Ból głowy jest dolegliwością, której w mniejszym lub większym natężeniu doświadczył każdy z nas. Jak sobie skutecznie poradzić z bólem głowy?
Dlaczego boli głowa?
Ból głowy może mieć wiele przyczyn, z których część nie jest powiązana z żadną chorobą. Właśnie dlatego o tej dolegliwości coraz częściej mówi się w kontekście chorób cywilizacyjnych. Ból można odczuwać na skutek przemęczenia, braku snu, ale też ataku paniki czy nadmiernego zdenerwowania. Wywołuje go zarówno odwodnienie, jak i głód. Powodem może być też długi czas pracy przed ekranem komputera, przy sztucznym oświetleniu, a także w pomieszczeniu, w którym powietrze jest bardzo suche, np. przy włączonej klimatyzacji.
Bóle głowy mogą być spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym, ale też mechanicznym urazem. Niektóre są objawem poważniejszych chorób i wymagają poszerzonej diagnostyki i leczenia, które zależy od przyczyny dolegliwości. Bóle głowy lekarze określają też jako dziedziczne, tak jest np. przy migrenie. Zdarza się, że w rodzinie bóle migrenowe diagnozowane są w każdym pokoleniu. Wiele z tego typu dolegliwości do dziś nie ma jednoznacznie określonej przyczyny, stąd tak ważna staje się profilaktyka i niebagatelizowanie problemu, zwłaszcza jeśli ten narasta. Zdarza się, że ból głowy jest symptomem bardzo poważnych problemów zdrowotnych, np. nowotworu. Jeśli jest dotkliwy, nie ustępuje i powtarza się, konieczna jest specjalistyczna konsultacja, poszerzona diagnostyka i specjalistyczna terapia.
Jakie leki na ból głowy?
Leki przeciwbólowe na ból głowy powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce. Do doraźnego łagodzenia dolegliwości najlepiej sprawdzają się te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ. Można je kupić w aptece bez recepty. Leki, które zawierają np. ketorpofen, ibuprofen czy naproksen sprawdzają się przy łagodzeniu bólu o lekkim i umiarkowanego natężeniu. Jeśli mamy wątpliwości, który z nich sprawdzi się najlepiej, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą, np. farmaceutą lub lekarzem prowadzącym leczenie. Przed zażyciem wybranego leku należy zawsze zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza zasadami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami do stosowania leku, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Domowe sposoby na ból głowy
Poza zażyciem leku przeciwbólowego warto też odpocząć od wykonywanych obowiązków. Jeśli ból jest dotkliwy, mogą go nasilać światło, hałas lub intensywne bodźce. Warto się wówczas udać się do zaciemnionego i przewietrzonego pomieszczenia, wziąć ze sobą szklankę z chłodną wodą i popijać płyn niewielkimi łykami. Ulgę przynoszą też chłodne okłady na skronie lub w miejsce, w którym odczuwamy ból. Przy nawracających migrenach i bólu, który jest wynikiem stresu, sprawdzają techniki relaksacyjne. Pomocne są również ciepłe kąpiele, aromaterapia i akupresura. Wszystkie ze wspomnianych zabiegów z łatwością można wykonać w domu. Warto też obserwować własny organizm, wówczas jesteśmy w stanie zidentyfikować zbliżający się atak bólu i zareagować z wyprzedzeniem.
Artykuł Partnera
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA