Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Z okazji Różowego Października przygotowaliśmy dla Was kalendarium najważniejszych wydarzeń, które odbędą się z tej okazji.


KILKA FAKTÓW ZWIĄZANYCH Z RAKIEM PIERSI:

 • Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
 • Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi. Porównanie ryzyka zachorowania Japonek będących emigrantkami do Stanów Zjednoczonych i mieszkanek Japonii wskazuje na wyrównywanie ryzyka rozwoju choroby nowotworowej u imigrantek w porównaniu do tego, które notowane jest u kobiet w nowym miejscu zamieszkania.
 • W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
 • Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).
 • Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.
 • Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
 • Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka  i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).
 • Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.

 

ZOBACZ WIĘCEJ:  RAK PIERSI – BAZA WIEDZY

 

MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – RÓŻOWY PAŹDZIERNIK 2018 – AKCJE

Masz informację o ciekawym wydarzeniu w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi? Napisz: [email protected]

 • 30 września roku na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku odbędzie się polska edycja międzynarodowego biegu Race for the Cure będącego wyrazem solidarności z osobami zmagającymi się z rakiem piersi. Organizatorem imprezy, której idea opiera się na zwiększaniu świadomości profilaktyki nowotworowej wśród młodych kobiet jest Fundacja OmeaLife.
 • Październik na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem. Z tej okazji, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zostanie w dniu 1 października oświetlony różowym światłem. Iluminacja świetlna ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na temat profilaktyki raka piersi oraz wyrażenie solidarności z chorymi na nowotwór.
 • Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz Klub „Amazonki” w Pińczowie zapraszają na Marsz Różowej Wstążki, który odbędzie się w dniu 3 października w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. W programie prelekcja na temat profilaktyki raka piersi, badania, rozdawanie materiałów edukacyjnych i wspólny przemarsz. Start: 12:15.
 • 4 października przypada ŚWIATOWY DZIEŃ ONKOLOGII. Tego dnia w wielu szpitalach onkologicznych organizowana jest tzw. Biała Sobota. Z tej okazji można skorzystać z bezpłatnych konsultacji, wykładów i spotkania ze specjalistami
 • Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie w wieku 25 – 69 lat do udziału w bezpłatnym warsztacie dotyczącym profilaktyki onkologicznej, w ramach programu „Rozwój profilaktyki onkologicznej wśród kobiet realizowany przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. na terenie całej Wielkopolski”. Warsztat odbędzie się w dniu 9 października 2018 r. o godz. 17:00 – miejsce: sala wiejska w Gądku (gm. Szydłowo, powiat pilski) oraz w dniu 10 października 2018 r. o godz. 16:00 – Ratusz Miejski w Lesznie, Rynek 1
 • Z okazji różowego października – uznanego za miesiąc świadomości raka piersi, stowarzyszenie „Nadzieja” wyruszy na V Legionowski marsz różowej wstążki. Uczestnicy ulicami miasta przemaszerują do ratusza. Wydarzenie odbędzie się 16 października o godzinie 12:00.
 • 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi (ang. Breast Health Day), który ma przypominać kobietom w Europie o istotnym wpływie stylu życia na ich zdrowie oraz konieczności zachowania czujności onkologicznej w kontekście nowotworów sutka. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.
 • Breast Reconstruction Awareness Day (BRA Day), zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, jest ideą ogólnoświatową, która ma na celu edukację i promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Kluczowym punktem obchodów BRA Day w Polsce będzie uroczysta gala, która odbędzie 19 października 2018 roku w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Bohaterkami gali będą Pacjentki (BRA-vissme), które pokonały chorobę (bądź są w trakcie leczenia). Podczas wydarzenia odbędą się aukcje z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie idei rozwoju rekonstrukcji piersi.
 • W dniach 25-27 października 2018 roku w Wielkopolskim Centrum Onkologii odbędą się warsztaty z zakresu chirurgii onkologicznej: Zabiegi Rekonstrukcyjne i Onkoplastyczne w Leczeniu Raka Piersi.Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną kluczowe zagadnienia dotyczące zabiegów onkoplastycznych w chirurgii oszczędzającej gruczołu piersiowego, problematyka mastektomii oraz możliwe opcje zabiegów naprawczych gruczołu piersiowego.