Rak piersi stanowi dużą grupę zróżnicowanych co do biologii i przebiegu nowotworów. Szacuje się, że nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich nowotwór złośliwych wykrywanych u kobiet. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Częstość występowania choroby związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa, a szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat.
Niepokojące są dane dotyczące występowania raka piersi u młodych kobiet – liczba nowych przypadków u kobiet w wieku 20-49 lat w ostatnich latach istotnie wzrosła.
Wiedza na temat nowotworów złośliwych piersi poszerza się i ulega zmianie. Choć nowe leki i opcje terapeutyczne pozytywnie wpływają na poprawę rokowania, to najważniejsze pozostaje wykrycie raka piersi na wczesny etapie zaawansowania. Pomóc może w tym zachowanie tzw. czujności onkologicznej wyrażającej się znajomością potencjalnych objawów raka piersi oraz korzystanie z badań profilaktycznych i przesiewowych (skrining).
Poniższy poradnik zawiera informacje dotyczące objawów raka piersi, metod wykrywania guzów w piersiach oraz rokowań przy raku piersi.
SPIS TREŚCI:
- Rak piersi – jakie daje objawy
- Lista najczęstszych objawów raka piersi
- Jak wykryć nowotwór piersi
- Rak sutka – mammografia i usg piersi
- Rak piersi – metody leczenia
- Rak piersi – rokowania
Rak piersi – jakie daje objawy
Potencjalne objawy raka piersi (guza sutka) zależą przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju przebiegają najczęściej bezobjawowo i wówczas zmiany nowotworowe najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego piersi.
Każde niepokojące zmiany, które mogą stanowić potencjalne objawy raka piersi powinien zweryfikować doświadczony lekarz. We wczesnych stadiach rak sutka może być wykryty wyłącznie badaniem specjalistycznym.
W miarę rozrostu guza piersi dochodzą kolejne symptomy takie jak: asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie skóry, jednostronny wyciek z brodawki.
Najczęstszym objawem raka sutka jest guz, który nierzadko wykrywa sama chora. Częstość występowania tego objawu szacuje się między 65% a 76%. Guz w piersi jest zwykle dość twardy, czasami ma nierówną powierzchnię i na ogół dobrze wyczuwalne granice. Guzek piersi jest najczęściej całkowicie niebolesny, a pacjentki bardzo rzadko zgłaszają towarzyszące mu objawy, takie jak kłucie czy pociąganie.
Innym charakterystycznym objawem jaki daje rak piersi jest wyciek z brodawki sutkowej. Sama brodawka może być wciągnięta, pogrubiała, o zmienionym zabarwieniu lub z owrzodzeniami.
Symptomy raka piersi mogą dotyczyć także skóry. Może ona być zaczerwieniona, zmieniona, z obecnością twardego nacieku, owrzodzenia czy wciągnięcia. Objaw skórki pomarańczowej świadczy zazwyczaj o znacznym miejscowym zaawansowaniu procesu nowotworowego.
Rak piersi na wczesnym etapie może nie powodować żadnych objawów. Może zostać wtedy wykryty podczas regularnie wykonywanych badań obrazowych – np. mammografii lub USG piersi.
Do typowych objawów raka piersi nalezą również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz symptomy związane z przerzutami w odległych narządach.
Szczególnie agresywną postacią raka piersi jest zapalny rak sutka, który na szczęście występuje relatywnie rzadko. W badaniu przedmiotowym często nie stwierdza się guza, a objawem zapalnego raka piersi jest obrzęknięta „pomarańczowa” skóra.
SPRAWDŹ: JAK BADAĆ PIERSI
Najczęstsze objawy raka piersi – lista
- U kobiet, u których rozwija się rak sutka, zmiany w obrębie skóry piersi mogą obejmować zaciągnięcie skóry nad guzem (czasem bardzo dyskretne), obrzęk skóry, zmiany o charakterze tak zwanej „skórki pomarańczy” (objaw zaawansowanego raka piersi i częsty w raku zapalnym), zaczerwienienie skóry i jej owrzodzenie. Naciek skóry lub jej owrzodzenie to objaw zaawansowanego raka piersi podobnie jak guzki satelitarne.
- Objawy raka piersi w obrębie brodawki sutkowej charakteryzują się wyciekiem z brodawki sutkowej, który ma charakter surowiczy lub surowiczo-krwisty, wciągnięciem brodawki (rzadki objaw nowotworu piersi), wykwitami o charakterze zmian krostowatych, w sytuacji progresji rakowi sutka może towarzyszyć krwawienie lub owrzodzenie.
- Ból jest dość rzadkim objawem towarzyszącym pierwotnej zmianie w piersi, natomiast jest częstym symptomem zaawansowanego raka piersi, gdy na przykład obecne są przerzuty raka do kości. Niewielka grupa chorych kobiet z rakiem sutka odczuwa dyskretne dolegliwości w postaci kłucia, krótkotrwałego dyskomfortu i bólu w okolicy guza piersi.
- Częstym objawem raka piersi jest powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie guza.
- U niektórych chorych rak piersi przybiera postać zapalną i objawia się wówczas obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, zwiększonym uciepleniem i bolesnością.
- U kobiet karmiących piersią, rak sutka został opisany jako zjawisko nazywane milk rejection sign, które polega na niechęci dziecka do ssania chorej piersi matki.
- Charakterystyka objawów choroby nowotworowej piersi z przerzutami do odległych narządów zależy od lokalizacji tych zmian (duszność, bolesność związana ze złamaniem kości, zawrotu głowy i wymioty, niewydolność oddechowa).
WARTO WIEDZIEĆ: RÓŻOWY PAŹDZIERNIK 2023
Nowotwór piersi – jak wykryć
Rosnąca liczba wykrywanych nowotworów złośliwych w obrębie gruczołu piersiowego u chorych bez charakterystycznych symptomów i objawów raka piersi jest wynikiem prowadzonych na szeroką skalę badań przesiewowych. Największe znaczenie we wczesnym wykrywaniu raka piersi ma mammografia, która umożliwia wykrycie postaci przedklinicznych.
Najważniejszymi badaniami obrazowymi raka piersi są: mammografia i USG piersi z oceną dołów pachowych. Na ich podstawie można stwierdzić, czy wymagana jest dalsza diagnostyka, w tym wykonanie biopsji gruboigłowej.
Do cech sugerujących w badaniu mammograficznym obecność złośliwego procesu i mogących świadczy o rozwoju tak podstępnej choroby jaką jest rak sutka zaliczamy: asymetrię, obecność mikrozwapnień, litą zmianę o intensywnym wysyceniu i zaburzenia struktury gruczołu piersiowego. W przypadku wykrycia wspomnianych zmian konieczna jest dalsza ocena w kierunku diagnozy: rak piersi.
Nie każdy guz piersi jest rakiem, lecz do chwili wyjaśnienia jego natury powinien być traktowany jako potencjalny nowotwór złośliwy.
Warto pamiętać, że podstawą ustalenia ostatecznego rozpoznania w przypadku raka piersi jest zawsze wynik badania patomorfologicznego podejrzanego guza. Podstawą diagnostyki jest biopsja gruboigłowa z oceną typu nowotworu, ekspresji receptorów, oceną stopnia złośliwości G, wskaźnika proliferacji Ki-67 oraz sprawdzenie nosicielstwa mutacji BRCA.
Jeśli podejrzane są pachowe węzły chłonne, również należy wykonać ich biopsję. Następnie dalsze decyzje podejmowane są po otrzymaniu wyników patologicznych.
ZOBACZ: PROFILAKTYCZNA MASTEKTOMIA
Rak sutka – mammografia i usg piersi
Diagnostyka nowotworów sutka opiera się na mammografii diagnostycznej, badaniu ultrasonograficznemu lub w niektórych przypadkach na badaniu rezonansem magnetycznym.
Klasyczna mammografia jest najważniejszą metodą obrazowania piersi. Objawy mammograficzne zmiany łagodnej piersi to guzek o wysyceniu równym tkance gruczołowej, zmiana dobrze ograniczona, łagodne zwapnienia, zmiana o kształcie okrągłym, owalnym lub policyklicznym. Mammografia pozwala na wykrycie zmiany o średnicy zaledwie kilku milimetrów, umożliwia ocenę lokalizacji guza oraz wykonanie biopsji (celowanej lub otwartej)
Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia – od listopada 2023 roku z bezpłatnej mammografii będą mogły korzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat.
Badanie USG cechuje się mniejszą czułością i swoistością, ale jest to technika szczególnie przydatna u młodych kobiet, które pragną sprawdzić czy w ich piersiach nie rozwija się tak podstępna choroba jak rak piersi. Ultrasonografia piersi jest badaniem bezpiecznym dla kobiet w ciąży. Nie znajduje zastosowania w badaniach przesiewowych ponieważ rzadko pozwala na wykrycie zmian niewyczuwalnych palpacyjnie.
Rezonans magnetyczny piersi to technika charakteryzująca się wysoką czułością i swoistością. Przeszkodą w powszechnej diagnostyce obrazowej raka piersi z wykorzystaniem MRI jest wysoki koszt procedury. W praktyce wykorzystywany jest w przypadku zmian niejednoznacznych i wymagających pogłębionej diagnostyki.
Rak piersi – leczenie
Wczesne wykrycie guza pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia raka piersi. W związku z tym, wszystkie kobiety powinny zachować czujność onkologiczną wyrażającą się znajomością objawów raka piersi oraz przestrzeganiem zasad profilaktyki. Należy również niezwłocznie konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące symptomy mogące sugerować rozwój raka piersi.
Leczenie nowotworu w dużej mierze zależy od stadium choroby, możemy wyróżnić: wczesnego, miejscowo zaawansowanego oraz przerzutowego raka piersi (IV stadium).
Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną, występują 3 główne typy biologiczne (rak hormonozależny, rak HER2-dodatni, rak piersi potrójnie ujemny.
Rak przedinwazyjny przewodowy piersi (DSCI) wymaga leczenia chirurgicznego lub leczenia oszczędzającego pierś z uzupełniającą radioterapią, albo wykonania mastektomii.
W leczeniu radykalnym wczesnego raka piersi stosuje się: chirurgię, radioterapię, hormonoterapię, chemioterapię oraz leczenie anty-HER2.
Oznacza to, że optymalna strategia leczenia raka piersi powinna uwzględniać wielodyscyplinarną terapią skojarzoną. Wykorzystuje się zarówno metody leczenia miejscowego (zabieg chirurgiczny raka piersi i radioterapię) oraz postępowanie systemowe (chemioterapia, hormonoterapia, leczenie celowane molekularnie, immunoterapia, koniugaty).
Podstawą do ustalenia właściwej sekwencji leczenia raka piersi jest wynik badania histopatologicznego, ustalenie czynników prognostycznych i predykcyjnych oraz określenie stopnia zaawansowania choroby.
Jak podkreślają eksperci, w przypadku raka piersi ważne jest, aby leczyć się w tzw. Breast Cancer Unit (ośrodku specjalizującym się w skoordynowanym leczeniu raka piersi) lub w szpitalu, w którym pracuje doświadczony personel.
Rak piersi – rokowania
Rokowania przy raku piersi zależą od zaawansowania choroby, co podkreśla znaczenie wczesnego wykrycia guza oraz znajomości potencjalnych objawów raka piersi.
Odsetek 10-letnich przeżyć chorych na wczesnego raka piersi wynosi ponad 70% (89% w przypadku choroby ograniczonej do guza i 62% w zaawansowaniu lokoregionalnym).
U części osób z rakiem piersi, pomimo wdrożonej terapii, dochodzi do wznowy choroby. Nawrót procesu nowotworowego może mieć charakter miejscowy lub odległy, co oznacza, że komórki nowotworowe występują w różnych miejscach w organizmie.
W momencie pojawienia się przerzutów odległych, raka piersi staje się chorobą przewlekłą oraz nieuleczalną. Nawet przy założeniu, że całkowite wyleczenie w momencie wznowy jest niemożliwe, dzięki najnowszym terapiom możliwe jest uzyskanie wieloletnich okresów wolnych od objawów choroby.
ZOBACZ: RAK PIERSI – BAZA WIEDZY
Rak piersi to nie wyrok, wiem co piszę, diagnoza nowotworu postawiona 14 lat temu, mam sie dlbrze. Duzo zdrowia!
Tak, to jest prawda.Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie,wsparcie rodziny. Też jestem po leczeni i jest dobrze.
A chłopacy też mogą dostać raka piersi ?
tak, mogą.
Czy przy raku złośliwym sutka …bardzo muszę się zamartwiać .że umrę.Mam mieć wycięty guzek 11mm i radioterapię?Jaką masz szansę?
Moja sąsiadka po 22 latach ma przerzuty do drugiej piersi więc nie bądź taka pewna
to już nowy rak, nie przerzuty
Jaką okropną osobą trzeba być ,aby pisać coś takiego !Wstydź się nie wiem co ma na celu odbieranie komuś nadziejo na długie i zdrowe życie po ciężkiej chorobie …Nigdy nie porównujcie się do innych choćby nie wiadomo jak złe były wyniki badań jeśli jest opcja leczenia zawsze jest szansa ,a kluczowe jest nastawienie do leczenia ,dieta,samodyscyplina i nie poddawanie całego życia chorobie.Najgorzsze co można zrobić to myśleć tylko o niej bo to jakby już zabrała Twoje życie …
niech ta pani zobaczy ile osob zdrowych zeszlo z tego swiata przez te 22lata a rak w drugiej piersi tez mozna wyleczyc jak jest wczesny wiec moze ta sasiadka nastepne lata zyc w zdrowiu
Jestem mężczyzną boli mnie sutek lewej piersi gdy ocieram ubiorem lub pałacami latem ukoszony byłem przez kleszcza
Ja byłam u lekarza w marcu 2021 dostałam skierowanie do onkologa dostałam się . Czekałam na mammografię do października. Na opis i konsultacje do grudnia. Wyszła konieczność mammografii celowanej. Zrobiona szybko ale opis i wizyta u lekarza luty 2022. Boli mnie pierś i jakby łopatka i nic się nie da przyspieszyć bo badań nie dostanę bo są lekarza. Więc jak czytam że kobiety powinny się badać bo wczesne wykrycie daje rezultaty to mnie pusty śmiech ogarnia.
I właśnie pod tym kątem, na stan polskiej służby zdrowia dosłownie brak mi słów. Ja wiem, że personalnie, każdy z lekarzy nie ma ma to bezpośredniego wpływu- nie od lekarza zależy przecież, ile pacjentek „może” przyjąć w ciągu dnia, miesiąca, czy roku. Płacimy niemałe składki za „możliwość korzystania” z opieki zdrowotnej, oferowanej przez Państwo, ale kiedy przychodzi do problemu i potrzeby pilnej diagnostyki, czy leczenia- w dużej mierze liczyć można wyłącznie na placówki/lekarzy w służbie niepublicznej, prywatnej- o ile nas na to stać. Sami lekarze są również świadomi takiego stanu rzeczy. I ubolewają. Bogu dzięki za tych wrażliwych, którzy się nad nami litują i jeśli w gabinecie prywatnym stwierdzają potrzebę diagnostyki, czy leczenia szpitalnego- proszą pacjentów o pojawienie się u nich w gabinecie nie-prywatnym, skąd mogą już wystawić skierowania na diagnostykę, lub leczenie refundowane. Tylko co z tego, kiedy akurat pojawi się presja… Czytaj więcej »
Ja byłam 27.01 w czwartek na badaniu onkologicznym organizowanym przez szpital raz w miesiącu. Dostałam skierowanie na mammografię, która została wykonana następnego dnia rano. Opis mam dostać do środy 02.02 a na następny dzień jestem już zapisana do tego samego onkologa. Wszystko na NFZ. To straszne, że tak długo musisz czekać.
Czy można wiedzieć,gdzie tak to szybko załatwiłaś i to na NFZ.
ja jestem w trakcie diagnozy, wszystko szybko i sprawnie, nowy program profilaktyki działa na 5, bo od pierwszego usg już po 4 dniach byłam na wizycie u onkologa, wszystkie badania na fundusz, WSZYSTKO W 1 DZIEŃ, PRZYSPIESZONE BADANA MATERIAŁU POBRANEGO Z PERSI, BO MAX 14 DNI, A NIE JAK TO JEST PRYWATNIE DO 6TYG, wszystko z kartą DiLO. więc w 18 dni będę miała już odpowiedz.
Dokładnie kolejki są długie mamografia wykazała 9mm guzek kiedy dostałam się do onkologa w badaniu palpacyjnym miał już 2 cm jest twardy, USG za 3 tyg niewiem co będzie dalej stres paraliżuje i wykańcza czekanie.Takie rozpoznania powinny być priorytetem i bez kolejek diagnoza postawiona w kilka dni.
Dokładnie, nikt nic nie wie. Nie doradzi, ja mam ponownie zrobić USG teraz, Bo było wskazanie,że za rok powtórzenie. Są jakieś zmiany, ale nie złośliwe raczej. Natomiast boli mnie od długiego czasu lewa pierś, pod łopatką, pod piersią- piekący, męczący stały ból. Od dwóch tygodni chrypka i świszczenie przy oddychaniu, nie zawsze ale często. Pewnie prędzej umrę niż to zbadają w tym kraju
Zieloną kartę DiLO wystawia lekarz rodzinny
Jestem po operacji rak sutka jutro kontrol…operacja dwa tyg.temu w NL..
Całość badań wszystkich 1miesiac i operacja
Witam dobrze że są takie artykuły Trzeba wspierać kobiety w każdym!
Jutro terz idę na badanie USG trzymam się jakoś pozdrawiam Agata
Dostałam kartę DiLO. Jestem po USG. Guz ok 25 mm. Wciągnięta skóra wokół sutka. Umieram że strachu. Wizyta u onkologa dopiero w styczniu 2023. Chciałabym się czegoś dowiedzieć, ale nie mam z kim porozmawiać. Pomożcie. Odpowiedzieli jeżeli byłyście w podobnej sytuacji.
Cześć Jagoda, z kartą DILO możliwy jest szybszy kontakt z lekarzem i realizacja badań i dalej diagnostyka. Jestem w podobnej sytuacji, po usg i wykryciu guza, prywatnie zrobilam mammografię, jestem przed biopsją. W ciągu 2 dni udało mi się umówić na NFZ wizytę do chirurga onkologa w Warszawie w Narodowym Instytucie Onkologii przy ul. Rentgena. Podobno w szpitalu na Madalińskiego też można się szybko dostać do specjlstów. Do tych placówek pokierował mnie lekarz POZ. Skąd jesteś?
A skąd tę kartę DILO wziąć ? Nie mam pojęcia o tym . Opowiedz coś o tym.
Wystawia onkolog
Mnie kartę dilo wtstawil lekarz pierwszego kontaktu. Na konsultacje z onkologiem zapisałam się po ok 10 dniach. Z kartą dilo było szybciej. Zapisałam się do szpitala w Wieliszewie. Na pierwszy wyżycie onkolog wyznaczył termin biopsji, na za 2 tyg. Jestem po. Czekam na wyniki.
Kochana czy biopsja boli bardzo się boję będzie igła grubsza
Napewno jesteś już po biopsji bo teraz dopiero trafiłam na tą strone – nie biopsja nie boli dostajesz znieczulenie.(gorszy jest wynik)
Iza..
Nie zawsze jak lekarz stwierdził….tego sie nie znieczula..
Tak że zależy od lekarza czy bedzie bolalo
Ja miałam trzy w jednym czasie. Cienką igłą bez znieczulenia trochę boli,ale grubą bez znieczulenia nie dałabym zrobić.
Karta dilo w kazdym osrodku Ci ja wyrobia…z tym że jak jest podejrzenie nowotworu..a nie że juz jest….jak go masz nie wyrobia Ci karty.
Pozdro I 3maj się…
W lipcu wymacałam sobie coś przy sutku ,zrobiłam USG guzek 4 milimetry ,usłyszałam nie ma się co martwić ,za pół roku zarobić kolejne badanie ,w listopadzie znowu zrobiłam USG bo coś mnie niepokoiło guzek urósł do 8 milimetrów,tym razem konsultacja z lekarzem ale już prywatnie ,biopsja, wyniki dostałam kilka dni temu niestety czeka mnie operacja i hemioterapia , trochę się boje tego co mnie czeka pomimo mojego pozytywnego myślenia
Ja ponad rok temu pierwsze USG, wyciek krwisty z brodawki, guzek 1 cm. Na mamografi birads 0. Onkolog powiedział że nie widzi nic niepokojącego kazał powtórzyć USG za pół roku. Wtedy guzek miał już 1,6 cm . Zalecił zrobić USG u radiologa (bo ginekolodzy nie potrafią) . Czekałam na to USG, radiolog powiedział że są oprócz guzka są mikro zwapnienia i że biopsja powinna być zrobiona rok temu. Dziś jadę na biopsje do onkologa który diagnozuje mnie od roku.
Boje się bardzo . Jak wasze doświadczenie i rokowania moje według was?
Witam, zrobił mi się bolący wrzód na piersi, czy to może być rak?
Nie lekceważ tego owrzodzenia mogą być objawem nowotworu więc koniecznie idź do lekarza