Centrum Szkoleń Dietetyki Klinicznej zaprasza do udziału w szkoleniu pt. „Zastosowanie dietetyki w terapii onkologicznej”. Warsztaty dietetyczne mają na celu zapoznanie uczestników z zasadami żywienia obowiązującymi zarówno w trakcie leczenia choroby nowotworowej, jak i po jego zakończeniu, co pozwoli na bardziej efektywną pracę dietetyka z pacjentem onkologicznym.
Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej jest jednym z ważnych elementów terapii onkologicznej, dzięki któremu otrzymujemy lepsze wyniki i wyższą skuteczność podstawowego leczenia. Szkolenie skierowane jest dla osób znających podstawy żywienia człowieka.
Szkolenie poprowadzi Karolina Kulik-Kupka dietetyk specjalizujący się w dietetyce onkologicznej i doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przewidywany czas trwania warsztatów to 8 godzin. Promocyjny koszt udziału dla wszystkich czytelników portalu Zwrotnik Raka to 250 zł brutto (należy podać przy rejestracji hasło do formularza zgłoszenia: „Zwrotnik Raka”). Więcej informacji i zapisy na: www.szkoleniadietetyka.pl
Terminy szkolenia w różnych miastach:
- 23.04.2016 r., Warszawa
- 7.05.2016 r., Katowice
- 11.06.2016 r., Wrocław
- 9.07.2016 r., Łódź
ZASTOSOWANIE DIETETYKI W TERAPII ONKOLOGICZNEJ – PROGRAM WARSZTATÓW DIETETYCZNYCH
1. Podstawowe informacje dotyczące chorób nowotworowych.
2. Wpływ żywności i żywienia na powstawanie nowotworów.
3. Witaminy a choroby nowotworowe – czy stosowanie witamin jest wskazane w prewencji chorób nowotworowych oraz w trakcie ich leczenia?
4. Żywienie w chorobie nowotworowej:
- najważniejsze mity dotyczące żywienia,
- zasady żywienia w zależności od stanu zdrowia pacjenta, stosowanego leczenia (chemioterapia, radioterapia, przeszczepienie komórek krwiotwórczych), występujących dolegliwości,
- zasady żywienia obowiązujące po zakończeniu leczenia,
- trudności z którymi może spotkać się dietetyk w trakcie pracy z pacjentem onkologicznym.
5. Najpopularniejsze diety alternatywne stosowane przez pacjentów:
- terapia Gersona,
- dieta dr Budwig,
- dieta dr Ewy Dąbrowskiej,
- inne.
6. Omówienie przykładowych przypadków oraz dyskusja.
ZOBACZ: WSPARCIE ŻYWIENIOWE W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ