Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.

Z okazji Różowego Października we współpracy z marką Mucovagin pragniemy wspólnie promować profilaktykę i czujność onkologiczną oraz rzetelną wiedzę w tym zakresie. Przygotowaliśmy dla Państwa kompendium wiedzy o raku piersi oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w ramach akcji.

Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

 • Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
 • Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi. Porównanie ryzyka zachorowania Japonek będących emigrantkami do Stanów Zjednoczonych i mieszkanek Japonii wskazuje na wyrównywanie ryzyka rozwoju choroby nowotworowej u imigrantek w porównaniu do tego, które notowane jest u kobiet w nowym miejscu zamieszkania.
 • W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
 • Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
 • Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.
 • Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).

Rak piersi – wczesne objawy nowotworu

Profilaktyka pierwotna i wtórna raka piersi

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów.

Szczegółowa etiologia raka piersi pozostaje niewyjaśniona, ale istnieje związek z wiekiem kobiety podczas pierwszego porodu, liczbą urodzonych dzieci, karmieniem piersią, wiekiem menarche i menopauzy oraz stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej.

Jednym z powszechnych czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi jest spożywanie alkoholu. Czynnikiem protekcyjnym w kontekście raka piersi jest systematyczna aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Warto podkreślić rolę populacyjnych badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka piersi, dzięki którym udało się obniżyć współczynnik umieralności na tę chorobą. Populacyjny program wykrywania raka piersi skierowany jest do kobiet zdrowych i bez objawów tego nowotworu, u których nie stwierdzono rodzinnego występowania choroby i mutacji zwiększających ryzyko zachorowania.

Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie.

W Polsce populacyjny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi z wykorzystaniem mammografii został wprowadzony w 2006 roku. W skriningu mammograficznym raka piersi uczestniczą kobiety, które są w wieku 50-69 lat i w ciągu 2 lat nie miały wykonywanej mammografii.

Skrining mammograficzny składa się z dwóch etapów: podstawowego i w przypadku wykrycia niepokojących zmian – etapu pogłębionego. Badanie w ramach programu można wykonać bezpłatnie. W krajach, które wprowadziły skrining raka piersi w połowie lat 80., w ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił blisko 25% spadek umieralności oraz poprawa przeżywalności pacjentek z rakiem piersi.

Profilaktyka raka piersi – najważniejsze zasady

Leczenie raka piersi

 • We współczesnej onkologii stosuje się tzw. wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, które uwzględnia metody postępowania miejscowego (chirurgia i napromienianie) oraz systemowego (chemioterapia, hormonoterapia, terapia celowana molekularnie).
 • Wybór odpowiedniej strategii leczenia zależy od wielu czynników rokowniczych i predykcyjnych. Najważniejsze z nich to: stopnień zaawansowania klinicznego, obecności przerzutów, typ histologiczny, podtyp biologiczny, wyniki badań molekularnych.
 • Podstawowym sposobem leczenia raka piersi pozostaje postępowanie chirurgiczne. W chirurgii nowotworów piersi wyróżnia się zabiegi diagnostyczne, lecznicze, paliatywne i rekonstrukcyjne. Po leczeniu chirurgicznym możliwe jest zastosowanie leczenia uzupełniającego (radioterapia, leczenie systemowe).
 • Radioterapia należy do ważnych metod leczenia raka piersi. Znajduje ona zastosowanie na wszystkich etapach leczenia raka piersi, począwszy od postaci przedinwazyjnych, aż do paliatywnego napromieniania przerzutów odległych.
 • Istnieje kilka rodzajów leczenia systemowego, które stosuje się w w zależności od rodzaju i stadium nowotworu: chemioterapia, hormonoterapia, terapia celowana molekularnie.
 • W Polsce poprawia się dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii, dzięki czemu pacjentki mogą być skuteczniej leczone. W raku piersi  – w porównaniu do innych nowotworów – odsetek wyleczeń jest wysoki. Największe szanse na wyleczenie mają osoby, u których nowotwór został wykryty we wczesnym stadium.

Miesiąc świadomości raka piersi 2021

Skutki uboczne terapii onkologicznej

Dzięki ogromnemu postępowi w leczeniu, niektóre z nowotworów stały się całkowicie wyleczalne. U wielu pacjentów onkologicznych udaje się skutecznie kontrolować chorobę przez wiele lat. Niestety, większość chorych zmaga się ze skutkami ubocznymi leczenia przeciwnowotworowego. Niektóre objawy są uciążliwe, pogarszają jakość życia i obciążają pacjenta emocjonalnie.

Warto podkreślić, że większość skutków ubocznych można łagodzić i kontrolować, tym samym poprawiając komfort dnia codziennego.

Choroby nowotworowe – szczególnie narządów rodnych i piersi – sprawiają, że pacjentki czują się mniej kobiece, mniej atrakcyjne i tracą zainteresowanie życiem intymnym. Terapia onkologiczne mogą prowadzić do wczesnej niewydolności jajników, uderzeń gorąca, zaburzeń snu, złego nastroju, ogólnego rozdrażnienia. Kobiety odczuwają również ból oraz suchość pochwy.

Warto wspomnieć o znaczeniu leczenia systemowego raka piersi, które z jednej strony pozwalana na poprawę osiąganych wyników, a z drugiej wpływa na szereg problemów związanych z intymną sferą życia pacjentek. Część z nich wynika z indukowanej cytostatykami wcześniejszej menopauzy. Wystąpienie wczesnej menopauzy powoduje obniżenie libido, wpływa negatywnie na jakość życia intymnego oraz sprzyja dolegliwościom takim jak suchość pochwy czy ból podczas stosunku.

Rola kobiecych piersi w wielu kulturach jest głęboko zakorzeniona. Choroba nowotworowa powodująca konieczność ich usunięcia powoduje głęboki uraz oraz zachwianie poczucia własnej wartości. W konsekwencji może prowadzić to do zmniejszenia aktywności seksualnej.

U kobiet leczonych z powodu raka piersi często występują problemy i dysfunkcje seksualne. W tym szczególnym okresie warto stosować produkty, które mają właściwości długotrwale nawilżające i regenerujące.

Wsparciem podczas suchości pochwy u pacjentek onkologicznych będą preparaty zawierające drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, bez składników, które nie są wskazane dla tej grupy pacjentek (hormony czy parabeny), np. żel Mucovagin.

Problemy intymne u kobiet związane z leczeniem onkologicznym

Miesiąc świadomości raka piersi 2021 – kalendarium

Zbliża się październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi, w którym zaplanowano w Polsce szereg akcji edukacyjnych związanych z profilaktyką oraz budzeniem świadomości i czujności onkologicznej.

Masz informację o ciekawym wydarzeniu w ramach tegorocznego Miesiąca Świadomości Raka Piersi? Napisz na: kontakt@zwrotnikraka.pl – chętnie opublikujemy informację na jego temat w naszym kalendarium.

 • Październik to zwyczajowo Miesiąc Świadomości Raka Piersi, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji, 1 i 2 października 2021 roku w Szczecinie – przy Centrum Handlowym Fala, Aleja Wyzwolenia 44A – odbędą się badania mammograficzne dla Pań w wieku 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego.
 • Era Nowych Era Nowych Kobiet Podlaskie, Serce od Serca oraz Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, działające przy Białostockim Centrum Onkologii organizują akcję szycia charytatywnie 300 poduszek rehabilitacyjnych dla kobiet po operacji usunięcia piersi. Terapeutyczne poduchy w kształcie serca pomagają kobietom po mastektomii wrócić do pełnej sprawności. Wydarzenie odbędzie się 2 października w białostockiej „odzieżówce”. Wystarczy przyjść do ZSTiO przy ul. H. Sienkiwicza 57 w Białymstoku. Na miejscu czekają niezbędne materiały
 • 2 października w StrefArt w Tychach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie związane z miesiącem świadomości raka piersi. Na konferencję Rak OFF zapraszają: Stowarzyszenie Tyskie Szpilki, Ultra Med Strefa sp. z o. o. oraz Stowarzyszenie Amazonek Tychy. Treści konferencyjne Rak OFF dotykają tematów związanych z profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób nowotworowych. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Aby zwrócić uwagę na ten niezwykle ważny temat, 1 października elewacja Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie podświetlona na różowo.
 • Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego organizuje kampanię edukacyjną mającą zachęcić do badań profilaktycznych. 7 października 2021 roku na terenie szpitala w Gdańsku odbędzie się akcja profilaktyczna, podczas której będzie można m.in. nauczyć się samobadania piersi. W realizacji celów “Różowego października w UCK” pomogą uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, którzy wezmą udział w happeningu. Przed wejściem głównym do CMN namalują różową kredą ogromną wstążeczkę, symbol Miesiąca Świadomości Raka Piersi.
 • Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli skorzystać z darmowych badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Harmonogram: Zalewo – 8 października 2021 na placu nad jeziorem, ul. Kolejowa, Lubawa – 8 października i 11 października 2021 przy Miejskim Ośrodku Zdrowia, ul. Rzepnikowskiego 20, Kisielice – 11 października 2021 przy Urzędzie Miasta, ul. Daszyńskiego 5, Susz – 12 października i 13 października 2021 przy Przychodni Zdrowia, ul. Wybickiego 9, Iława – 13 października i 14 października 2021 przy Centrum Turystyczno-Rekreacyjnym, ul. Biskupska 2.
 • Stowarzyszenie SANITAS zaprasza wszystkie kobiety na akcję świadomościową profilaktyki raka piersi  „Bądź świadoma i zdrowa”. W programie prezentacie, wykłady specjalistów, warsztaty oraz badania profilaktyczne. Akcja odbędzie się w dniu 9 października od godziny 9.00 do 16.00 w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. ks. B. Markiewicza – Breast Cancer Unit.
 • Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, działające w jego strukturze Centrum Chorób Piersi – Breast Cancer Unit oraz Wydział Nauk o Zdrowiu UM w Białymstoku zapraszają na I Ogólnopolską Konferencję dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej”. Wydarzenie odbędzie się 9 października 2021 roku w auli Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB w Białymstoku. Udział bezpłatny, obowiązuje rejestracja.
 • 10 października odbędzie się Marsz Nadziei „Rak to nie wyrok”. Wydarzenie z okazji Miesiąca Świadomości Raka Piersi 2021 rozpocznie się o godz. 11:00 na Placu Miejskim przy ratuszu i przejdzie ulicami miasta pod siedzibę BCO od strony ul. Warszawskiej w Białymstoku, gdzie zakończy się akcją edukacyjno-profilaktyczną. W tym roku na terenie szpitala powstanie tzw. miasteczko zdrowia. Organizatorami są: Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, Amazonki.Bialystok
 • 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Gliwice włączyły się w obchody miesiąca profilaktyki raka piersi. Jak co roku w geście solidarności z chorymi kobietami gliwicka Radiostacja rozbłyśnie po zmierzchu różowym światłem, a Palmiarnia Miejska w październikowe soboty i niedziele będzie podświetlona na różowo. 14 października w godzinach od 10.00 do 17.00 przy Parku Handlowym Arena przy alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego 1 będą prowadzone bezpłatne badania dla pań w wieku od 50 do 69 lat.
 • Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Aby zwiększyć świadomość zagrożenia i wiedzę na temat tej choroby Kaliski Klub Amazonki zaprasza na Drzwi Otwarte 13 października od 11.00-17.00 oraz 20 i 27 października w godz. 11.00-13.00. Klub ma siedzibę przy ul. Staszica 28 A w Kaliszu.
 • Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią elbląskie Amazonki zapraszają na marsz Kocham Cię Życie z okazji Różowego Października. Elbląskie Amazonki przemaszerują ulicami miasta, aby przypomnieć jak bardzo ważna jest profilaktyka nowotworów piersi. Marsz Amazonek wyruszy 16 października o godz. 12.40 sprzed Urzędu Miejskiego w Elblągu.
 • 15 października rozpocznie się 14. edycja akcji Avon Gabinety z Różową Wstążką, prowadzonej w ramach kampanii Avon Kontra Rak Piersi. Dzięki niej kolejne kilka tysięcy kobiety z całej Polski będzie mogło skorzystać z dofinansowanych badań USG piersi. Inicjatywa prowadzona jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Amazonki Warszawa-Centrum.
 • Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią elbląskie Amazonki zapraszają na marsz Kocham Cię Życie z okazji Różowego Października. Elbląskie Amazonki przemaszerują ulicami miasta, aby przypomnieć jak bardzo ważna jest profilaktyka nowotworów piersi. Marsz Amazonek wyruszy 16 października o godz. 12.40 sprzed Urzędu Miejskiego w Elblągu.
 • W październiku – Miesiącu Świadomości Raka Piersi – VIVO! Piła wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Pile zapraszają wszystkie panie, w wieku 40+, do sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Badania mammograficzne odbędą w sobotę, 16 października, w mammobusie, zlokalizowanym przed głównym wejściem do pilskiego centrum handlowego. Obowiązują zapisy
 • Miesiąc październik, od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z tej okazji, 23 października w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie odbędzie się „różowa sobota”, podczas której będzie można bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji.
 • Stowarzyszenie „Rodzina Wojskowa” koło w Elblągu jest organizatorem spotkania edukacyjno-kulturalnego poświęconego profilaktyce raka piersi „ Różowy Październik”. Spotkanie odbędzie się w dniu 25 października o godz. 13 w klubie PWD w kinie „Orzeł” przy ul. Królewieckiej 169 w Elblągu.
 • W całej Polsce do końca „różowego października” trwa akcja charytatywna „Dotykam = wygrywam”. Oddając używane staniki, można wesprzeć finansowo Amazonki. Najprostszy sposób wsparcia to przekazanie zużytych biustonoszy do tzw. reCYClingu, który odbywać się będzie w ponad 170 sklepach brafittingowych na terenie kraju. Kampania organizowana jest od 10 lat z inicjatywy Izabeli Sakutovej, ekspertki brafittingu i prezeski Fundacji „Wsparcie na Starcie”.
 • Do obchodów Miesiąca Świadomości Raka Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka przyłączyła się Credit Suisse Poland. W tym roku firma postawiła na kampanię trwającą przez cały miesiąc, a do udziału zaprosiła szereg fundacji i organizacji działających na rzecz podniesienia świadomości profilaktyki nowotworowej, które zorganizują dla pracowników wydarzenia edukacyjne z ekspertami w dziedzinie onkologii, psychologii i dietetyki. Akcją zamykającą kampanię Pink October w Credit Suisse Poland będzie animowany kolaż zdjęć pracowników z różowym elementem garderoby na znak solidarności z osobami walczącymi z rakiem piersi, który zostanie opublikowany na kanałach mediów społecznościowych firmy.
 • Łączy Nas Kobiecość to ogólnopolska akcja profilaktyki raka piersi, która odbędzie się już po raz 10. Jej celem jest uświadomienie kobietom, że mogą dzielić nas tysiące spraw, ale jedno łączy, kobiecość – rozumiana jako dbałość o własne zdrowie i życie. Bez względu na wiek, poglądy, wykształcenie, zamożność czy zainteresowania – każda kobieta powinna wykonywać regularne badania w kierunku raka piersi. Badania profilaktyczne wykonywane są w mobilnych mammobusach i pracowniach stacjonarnych Medica na terenie 10 województw w Polsce oraz w Salve Medica Centrum Medycznym w Łodzi.
 • Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Dla fundacji „Oko w Oko z Rakiem” profilaktyka raka piersi jest sprawą priorytetową. Organizują dużo eventów profilaktycznych wielu miejscach na terenie całej Polski. Organizacja prowadzi kampanię „Oddychaj Pełną Piersią”, której ambasadorami są m.in. Maciej Stuhr, Maciej Zakościelny i Tomasz Karolak. Zaangażowanie Panów w profilaktykę raka piersi, może przyczynić się do zwiększenia świadomości kobiet w tym temacie.
 • Z okazji Różowego Października Szpital Powiatowy w Radomsku do końca roku będzie realizował bezpłatną mammografię piersi dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia. Dla pań, które zgłoszą się na badanie w październiku, dodatkowy bonus – otrzymają w prezencie komplet ręczników polskiego producenta. Rak piersi to u kobiet jeden z najczęściej występujących nowotworów, ale wcześnie wykryty pozwala się wyleczyć.

mucovagin logo nowotwory
Partner akcji „Różowy Październik” na portalu zwrotnikraka.pl

PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA