzy pomyślnie zakończyli leczenie, aby skutecznie „otrząsnęli się z choroby i ruszyli dalej w życie”.

Dokąd iść, kiedy przebiegło się metę? Po przejściu przez raka przychodzi nowa rzeczywistość. Czasem wiąże się z pustką i obawami, z którymi trudno rozpocząć kolejny etap.

Program iPoRaku fundacji Rak’n’Roll pomaga zrobić krok naprzód, dając wsparcie w przepracowaniu traumy. W jego ramach już po raz 6 organizacja pomoże ozdrowieńcom poprzez: Grupę Wsparcia, spotkania z dietetykiem, doradcą zawodowym, warsztaty urodowe i rozwoju osobistego oraz zajęcia sportowe.

ZOBACZ TEŻ: WSPARCIE W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ

I po raku…

Rak daje w kość, ale życie po raku to dopiero wyzwanie. Po latach wysiłku i skupienia na walce  przychodzi… pustka. Wygrana, trzeba cieszyć się życiem, ale nie wiadomo, co dalej. Nie wiadomo, jak żyć. Postęp medycyny sprawia, że dla coraz większej grupy chorych nowotwór jest chorobą przewlekłą lub dającą się pokonać. Jeśli choroba przeszła w stan remisji, pacjent trafia do grupy osób pod  kontrolą i przez kolejne 5 lat objęty jest opieką onkologiczną. Jednak dla części chorych powrót do życia stanowi większe wyzwanie, niż walka z rakiem.

Ścieżka pacjenta onkologicznego jest jasno wytyczona. Diagnoza, leczenie, badania kontrolne. Jeśli choroba przeszła w stan remisji, pacjent trafia do grupy osób pod kontrolą i przez kolejne 5 lat poddawany jest badaniom, mającym na celu wykluczenie nawrotu choroby. Dzięki postępowi medycyny i coraz lepszym wynikom leczenia chorób nowotworowych, takich osób jest coraz więcej.

Na pierwszy rzut oka porządek ten wydaje się wystarczający. Celem jest powrót do zdrowia i normalnego życia. Często jednak zdarza się, że pacjent nie potrafi już „żyć”. Choroba staje się bezpieczną, znaną przystanią, z której, mimo że przez cały czas o to walczył, nie chce odpływać.

W tym momencie polski system opieki zdrowotnej przestaje działać, a ozdrowieniec zostaje sam. Psychiatrzy porównują osobę, która wygrała walkę z nowotworem do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem, czy do żołnierza, który wraca z misji wojennej. Stres pourazowy (PTSD) może być zdiagnozowany u ozdrowiałych chorych w przeciągu pół roku od otrzymania pozytywnych wyników.

Ozdrowieńcy często mówią, że ich piekło rozpoczęło się, gdy otrzymali dobre wyniki, że nie potrafili po prostu wrócić do domu, schować karabinu do szafy i napić się herbaty. Społecznie problem uważa się za rozwiązany, a faktycznie ozdrowieniec rozpoczyna nową walkę, o życie po. O to, żeby choroba nie wróciła i o to, aby nauczyć się funkcjonować bez niej.

Widząc, że brakuje systemowych rozwiązań dla takich pacjentów, Fundacja Rak’n’Roll postanowiła uruchomić program iPoRaku, który zapewni kompleksową pomoc ozdrowiałym chorym i będzie na tyle elastyczny, aby zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, a tym samym pomóc im wrócić na stronę życia.

PRZEJDŹ DO: REHABILITACJA ONKOLOGICZNA

Program wsparcia iPoRaku – Fundacja Rak’n’Roll

Do szóstej edycji programu (start w październiku 2021 roku) Fundacja Rak’n’Roll zaprasza chętnych z Trójmiasta (spotkania w Gdyni), Krakowa, Katowic, Poznania i Warszawy, a także tych, którzy chcą wziąć udział w grupie online.

Program iPoRaku jest dla osób, które minimum pół roku a maksimum 5 lat temu zakończyły leczenie. Aby zgłosić się do programu wystarczy wypełnić formularz. Podstawą jest czynny udział w grupie wsparcia odbywającej się raz w tygodniu (2h) przez 3 miesiące (z możliwością przedłużenia do pół roku). Udział w programie iPoRaku jest bezpłatny.

Więcej informacji na: wwww.raknroll.pl

PRZEJDŹ DO: NAJNOWSZE INFORMACJE