Język medyczny wysoki cholesterol określa jako hipercholesterolemię. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stanowi ona czynnik ryzyka dla groźnych chorób układu krążenia. Wyniki badań wskazują, że to właśnie one stanowią jedną z głównych przyczyn przedwczesnych śmierci. Warto wiedzieć, jakie są objawy i przyczyny wysokiego cholesterolu, a także – jak można z tym walczyć.
Czym jest cholesterol i jaką pełni rolę w ludzkim organizmie?
Cholesterol jest lipidem, który w ludzkim organizmie produkowany jest przez wątrobę, a także dostarczany do organizmu przy pomocy pożywienia.
Pomimo tego że wysoki cholesterol nie jest niczym dobrym, to jednak odpowiada za bardzo ważne funkcje w ludzkim organizmie. Kluczem do dobrego zdrowia jest utrzymanie go na odpowiednim poziomie. Cholesterol przede wszystkim stanowi budulec błon komórkowych oraz bierze udział w syntezie witaminy D, którą organizm pobiera z promieni słońca. Ma swój udział także w innych procesach, które zachodzą w ludzkim organizmie.
Trzeba wspomnieć o tym, że cholesterol pełni ważną rolę, jeśli chodzi o produkcję niektórych hormonów, proces trawienia tłuszczów, a ponadto chroni naczynia krwionośne przed rozwojem miażdżycy.
Podział cholesterolu na dobry i zły
Nie każdy pacjent ma świadomość tego, że cholesterol można podzielić na dwa rodzaje:
- cholesterol dobry – oznacza się go skrótem HDL. Jest to cholesterol, który charakteryzuje się wysoką gęstością. Wspiera kluczowe procesy zachodzące w ludzkim organizmie oraz naczyniach krwionośnych. Dobry cholesterol przetwarzany jest w wątrobie, a następnie organizm wydala go wraz z żółcią bądź też magazynuje do wykorzystania na przyszłość,
- zły cholesterol – określa się go skrótem NDL. Charakteryzuje się niską gęstością. Transportuje lipidy z wątroby do poszczególnych komórek ludzkiego ciała. Jego optymalne stężenie nie powinno wynosić więcej niż 100 mg/dl. Przekroczenie tych norm może skutkować magazynowaniem złego cholesterolu w tętnicach wieńcowych, co może prowadzić do rozwoju bardzo poważnych chorób, często związanych z ryzykiem śmierci.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania poziomu cholesterolu?
Uznaje się, że badanie poziomu cholesterolu powinny wykonać wszystkie kobiety, które ukończyły 45 rok życia oraz mężczyźni po 35 roku życia. Każda osoba, która ukończyła 50 lat, takie badanie powinna powtarzać przynajmniej raz na 2 lata. Osoby, u których dało ono nieprawidłowy wynik, powtórną analizę powinny wykonać najpóźniej po upływie pół roku.
Badanie poziomu cholesterolu stanowi jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Jeśli wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, można od razu wdrożyć odpowiednie leczenie, co pozwala znacznie ograniczyć ryzyko zdrowotne.
Na regularne badanie poziomu cholesterolu powinny zdecydować się przede wszystkim:
- osoby przewlekle chore na nadciśnienie i cukrzycę,
- palacze,
- osoby z otyłością i nadwagą,
- osoby, u których w rodzinie występował wysoki poziom cholesterolu.
Jakie mogą być przyczyny wysokiego cholesterolu?
Podwyższony poziom cholesterolu we krwi może być związany z kilkoma czynnikami. Do głównych przyczyn jego występowania zaliczyć można:
- nieodpowiednią dietę z dużą ilością tłustego jedzenia,
- nadwagę lub otyłość,
- niski poziom aktywności fizycznej,
- płeć i wiek – prawdopodobieństwo zachorowania na wysoki cholesterol wzrasta u osób powyżej 30 roku życia,
- choroby wątroby,
- palenie papierosów,
- spożywanie alkoholu.
Wysoki cholesterol – objawy
Głównym problemem związanym z podwyższonym cholesterolem jest to, iż pierwsze objawy zauważalne są stosunkowo późno. Początkowo nadmiar złego cholesterolu nie powoduje żadnych zmian w ludzkim organizmie. Dopiero, kiedy pojawiają się problemy z pracą układu krążenia, pacjent zwraca się o pomoc medyczną.
Zbyt duża ilość cholesterolu gromadzi się w ścianach tętnic, prowadząc do powstawania złogów. Kolejnym etapom choroby jest zwężanie i sztywnienie naczyń krwionośnych, co może skutkować miażdżycą. Inne objawy charakterystyczne dla podwyższonego poziomu cholesterolu to:
- żółte zgrubienia na ciele, które pojawiają się pod piersiami, zgięciu łokcia, na powiekach oraz w innych miejscach,
- guzki na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- błyszcząca i naciągnięta skóra na stopach,
- ogólne osłabienie,
- niedokrwienie kończyn,
- bóle nóg – nadmiar cholesterolu zakłóca przepływ krwi w kończynach dolnych.
Wysoki cholesterol może być powodem powstawania bardzo wielu poważnych problemów zdrowotnych. Pomimo tego że pełni bardzo istotną rolę w procesie prawidłowej pracy organizmu, to jednak jego zbyt wysokie stężenie jest czymś bardzo groźnym.
W jaki sposób można leczyć wysoki cholesterol?
U pacjentów, którzy zmagają się z podwyższonym poziomem cholesterolu, stosuje się głównie farmakoterapię. Pozwala ona zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca oraz obniża poziom cholesterolu. Pacjent powinien zdecydować się także na zmiany w odżywianiu – powinny one dotyczyć głównie zmniejszenia spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za podwyższony poziom cholesterolu.
W codziennej diecie warto unikać tłuszczów zwierzęcych, zmieniając je na wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem są ryby, kukurydza, soja bądź też słonecznik. Pacjent bezwzględnie musi unikać tłustych mięs, masła, produktów z pełnotłustego mleka, fast-foodów, niezdrowych przekąsek oraz pożywienia z dużą zawartością cukru.
Aktywność fizyczna pełni ona bardzo ważną rolę w procesie leczenia wysokiego cholesterolu. Ruch pozwala stymulować enzymy, który odpowiadają za transport cholesterolu ze ścianek komórek do wątroby. Sprawia to, że jest on szybciej wydalany z organizmu, co umożliwia lepszą kontrolę jego poziomu.
Naturalne metody na obniżenie poziomu cholesterolu
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie farmakologiczne w przypadku wysokiego cholesterolu nie jest zawsze jest konieczne. W łagodnym przypadkach schorzenia zmiana trybu życia może wystarczyć. Warto jednak wspierać ją sprawdzonymi, domowymi sposobami. Do pokarmów, które posiadają właściwości obniżające poziom złego cholesterolu, należą między innymi:
- siemię lniane,
- czosnek,
- awokado,
- grzyby shitake,
- płatki owsiane,
- babka płesznik.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że spożywanie tych pokarmów stanowi jedynie wspomaganie w procesie leczenia choroby. W żadnym wypadku nie może zastąpić zbilansowanej diety oraz stosowania leków.
MATERIAŁ REKLAMOWY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA