Amerykańska aktorka Angelina Jolie, profilaktycznie poddała się mastektomii, wiedząc, że jest obciążona genetycznie ryzykiem zachorowania na raka piersi. Nowotwory zbierają co roku zbierają śmiertelne żniwo wśród kobiet. Wiele rodzajów raka ma swoje podłoże w genach. Poza rakiem piersi są to m.in. rak jajnika, tarczycy, nerek i jelita grubego. Bądź jak Angelina. Nie daj się zaskoczyć i zbadaj swój genotyp pod kątem nowotworów.
- Badania genetyczne na raka dla kobiet
- Ryzyko zachorowania a profilaktyka
- Mam raka. I co dalej?
Badania genetyczne na raka dla kobiet
Wbrew powszechnej opinii, nowotwory nie są tylko chorobami ludzi starszych. Rak może zaatakować każdego, niezależnie od wieku i płci. Są jednak takie rodzaje tej przypadłości, na które chorują wyłącznie kobiety, np. rak jajnika, trzonu macicy, lub rak piersi. Na ten ostatni typ nowotworu chorują także mężczyźni, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Ponieważ zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zrobić badania genetyczne na raka. W wielu placówkach medycznych, dostępne są całe pakiety badań genetycznych, które pozwalają określić, czy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na tę niebezpieczną przypadłość.
Na profilaktyce nie warto oszczędzać, dlatego lepiej wykupić cały zestaw badań. Dzięki nim dowiesz się, czy w twoim genotypie nie czają się mutację, które mogą spowodować wystąpienie chorób nowotworowych.
Aby wykonać badania, nie trzeba się specjalnie umawiać. Wystarczy, że zgłosisz się do placówki medycznej, która wykonuje testy genetyczne, w godzinach jej otwarcia. Nie obawiaj się bólu, ponieważ czeka cię tylko pobranie krwi. Co więcej, nie musisz być na czczo. Materiał genetyczny może być także pobrany z wymazu z jamy ustnej. Wynik badania genetycznego dostaniesz za ok. dwa tygodnie, drogą mailową. Istnieje także możliwość zbadania się bez wychodzenia z domu. Wystarczy konsultacja lekarska przez telefon i umówienie się na pobranie próbek w miejscu zamieszkania.
Ryzyko zachorowania a profilaktyka
Na czym polegają badania genetyczne? Najkrócej mówiąc, bada się sekwencje DNA, przy użyciu metod biologii molekularnej. Pozwala to stwierdzić, czy w genach występują mutacje, które mogą być powodem zwiększonego ryzyka zachorowania na niektóre typy chorób nowotworowych. W przypadku raka piersi, prowadzone od lat kampanie społeczne spowodowały, że kobiety dokonują samokontroli. Jednak badanie genetyczne, pozwala z niemal stuprocentową pewnością stwierdzić, czy istnieje ryzyko rozwoju choroby. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych, daje ogromne szanse na całkowite wyzdrowienie.
Inaczej jest, niestety, w przypadku raka jajnika. Cechuje go duża śmiertelność pacjentek. Ten rodzaj nowotworu jest bardzo trudny do wykrycia we wczesnym stadium. Jest tak dlatego, że jajniki zlokalizowane są w miejscu, które można zobaczyć tylko w czasie badania USG. Ale i to nie daje całkowitej pewności, ponieważ ultrasonograf nie wykryje zmian wielkości zaledwie kilku komórek nowotworowych. Dlatego, w przypadku tej choroby, badania genetyczne na raka są niezwykle ważne.
Do grupy nowotworów dziedzicznych należy zaliczyć także raka tarczycy. We wczesnym stadium, nie daje właściwie żadnych niepokojących objawów. Czasami wyczuwa się niewielkie guzki na szyi, w miejscu, w którym znajduje się tarczyca. Na szczęście, większa cześć takich zmian nie jest złośliwa. Jeśli jednak ktoś z twojej rodziny chorował na tarczycę, lub na nowotwór tego narządu, koniecznie zrób badania genetyczne. Pozwoli to określić, czy jesteś w grupie ryzyka.
Testy genetyczne na raka pozwalają także stwierdzić, czy istnieje u ciebie ryzyko rozwoju nowotworów nerek i jelita grubego. Lepiej mieć pewność, niż dać się zaskoczyć chorobie. Jeśli wyniki testów wykażą, że w którymś z genów występują mutacje, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory złośliwe, placówka medyczna może przygotować dla ciebie indywidualny plan profilaktyki. Będziesz wiedziała co robić, aby nie doszło u ciebie do rozwoju choroby nowotworowej.
Mam raka. I co dalej?
Dawniej wykrycie nowotworu było uważane za niemal pewny wyrok śmierci. Dziś onkologia stoi na znacznie wyższym poziomie, niż przed laty. Jeśli wyniki badań pokażą, że jesteś chora na raka, podejmij walkę. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium, trudniej będzie z nią wygrać. Możliwe, że w trakcie leczenia będziesz potrzebować wsparcia psychologa, lub psychiatry. Onkolodzy starają się traktować każdego pacjenta indywidualnie. U części chorych stosuje się terapię celowaną, czyli dostosowaną do konkretnego przypadku.
Testy genetyczne można wykonać także na inne rodzaje nowotworów złośliwych. Nie tylko kobiety powinny je robić. Jedną z najczęściej występujących chorób u mężczyzn po czterdziestym roku życia, jest rak prostaty. Warto zrobić badania genetyczne pod kątem obecności mutacji zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Pamiętaj, że wykrycie raka na wczesnym etapie, daje nadzieję na całkowite wyleczenie. Jednak nawet po wygranej walce, musisz nadal regularnie robić badania, aby stwierdzić, czy choroba nie powróciła.
Artykuł Partnera
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA