Nowotwory są poważnym problemem we współczesnym społeczeństwie. Profilaktyka jest w tym wypadku niezwykle istotna, a jest szczególnie wskazana wszystkim osobom obciążonym genetycznym ryzykiem rozwoju chorób nowotworowych.
Jak wykonać badanie genetyczne w kierunku nowotworu?
Badania genetyczne są współcześnie wykorzystywane w wielu celach – mogą powiedzieć o tym, jak się odżywiać i jaka aktywność fizyczna jest dla nas najlepsza. Bardziej istotne jest jednak to, co mogą nam powiedzieć o naszych predyspozycjach do chorób. Część z takich schorzeń o podłożu genetycznym ujawnia się jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Wiele jednak potrzebuje obecności dodatkowych czynników środowiskowych, co dopiero doprowadzi do rozwoju schorzenia. Dotyczy to przede wszystkim nowotworów, w których istotne znaczenie mają czynniki kancerogenne znajdujące się wokół nas.
Badania DNA w kierunku nowotworów można wykonać w wielu placówkach medycznych bądź zakupić przez Internet, np. za pośrednictwem Zdrowegeny.pl, które zrzesza ofertę największych laboratoriów. Sama realizacja takiego badania jest niezwykle prosta, gdyż wymaga oddania niewielkiej próbki krwi żylnej w punkcie pobrań. Później już tylko czekamy na wyniki.
Sama analiza laboratoryjna opiera się na sekwencjonowaniu materiału genetycznego i wyszukiwaniu w nim określonych mutacji. Tutaj wykonywane są testy w kierunku najczęstszych dla populacji mutacji w danym genie bądź w ramach Sekwencjonowania Nowej Generacji określane są wszystkie mutacje w genie.
Badania genetyczne a profilaktyka
Obecność mutacji genetycznej odpowiedzialnej z określony nowotwór wielokrotnie zwiększa ryzyko jego rozwoju w porównaniu z ogólną populacją. Te osoby właśnie powinny szczególnie zainteresować się działaniami profilaktycznymi w danym typie nowotworu.
Przede wszystkim pierwszym krokiem powinno być częstsze wykonywanie badań, które pozwolą wcześnie wykryć zmiany nowotworowe. Dokładne badania będą uzależnione od typu nowotworu, który nam zagraża, ale mogą to być USG, mammografia czy badania endoskopowe. Warte wykonywania są pomiary markerów nowotworowych we krwi, które są substancjami wydzielanymi przez tkanki w trakcie rozwoju stanów zapalnych bądź nowotworów.
Kolejnym działaniem profilaktycznym są zabiegi chirurgiczne. Wiąże się to głównie z predyspozycją do raka piersi oraz jajnika – obecność mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 ma silny związek z rzeczywistym wystąpieniem tych nowotworów w przyszłości. Dlatego też niektóre kobiety decydują się na profilaktyczne usunięcie jajników i sutków.
Dalej mamy szereg działań, które samodzielnie możemy wdrożyć w swoje codzienne życie, a mowa o diecie, aktywności fizycznej oraz unikaniu używek. Spożywany pokarm wpływa na wszelkie procesy fizjologiczne i biochemiczne zachodzące w naszych ciałach, dlatego też wiele z chorób, które wynikają z nieprawidłowego odżywiania, nazwano mianem dietozależnych. Dieta antyrakowa powinna składać się z naturalnych produktów – świeżych warzyw i owoców, które są źródłem antyoksydantów, produktów z pełnego ziarna, a także ryb, chudych nieprzetworzonych mięs, roślin strączkowych oraz olejów roślinnych. Do tego odpowiednia dawka ruchu każdego dnia.