Polki w Medycynie to pierwsza w historii polskiej medycyny konferencja skierowana do kobiet podejmujących się zawodów medycznych. Co interesujące, większość organizatorek projektu to onkolożki, co pokazuje jak ważne jest wspieranie kobiet w tym zawodzie. Konferencja odbędzie się 17 października w Warszawie. Wstęp wolny.
Polki w Medycynie
Nadrzędnym celem konferencji Polki w Medycynie jest wsparcie kobiet pracujących w ochronie zdrowia oraz identyfikacja problemów, z jakimi zderzają się w codziennej pracy.
– Planujemy poruszyć temat rozwoju kariery w medycynie, tworzeniu profesjonalnej sieci kontaktów, a także wyzwań związanych z pogodzeniem obowiązków domowych i życia zawodowego. Poprzez dzielenie się doświadczeniami, współpracę oraz wymianę pomysłów pragniemy ulepszyć środowisko pracy kobiet – komentują organizatorzy wydarzenia.
Inicjatorką projektu Polki w Medycynie jest lek. Małgorzata Osmola – rezydentka w dziedzinie onkologii klinicznej. Współorganizatorzy: OIL Warszawa, dr n. med. Agata Malenda (w trakcie specjalizacji z hematologii), lek. Anna Brodziak (rezydentka onkologii klinicznej), lek. Maria Kłosińska, lek. Ewa Kotwica- Strzałek oraz lek. Dorota Bębenek.
CELE KONFERENCJI
1. Jakie wyzwania stoją przed kobietami w medycynie w Polsce?
2. Budowanie wzajemnego wsparcia wśród kobiet w zawodach medycznych – wsparcie a nie rywalizacja.
3. Kariera a życie rodzinne – czy trudno jest wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
4. Chcę zajmować się nauką, ale nie wiem jak – stawianie pierwszych kroków w środowisku naukowym.
5. Kto mnie poprowadzi? Mentoring w karierze lekarskiej i naukowej.
6. Mobbing w pracy – czy to mnie dotyczy? Jak reagować?
MIEJSCE I CZAS
17.10.2020 Okręgowa Izba Lekarska im. prof. Jana Nielubowicza w Warszawie ul. Puławska 18.
Rejestracja on-line na konferencję Polki w Medycynie obowiązkowa przez stronę internetową OIL Warszawa. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Program konferencji
- POLKI W NAUCE 10:00
– W jaki sposób kobiety na świecie wspierają się w pracy naukowej? lek. Małgorzata Osmola 10:00-10:15
– Kobiety dla nauki – nauka dla kobiet. prof. Agnieszka Cudnoch- Jędrzejewska 10:15-10:30
– Praca na uczelni – jasne i ciemne strony. lek. Anna Brodziak 10:30-10:45
– Dyskusja 10:45-11:15
Pierwsze kroki w karierze naukowej do łatwych nie należą. Porozmawiamy o tym, czy warto pisać doktorat, jak znaleźć swojego mentora? Jakie są jasne, ale też te ciemne strony pracy na uczelni?
- POLKI W KLINICE 11:30
– Zabiegówki – jakie wyzwania stoją przed kobietami? lek. Katarzyna Pikulska 11:30-11:45
– Kierowanie kliniką, wyzwania w kierowaniu zespołem. prof. Beata Tarnacka 11:45-12:00
– Szklany sufit – dlaczego pomimo feminizacji medycyny na stanowiskach kierowniczych przeważają mężczyźni? Czy trudno jest być dyrektorem medycznym dużej firmy? dr n. med. Katarzyna Skórzewska 12:00-12:15
– Dyskusja 12:15-12:45
Specjalistki z różnych dziedzin medycyny opowiedzą o swoim doświadczeniu w pracy klinicznej, przejdziemy przez ortopedię, ginekologię po rehabilitację. Jakie wyzwania niesie ze sobą prowadzenie zespołu oraz czy w medycynie istnieje szklany sufit?
- MATKI LEKARKI 13:15
– Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. lek. Dorota Bębenek 13:15-13:30
– Łączenie pracy klinicznej z życiem rodzinnym. dr n. med. Agata Malenda 13:30-13:45
– Lekarka, ale robię coś jeszcze – prowadzenie firmy. lek. Victoria Perovic-Kaczmarek 13:45-14:00
– Kobieta w medycynie – jak rozłożyć siły na długi dystans? dr n. med. Krystyna Knypl 14:00-14:15
– Dyskusja 14:15-14:45
Podyskutujmy o tym, jak łączyć pracę zawodową z obowiązkami domowymi? Czy urlop macierzyński to koniec kariery, a może dopiero początek? Ścieżek kariery jest wiele – można obok pracy medycznej prowadzić firmę, zajmować się dziennikarstwem, nasze prelegentki są tego przykładem!
- WSPARCIE KOBIET 14:45
– Jak relaksować się w pracy i po niej? Diana Łyżnik 14:45-15:00
– Mobbing, czy da się przed nim chronić? 15:00-15:15
– Widzisz? Reaguj! – Wsparcie kobiet. radca prawny 15:15-15:30
– Prawa pracownicze kobiet. Możliwość robienia specjalizacji na 1/2 etatu, odmowy dyżurowania w ciąży. lek. Maria Kłosińska 15:30-15:45
– Dyskusja 15:45-16:30
Ważny temat dotyczący praw kobiet, mobbing, jak reagować, gdy się z nim spotkamy? Mamy dowiedzą się o prawach pracowniczych im przysługujących, pracy w mniejszym wymiarze godzin, dyżurowaniu w ciąży.
Wiele nurtujących tematów zostanie poruszonych podczas dyskusji, na które organizatorzy przeznaczyli większość czasu konferencji.
Bardzo ważnym elementem konferencji Polki w Medycynie jest możliwość uczestnictwa wspólnie z dzieckiem – w wózku, z dzieckiem pozostającym pod opieką rodziców lub z dzieckiem, które zostanie pod opieką opiekunki.
– Chcemy pokazać, że można zapraszać mamy na konferencje i zorganizowanie tego nie jest wcale dużym wyzwaniem. Chcemy, żeby możliwość przyjścia z dzieckiem stała się standardem dużych konferencji medycznych. Nie izolujmy mam (rodziców) od świata medycznego – zachęcają organizatorzy.
ZOBACZ: KONFERENCJE ONKOLOGICZNE