Zmętnienie soczewki oka spowodowane kataraktą może utrudniać wykonywanie wielu prozaicznych czynności. W zależności od typu schorzenie może rozwijać się nierozpoznane latami, gdyż w początkowym stadium zaćma często przebiega bezobjawowo. Choć są tutaj wyjątki, bo w przypadku odmiany podtorebkowej tylnej – zaćma postępuje błyskawicznie, powodując u Pacjenta m.in. gwałtowny spadek ostrości widzenia.
Jakie czynniki przyczyniają się do zmętnienia soczewki oka? Jakie są przyczyny zaćmy i na czym polega zabieg jej usunięcia?
Co to jest zaćma? Podstępna choroba oczu
Zmętnienie soczewki oka to skutek zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości. Stan ten lekarze określają zaćmą, kataraktą. Nieleczona choroba powoduje ślepotę całkowitą. Wiedz, że zmiany patologiczne w obrębie naturalnej soczewki skutecznie, obniżają jakość życia chorego. U kogo najczęściej diagnozowana jest zaćma? W większości przypadków ta jednostka chorobowa dotyka seniorów po 60. roku życia. Jednak na zaćmę zachorować mogą również młodzi Pacjenci, w tym dzieci (tak jest np. w przypadku zaćmy wrodzonej występującej już u niemowląt). Podobnie jest z zaćmą nabytą, która może rozwinąć się w każdym wieku np. w konsekwencji długotrwałego stosowania leków lub urazu oka. Chcesz poznać inne przyczyny zaćmy? O tym w dalszej części artykułu.
Jakie są przyczyny zaćmy? Poznaj czynniki ryzyka
Zgodnie z ogólną klasyfikacją zaćmę można podzielić na wrodzoną (może rozwinąć się np. poprzez zakażenie wewnątrzmaciczne) i nabytą (np. zaćma starcza, polekowa). Zmętnienie soczewki oka może mieć bardzo różną etiologię. Jak podkreślają specjaliści w dziedzinie okulistyki, w większości przypadku zajmują się oni leczeniem starczej odmiany zaćmy, spowodowanej naturalnym procesem starzenia organizmu. Gałka oczna starzeje podobnie, jak wszystkie inne narządy (wraz z upływem lat soczewka mętnieje, a Ty widzisz obraz coraz słabiej). Do rozwoju tech choroby okulistycznej może przyczynić się np.:
- przyjmowanie sterydów,
- uraz oka,
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- palenie papierosów,
- promieniowanie podczerwone lub UV,
- zapalenie rogówki/twardówki,
- guz wewnątrzgałkowy,
- przewlekłe niedokrwienie gałki ocznej.
Zaćma niekiedy rozwija się w wyniku powikłań pozabiegowych lub niedoczynności przytarczyc. Zdarza się, że choroba jest skutkiem powikłań innej poważnej przypadłości, czyli jaskry. Ryzyko rozwoju zaćmy jest większe u osób, które wykonują pracę w szkodliwych warunkach i nie korzystają z okularów ochronnych.
Jakie są objawy katarakty?
Objawy zaćmy mogą nieco różnić się w zależności od postaci choroby. Głównym objawem katarakty i to bez względu na jej odmianę, jest obniżenie ostrości wzroku. W zależności od typu schorzenia u chorego mogą wystąpić też inne niepokojące symptomy, takie jak np.:
- przymglone widzenie,
- szybszą męczliwość oczu,
- zmiana barwy źrenicy,
- zniekształcone widzenie przedmiotów,
- oślepienie przez jaskrawe światło,
- światłowstręt,
- problemy z oceną odległości,
- lepsze widzenie w pochmurne dni,
- podwójne widzenie,
- trudności z postrzeganiem i rozróżnianiem kolorów.
Warto zaznaczyć, że zaćma nie powoduje dolegliwości bólowych, stąd wielu chorych zwleka z wizytą u lekarza okulisty i zgłasza się do gabinetu specjalisty, dopiero gdy choroba znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie (np. uniemożliwia czytanie, czy prowadzenie samochodu).
Usuwanie zmętniałej soczewki, czyli operacja zaćmy
Nie ma na rynku skutecznego leku na zaćmę. Jedyną metodą leczenia zaćmy, która może przywrócić Ci ostrość widzenia, jest zabieg chirurgiczny. Wiedz, że operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej wykonywane jest po zastosowaniu kropli o miejscowym działaniu znieczulającym. Tak więc fakoemulsyfikacja nie jest bolesna. Operację zaćmy wykonuje się raz, nie wymaga powtórzeń. Zabieg trwa do 30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Możesz wrócić do domu po kilku godzinach pobytu w klinice okulistycznej i dochodzić do siebie w najbardziej komfortowych warunkach.
Źródła:
https://podyplomie.pl/medycyna/34900,zacma-starcza
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [25.07.2024 r.]
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA