Rak trzustki zajmuje 9. miejsce pod względem częstości zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn i 10. pozycję u kobiet. W Polsce notuje się blisko 3500 nowych zachorowań rocznie. Pierwsze objawy raka trzustki są niespecyficzne, co utrudnia wczesne postawienie diagnozy. Najczęstszym nowotworem złośliwym trzustki jest rak gruczołowy o różnym stopniu złośliwości.
W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące najczęstszych symptomów związanych z rozwojem nowotworu trzustki, a także zalecane badania diagnostyczne w kierunku potwierdzenia diagnozy: guz trzustki.
Rak trzustki
Zapadalność na raka trzustki rośnie z wiekiem. Wysoka śmiertelność pacjentów z rakiem trzustki wynika z faktu, że choroba wykrywana jest z reguły w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy obecne są już przerzuty, a guz trzustki jest nieoperacyjny.
Z uwagi na układ i pochodzenie komórek wyróżnia się następujące typy histologiczne raka trzustki:
- rak przewodowy trzustki (około 80%)
- rak zrazikowy trzustki
- rak pseudobrodawkowaty trzustki
- około 3-5% przypadków stanowią nowotwory neuroendokrynne
Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka trzustki zaliczamy:
- palenie tytoniu,
- przewlekłe nawracające zapalenie trzustki
- cukrzycę typu 1 i 2 oraz otyłość
- spożywanie alkoholu
- ekspozycję na: chlorobenzen, nikiel, chrom
- pewne znaczenie w rozwoju rak trzustki odgrywają również mutacje i czynniki genetyczne (np. mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2). Szacuje się, że około 5-10% pacjentów z rakiem trzustki ma krewnego pierwszego stopnia z rakiem trzustki.
WARTO SPRAWDZIĆ: CZY RAK TRZUSTKI JEST DZIEDZICZNY?
Rak trzustki – pierwsze objawy nowotworu
Objawy raka trzustki u pacjentów zależą od wielkości i umiejscowienia guza. Na symptomy raka trzustki wpływa również stopień zaawansowania choroby w chwili jej rozpoznania. Do najczęstszych objawów jakie zgłaszają pacjenci z nowotworem trzustki należą: ból brzucha, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała i chudnięcie. Częstym pierwszym objawem raka trzustki jest żółtaczka.
Często pierwszym symptomem rozwoju raka trzustki w organizmie jest chudnięcie i utrata masy ciała (około 10% w krótki czasie) z nieznanej przyczyny.
Początkowo guz trzustki rozwija się podstępnie, a objawy raka trzustki mają charakter niespecyficzny i zależą od lokalizacji guza. Większość chorych ma niecharakterystyczne symptomy choroby nowotworowej trzustki już na kilka miesięcy przed jej wykryciem.
Wczesne objawy raka trzustki to:
- brak łaknienia
- osłabienie
- utrata masy ciała
- dyskomfort i ból w jamie brzusznej
- świeżo wykryta cukrzyca lub zakrzepowe zapalenie żył,
- żółtaczka,
- odbarwione stolce i ciemny mocz
- świąd skóry
- mdłości i wymioty
- szybkie uczucie sytości
- bóle promieniujące do pleców lub łopatki
U około 65% pacjentów z rakiem trzustki powodem zgłoszenia się do lekarza są problemy i dolegliwości wynikające z obecności przerzutów odległych lub postępującym wyniszczeniem nowotworowym.
ZOBACZ: JAKIE OBJAWY DAJE NOWOTWÓR
Symptomy nowotworu trzustki
- BÓL GRZBIETU – najczęstszym objawem jest ból grzbietu, który jest spowodowany naciekaniem przez nowotwór splotu trzewnego i przestrzeni zaotrzewnej lub zapaleniem trzustki. Ból jako objaw raka trzustki opisywany jest jako intensywny, przeszywający i promieniujący do środkowej części grzbietu. Ból może być też zlokalizowany w nadbrzuszu lub prawym podżebrzu. Możliwy jest ból pleców.
- ŻÓŁTACZKA – w większości przypadków raka trzustki może występować żółtaczka jako symptom rozwijającej się w organizmie choroby. Żółtaczka pojawia się wówczas, gdy zmiany chorobowe obejmują odcinek trzustkowy przewodu żółciowego wspólnego.
- DOLEGLIOWOŚCI ŻÓŁĄDKOWO-JELITOWE – objawy raka trzustki mogą wiązać się z naciekaniem przez guz dwunastnicy lub okolicy odźwiernika. W takim przypadku symptomami raka trzustki będą wymioty i nudności. Możliwe są zmiany w częstotliwości oddawana stolca oraz stolce tłuszczowe. Objawy te rzadko występują na wczesnym etapie choroby nowotworowej trzustki. Przy zaawansowanym guzie trzustki może pojawićsię krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego jako konsekwencja naciekania dwunastnicy lub zakrzepicy żtł układu wrotnego i żylaków przełyku.
- NIETOLERANCJA GLUKOZY – świeżo wykryte zaburzenia tolerancji glukozy z towarzyszącymi objawami żołądkowo-jelitowymi powinny być sygnałem alarmowym i potencjalnym objawem skłaniającym lekarza do rozważenia rozpoznania raka trzustki.
- WYCZUWALNY W BADANIU PALPACYJNYM PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY – przy braku zapalenia pęcherzyka lub dróg żółciowych, wyczuwalny palpacyjnie pęcherzyk żółciowy sugeruje niedrożność przewodu żółciowego wspólnego wywołaną procesem nowotworowym, o ile nie zostanie wykryta inna przyczyna tego stanu. Jest to tak zwany objaw Courvoisiera i występuje u 25% wszystkich chorych z rakiem trzustki.
- Inne, rzadziej występujące objawy raka trzustki to: zespół Trousseau (wędrujące zapalenie żył powierzchniowych), wodobrzusze, węzeł Virchowa (węzeł chłonny nadobojczykowy po stronie lewej) lub guz okolicy pępka (tzw. guzki siostry Mary Joseph).
WIĘCEJ: BADANIA PRZESIEWOWE W KIERUNKU RAKA TRZUSTKI
Rak trzustki – badania i diagnostyka
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, w ramach diagnostyki raka trzustki wykonuje się badania: przedmiotowe, obrazowe i oznaczenie markera CA 19-9.
Rozpoznanie raka trzustki należy wziąć pod uwagę u osób, u których obecne są wspomniane wcześniej objawy raka trzustki, szczególnie, kiedy współwystępuje kilka z nich. Dokładny wywiad lekarski powinien obejmować obecność wymienionych objawów raka trzustki, palenie papierosów oraz historię zachorowań na nowotwory w rodzinie.
W badaniu przedmiotowym należy zwrócić uwagę na takie potencjalne objawy raka trzustki jak: spadek masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, żółtaczkę, wodobrzusze, obrzęki obwodowe oraz objawy zaburzenia krzepnięcia. Z badań laboratoryjnych należy wykonać morfologię krwi obwodowej i wykładniki funkcji wątroby.
Objawy raka trzustki mogą cechować się podwyższonym stężeniem bilirubiny i aktywnością fosfatazy zasadowej.
Najbardziej przydatnym markerem nowotworowym u chorych na raka trzustki jest CA19-9, który jest podwyższony u większości chorych. Oznaczenie stężenia markera nowotworowego CA19-9 przed operacją raka trzustki oraz w trakcie chemioterapii ułatwia monitorowanie skuteczności leczenia i pomaga rozpoznać nawrót choroby. Należy podkreślić, że marker CA19-9 nie znajduje zastosowania w szerokich badaniach skriningowych ze względu na możliwość wyników fałszywie ujemnych.
Kluczową rolę odgrywa diagnostyka radiologiczna. Rozpoznanie raka trzustki i raka brodawki Vatera ustala się za pomocą badań obrazowych i endoskopowych. Najczęściej pierwszym badaniem obrazowym jest ultrasonografia jamy brzusznej. U chorych z żółtaczką wykazuje ono poszerzenie zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych i obecność guza głowy trzustki.
Miano metody referencyjnej zdobyła wielofazowa tomografia komputerowa jamy brzusznej wykonana metodą spiralną („złoty standard”). Tomografii komputerowej używa się do oceny rozległości zmiany wykrytej w trzustce, określenia zaawansowania choroby oraz poszukiwania przerzutów raka trzustki. Innym pomocnym badanie może być rezonans magnetyczny.
Niezbędny do postawienia ostatecznej diagnozy jest wynik przeprowadzonego badania histopatologicznego. Biopsja trzustki bądź zmienionych węzłów może być wykonana podczas ultrasonograficznego badania endoskopowego. Potwierdzenie histologiczne jest szczególnie ważne u pacjentów nieresekcyjnych, u których planowane jest leczenie za pomocą chemioterapii.
Przeprowadzenie badania genetycznego w kierunku nosicielstwa mutacji w genach BRCA1 i/lub BRCA2 daje szansę (u kilku procent chorych) na zastosowanie terapii celowanej w postaci inhibitora PARP.
Pomimo postępu, jedyną możliwością trwałego wyleczenia pacjenta z rakiem trzustki pozostaje radykalny zabieg chirurgiczny. Podkreśla to rolę, jaką odgrywa zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie zaawansowania.
PRZEJDŹ DO: LECZENIE RAKA TRZUSTKI
a po co bog dal ludziom choroby ?
Nie dał ich bo go nie ma i nigdy nie było 😀
Żeby się ludzie zatrzymali i podumali nad życiem , nawrócili , bo po śmierci jest wieczność , coś na zawsze! a przed nią egzamin z życia, z uczynków miłości i miłosierdzia względem innych
„Egzamin z uczynków” A podobno Twój bóg ma być wszechwiedzący i robi jakieś egzaminy? …
Kłamstwo….znam ludzi bardzo dobrych a Cierpią znam złych którzy nie cierpią
No, szczególnie dzieci, a najbardziej te najmniej świadome swojej egzystencji.
Bóg nie dał ludziom chorób – oni sami po nie wyciągnęli rekę, gdy przestali sie go słuchać : to tak jak nie słuchać mamy, gdy mówi aby dziecko ubrało czapkę, jak wychodzi na mróz, dziecko nie słucha, zachoruje – i co? matka mu dała chorobę?
czyli ludzie wierzący nie chorują?
dlaczego w takim razie umierają dzieci, które nie zdążyły nawet zgrzeszyć?
wszystko można jakoś wytłumaczyć ale trzeba to robić mądrze
To strasznie okrutny i złośliwy ten bóg w którego wierzysz. Mnie Jako chrześcijanina na religii uczyli, że bóg jest miłością, miłosierdziem i że największą cnotą chrześcijanina jest wybaczanie…
Ale może Ty o jakiejś innej wierze piszesz….
I tak nigdy nie zrozumiem dlaczego cierpią dzieci chociaż nawet nie zdążyły porządnie nagrzeszyć a kanalie chodzą po świecie i nawet paznokcia nie złamią…
To brzmi jak wizja sprawiedliwego świata. Ona nie pokrywa się z rzeczywistością.
Pan Bóg pozwolił szatanowi dać nam cierpienie(co nie znaczy że nas nie kocha) a my za życia mamy ofiarować je Bogu (modląc się)
Czyli poprostu wykorzystać nasz ból bo wtedy mamy większe szanse na zbawienie a Pan Bóg przemieni nasze cierpienie w bardzo piękną rzecz i i ofiaruje innym ludziom 🙂
Pięknie napisane ale jak dla mnie słabo przekonujace.Jeden bedzie cierpiał całe zycie i żarliwie sie modlił a drugi przejdzie bezbolesnie przez swiat ( nie czyniac nikomu krzywdy) i obaj po smierci będa zbawieni. Gdzie tu sprawiedliwość? A co jesli ten cierpiacy w rozpaczy zwątpi w Boga i przestanie sie modlić? Słabe to…
Bóg nie dał. Ludzie ludzią gotują ten los z chciwości. Wyciskając ile się da z roślin stosuje się pestycydy podobnie ze zwierzętami aby szybko rosły daje się hormony, żeby nie chorowały dają antybiotyki i inne, następnie rzeźnicy z kilograma mięsa robią 1.5 kilo a my to wszystko spożywamy. Poza tym dzikie wysypiska, składowiska odpadów się paloną a my tym wszystkim oddychamy, więc nie dziwmy się że rak zbiera żniwo. Bóg do tego nic nie ma
W swej dobroci i niezwykłej doskonałości bóg „obdarował” ludzi różnymi cierpieniami, żeby bardziej zatęsknili za „szczęśliwością wieczną”. Takich bzdur panowie w sukienkach mają na tapecie o wiele więcej. Homoseksualni mężczyźni w średniowieczu doszli do wniosku, że można żyć w luksusach na koszt otumanionych owieczek. Oni umiejętnie korzystają z indoktrynacji religijnej pasąc się jak pewien wieśniak z Raby Wyżnej, który swego kochanka wyświęcił na diakona.
Nie wiesz o czym piszesz, choć wydaje ci się, że to słuszne.
Żaden bóg nic nikomu nie daje.
To człowiek, z chciwości, pazernosci, niszczy środowisko, produkuje chemiczną paszę i truje drugiego człowieka, dla pieniędzy.
Przy raku zlosliwym trzustki hospucjum domowe jest mozliwe?
oczywiście tak, nie ma do tego przeciwskazań. Tylko jeżeli chory będzie miał opiekę na odpowiednim poziomie…
Polecam książkę „Rak usuwaj przyczyny skutki ustąpią” napisana przez Piotr Kaflik, która zawiera wiele praktycznych wskazówek nie tylko dla osób chorych na raka, ale również dla tych którzy pragną prewencyjnie prowadzić zdrowy tryb życia!
Rad jest mnóstwo, są łatwo dostępne, afirmowane przez lekarzy różnych specjalności i to bez dodatkowych opłat. Ale najważniejsze to
1. Zdrowy tryb życia: pilnowanie wagi, niewyczynowy wysiłek fizyczny, dbanie o higienę, zróżnicowana dieta, itp,
2. omijanie używek typu tytoń, alkochol, fast food,…
3. regularna diagnostyka – im człowiek starszy tym bardziej ten punkt jest istotny.
I jeszcze unikanie stresu. Taka radę to niech sobie wsadzą wiadomo gdzie.
Żebyś zastanowił się nad swoim życiem.
i jak się zastanowi to mu przejdzie ?
Ponoć Putin ma raka trzustki!
Bardzo pomuk mi ten artykuł po miałam badanie w onkologi i wykryto mały 5.mm guzek Jestem na obserwacji.
Helena jakie miałaś objawy zanim trafiłaś do lekarza?
choroby nie dał bóg one przyszły z pierwszym grzechem Adama i Ewy.to my ludzie jesteśmy za to odpowiedzialni
bardzo przydatny ten artykuł jestem obciążona genetycznie (ojciec i brat umarł na raka trzustki) nic pan nie pisze di jakiego lekarz sie udac aby dostać skierowania na badania
ludzie, to nie zalezy od Boga. wszystko lezy w naszych rekach i uswiadomcie to siebie jak dbasz tak masz w duzym skrocie, sa wyjatki rowniez. przestancie wierzyc ze Bog ma jaki kolwiek na cos wplyw i ze was wyslucha i pomoze, religia uwazam jest dla ludzi slabych ktorzy szukaja pomocy bo nie daja rady w tym swiecie. Bog mi da, Bog mi podpowie, Bog mi pokaze, nie! to wy sami musicie wszystko ogarnac i znalez rozwiazania na wasze problemy zyciowe i w to wierzyc a nie ze jakas sila cos za was zrobi. pozdrawiam konrad