Wystartował kanał informacyjno-edukacyjny Prosto o raku piersi, stworzony z myślą o kobietach, które zachorowały na ten nowotwór. Cykl to 10 odcinków i 10 rozmów z ekspertami różnych dziedzin – ciekawi goście, przystępne rozmowy i nieoczywiste tematy.
Celem projektu jest udzielenie odpowiedzi zarówno na najczęściej zadawane pytania, jak i na te mniej oczywiste, często trudne i czasem wstydliwe. Kanał Prosto o raku piersi powstał dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich, którzy poszukują eksperckiej opinii – informacji i wsparcia na każdym etapie choroby nowotworowej.
Kanał PROSTO O ZDROWIU dostępny jest na portalu YouTube.
Prosto o raku piersi
Kiedy kobieta dowiaduje się o diagnozie jaką jest rak piersi, w jej głowie pojawia się ogromna ilość pytań. Pytań, na które często trudno znaleźć w łatwy sposób odpowiedzi. Brak informacji na temat choroby, sposobu leczenia, pogłębiają lęk i niepokój, które towarzyszą procesowi przejścia przez raka.
– To jest tak, jak przed pierwszą jazdą samochodem – jestem zdenerwowana, mam spocone ręce, instruktor na mnie patrzy i ja nie wiem, która to prawa, która to lewa strona. W tym momencie tak właśnie czuje się pacjentka i rodzina – w jednym z odcinków tłumaczy Jolanta Meller, na co dzień kierująca ruchem pacjentów w Warszawskim Instytucie Onkologii.
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, stworzone zostało kompendium wiedzy o raku piersi, które udziela odpowiedzi na najczęstsze zadawane pytania.
Pierwszy sezon kanału Prosto o raku piersi poświęcony jest onkologii. W materiale poruszane są tematy takie jak: pierwsza wizyty u onkologa, formalności szpitalne, prawa pacjenta, wsparcie psychiczne, seks i intymność w chorobie. Celem pierwszego sezonu było zebranie w jednym miejscu informacji, które najczęściej poszukiwane są przez pacjentki z rakiem piersi.
Jak zaplanować życie rodzinne i zawodowe w chorobie? Jak nie zgubić się w szpitalnej rzeczywistości? Jak rozmawiać o chorobie i towarzyszących jej emocjach? Jak prosić o pomoc? Jak radzić sobie z intymnością? W przytulnej, domowej atmosferze prowadząca rozmowy Anna Hencka-Zyser z Fundacji Spa for Cancer Friends for Cancer zasypuje ekspertów tymi i wieloma innymi pytaniami, które często pojawiają się także wśród kobiet z rakiem piersi.
Prosto o raku – filmy edukacyjne
Do projektu zaproszenie przyjęli eksperci różnych dziedzin, którzy w przyjazny i zrozumiały sposób dzielą się wiedzą i udzielają przydatnych, praktycznych informacji.
W dziesięcioodcinkowej serii zobaczymy dr n. med. Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej NIO-PIB w Warszawie), dr n. med. Joannę Streb (Oddział Kliniczny Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), dr n. med. Aleksandrę Łacko (Katedra Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), dr n. med. Mariolę Kosowicz (kierowniczka Poradni Psychoonkologii NIO-PIB w Warszawie), Jolantę Meller, (koordynatorka w NIO-PIB w Warszawie), a także Ewę Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum, adwokat Monikę Duszyńską (kancelaria Law for Lifesciences), prof. Krzysztofa Bieleckiego (specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej), dr n. med. Moniką Łukasiewicz (autorkę książki pt. “Seks bez cycków, czyli seks dobrze zaprojektowany”). W jednym z odcinków pojawiają się także kobiety chorujące na raka piersi, podopieczne Fundacji Spa For Cancer – Ula, Agnieszka i Ania.
Celem przyświecającym nagraniom było stworzenie w jednym miejscu kompletnego i przyjaznego kompendium wiedzy o raku piersi, a także budowanie lepszego zrozumienia całego procesu choroby.
Dziesięcioodcinkowy sezon Prosto o raku piersi porusza także tematy związane z przełamywaniem stereotypów wokół choroby. Pokazuje, że dotknięte rakiem piersi kobiety nie chcą być przez niego definiowane, a ich codzienność i potrzeby są znacznie szersze niż tylko odpowiedź na pytanie „jak się czują”. Ważnym aspektem w materiale są także kwestie procesu leczenia, relacji i komunikacji z lekarzem, świadomości praw pacjenta, czy odwagi by zadawać nawet najtrudniejsze pytania.
Prosto o raku piersi jest pierwszym cyklem w ramach kanału Prosto o zdrowiu, który powstał z inicjatywy Pfizer Oncology.
Kanał PROSTO O ZDROWU dostępny jest na portalu YouTube.
źródło: materiały prasowe