Bez kartek papieru, płyt CD, bez poczty i skomplikowanych procedur. Medtransfer to nowe narzędzie służące do wygodnego i szybkiego przesyłania wyników badań obrazowych typu rezonans magnetyczny, koronarografia czy ultrasonografia.

Platforma medtransfer.pl, czyli medyczna poczta, pomaga pacjentom w łatwy sposób przesyłać wyniki badań do swojego lekarza. Specjaliści zyskują możliwość wygodnego przeglądania oraz analizowania badań otrzymanych od pacjentów.

Swoje badania rezonansem magnetycznym bardzo często musiałam wysyłać do lekarza kurierem lub pocztą. To oczekiwanie i nerwy, czy przesyłka dotrze. I czas! Szukałam wtedy rozwiązania, które pozwoliłoby szybko i łatwo przesłać wyniki badań. Bez konieczności rozpakowywania i zmuszania lekarza do zapisywania ich na swoim dysku. Tak wpadłam na pomysł Medtransfer — wyjaśnia Innocenta Dźwierzyńska, pomysłodawczyni platformy.

Medtransfer – jak działa?

Jak działa platforma medtransfer? Pacjent kliknięciem aktywuje link — na określony czas — który wysyła lekarzowi (mailem, SMSem lub dowolnym komunikatorem). Lekarz, klikając w link, wpisuje kod i otwiera przesłaną dokumentację medyczną. Nie musi jej ściągać do siebie — dostaje to, co zostało mu udostępnione, a dzięki oprogramowaniu w chmurze może je dokładnie przeglądać.

Dziś bardzo ważną rolę odgrywają nowoczesne rozwiązania telemedyczne. Medtransfer pozwala na szybkie przesłanie badań radiologicznych i na sprawne ich odczytanie przez lekarza. Do niedawna pacjent, żeby skonsultować badania radiologiczne, musiał korzystać z poczty kurierskiej, ewentualnie wysłać badanie umieszczając je w chmurze. Wiązało się to jednak z pewnym kłopotem dla osoby odczytującej, bo lekarz musiał ściągać całe badanie na swój komputer. Medtransfer znacznie ułatwia przesyłanie badań — komentuje dr Jacek Furtak, neurochirurg z Bydgoszczy.

Medtransfer – trwają testy medycznej poczty

Obecnie trwają testy medycznej poczty — można z niej skorzystać bezpłatnie. W przyszłości Medtransfer posłuży nie tylko do przesyłania wyników badań medycznych. Dzięki sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence) możliwe będzie wspieranie lekarzy w diagnostyce onkologicznej.

— Udogodnieniem, które szykujemy dla lekarzy, to automatyzacja niektórych nietrywialnych procedur. Wykorzystując metody przetwarzania obrazów (ang. image processing) można na przykład obliczyć objętość guza mózgu wykorzystując jedynie zdjęcia z rezonansu magnetycznego. — dodaje Artur Olechowski, CEO w Codete, krakowskiej firmie informatycznej odpowiedzialnej za technologiczną stronę projektu.

Twórcy platformy medtransfer mają nadzieję, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii uda im się usprawnić nie tylko proces komunikacji pomiędzy lekarzami i pacjentami, lecz proces diagnostyki ogółem.

POLECANE: 10 OBJAWÓW, KTÓRE MOGĄ SUGEROWAĆ NOWOTWÓR