Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października 2022 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.
Z okazji Różowego Października we współpracy z LUX MED Onkologia pragniemy promować profilaktykę i czujność onkologiczną oraz rzetelną wiedzę w tym zakresie. Przygotowaliśmy dla Państwa kompendium wiedzy o raku piersi oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w ramach akcji.
Różowy Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi
- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. To choroba niejednorodna, w której wyróżniamy różne podtypy.
- Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi.
- W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
- Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
- Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.
- Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).
Profilaktyka pierwotna i wtórna raka piersi
Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. Szczegółowa etiologia raka piersi pozostaje niewyjaśniona, ale istnieje związek z wiekiem kobiety podczas pierwszego porodu, liczbą urodzonych dzieci, karmieniem piersią, wiekiem menarche i menopauzy oraz stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej.
Jednym z powszechnych czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi jest spożywanie alkoholu. Czynnikiem protekcyjnym w kontekście raka piersi jest systematyczna aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Warto podkreślić rolę populacyjnych badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka piersi, dzięki którym udało się obniżyć współczynnik umieralności na tę chorobą. Populacyjny program wykrywania raka piersi skierowany jest do kobiet zdrowych i bez objawów tego nowotworu, u których nie stwierdzono rodzinnego występowania choroby i mutacji zwiększających ryzyko zachorowania.
Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie.
W Polsce populacyjny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi z wykorzystaniem mammografii został wprowadzony w 2006 roku. W skriningu mammograficznym raka piersi uczestniczą kobiety, które są w wieku 50-69 lat i w ciągu 2 lat nie miały wykonywanej mammografii. Skrining mammograficzny składa się z dwóch etapów: podstawowego i w przypadku wykrycia niepokojących zmian – etapu pogłębionego. Badanie w ramach programu można wykonać bezpłatnie. W krajach, które wprowadziły skrining raka piersi w połowie lat 80., w ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił blisko 25% spadek umieralności oraz poprawa przeżywalności pacjentek z rakiem piersi.
Leczenie raka piersi
- We współczesnej onkologii stosuje się tzw. wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, które uwzględnia metody postępowania miejscowego (chirurgia i napromienianie) oraz systemowego (chemioterapia, hormonoterapia, terapia celowana molekularnie, immunoterapia).
- Wybór odpowiedniej strategii leczenia zależy od wielu czynników rokowniczych i predykcyjnych. Najważniejsze z nich to: stopnień zaawansowania klinicznego, obecności przerzutów, typ histologiczny, podtyp biologiczny, wyniki badań molekularnych.
- Podstawowym sposobem leczenia raka piersi pozostaje postępowanie chirurgiczne. W chirurgii nowotworów piersi wyróżnia się zabiegi diagnostyczne, lecznicze, paliatywne i rekonstrukcyjne. Po leczeniu chirurgicznym możliwe jest zastosowanie leczenia uzupełniającego (radioterapia, leczenie systemowe).
- W Polsce poprawia się dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii, dzięki czemu pacjentki mogą być skuteczniej leczone. W raku piersi – w porównaniu do innych nowotworów – odsetek wyleczeń jest wysoki. Największe szanse na wyleczenie mają osoby, u których nowotwór został wykryty we wczesnym stadium zaawansowania.
Bezpłatne badania profilaktyczne: mammografię SIMP, czyli badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, oraz cytologię w ramach Programu Aktywnej Profilaktyki Raka Szyjki Macicy można wykonać bezpłatnie w LUX MED Onkologia. W ramach profilaktyki raka piersi, kobiety które nie spełnią kryteriów kwalifikacji programów skriningowych, mogą odpłatnie wykonać takie badania jak: mammografia, mammografia z tomosyntezą czy USG piersi.
LUX MED Onkologia to jeden z wiodących ośrodków diagnostyki i leczenia nowotworów w Polsce. Choć marka Luxmed kojarzona jest z prywatną opieką medyczną, LUX MED Onkologia niemal w 100% działa w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Leczenie onkologiczne odbywa się tu na NFZ – bezpłatnie dla ubezpieczonych Pacjentek i Pacjentów. Prowadzone jest w poradniach i szpitalach w Warszawie. Szpital LUX MED Onkologia przy ul. Św. Wincentego 103 jest szpitalem zabiegowym. W samym 2021 roku wykonano w nim aż 344 zabiegów usunięcia raka piersi.
Z bezpłatnej opieki onkologicznej w LUX MED Onkologia korzystają Pacjentki i Pacjenci z całej Polski. Aby umówić się do poradni onkologicznej nie trzeba skierowania, wystarczy zadzwonić pod numer: (22) 430 87 00 lub napisać na adres: aos.rej.onkologia@luxmed.pl.
Miesiąc Świadomości Raka Piersi – kalendarium
Zbliża się październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi, w którym zaplanowano w Polsce szereg akcji edukacyjnych związanych z profilaktyką oraz budzeniem świadomości i czujności onkologicznej.
Masz informację o ciekawym wydarzeniu w ramach tegorocznego Miesiąca Świadomości Raka Piersi? Napisz na: kontakt@zwrotnikraka.pl – chętnie opublikujemy informację na jego temat w naszym kalendarium.
- Marsz Różowej Wstążki powraca na ulice Szczecina. W programie m.in prelekcje specjalistów z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii oraz konkurs na najciekawszy różowy strój. Spotkamy się 15 października – to właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Zjednoczymy się ponownie, aby przypomnieć, jak ważna dla zdrowia jest profilaktyka raka piersi. Udział w różowym korowodzie jest darmowy. Start: godzina 12:00, Urząd Miasta Szczecin, plac Armii Krajowej 1.
-
Niecodzienny widok czeka na tych, którzy wieczorem 1 października wybiorą się na spacer po warszawskim centrum. W sobotę Pałac Kultury i Nauki rozbłyśnie różowym światłem. W ten sposób Warszawa przyłączy się do obchodów Miesiąca Profilaktyki Raka Piersi. Wyjątkowe oświetlenie to znak solidarności z kobietami, które toczą trudną walkę z rakiem piersi.
- Startuje tegoroczna edycja kampanii Dotykam=Wygrywam. Głównym celem akcji z okazji Różowego Października jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne samobadanie oraz noszenie dobrze dobranego biustonosza. W październiku rozpocznie się akcja reCYClingu, czyli zbiórki biustonoszy, która odbywać się będzie w ponad 160 sklepach bieliźnianych w całej Polsce. Środki uzyskane z ich recyclingu zostaną przekazane na wsparcie działalności organizacji pacjenckich.
- 14 i 15 października 2022 roku w Poznaniu odbędzie się VI Konferencja Rak Piersi – Onkologia i Plastyka. Wydarzenie skupia cały sztab ludzi biorących czynny udział w prowadzeniu pacjentek z rakiem piersi. Eksperci z wielu dziedzin – chirurdzy onkologiczni, chirurdzy plastycy, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci, rehabilitanci, dietetycy i pielęgniarki omówią techniki rekonstrukcji piersi, nowe wskazania do leczenia systemowego, a także problemy powikłań radioterapii wraz z możliwością ich ograniczenia.
- W październiku – miesiącu świadomości raka piersi – dołącz do największego biegu i marszu w Europie, wspierającego chorych na raka piersi RACE FOR THE CURE 2022. Impreza jednoczy pacjentów, wyleczonych, medyków, ich rodziny i przyjaciół. Osoby dotknięte rakiem piersi pobiegną w różowych koszulkach, a pozostali uczestnicy wyrażają swój gest solidarności wobec chorych, zakładając koszulki białe. Dołącz do biegaczy w niedzielę (25.09.2022) w Gdańsku lub weź udział wirtualnie w terminie 24.09-31.10. Organizatorem imprezy jest Fundacja OmeaLife.
- Fundacja Kochasz Dopilnuj, Fundacja Świadomi Życia oraz grupa Amazonka – Życie po diagnozie Rak Piersi serdecznie zapraszają na VIII Ogólnopolski Zjazd Amazonek, który odbędzie się 8 października 2022 roku w Kinie Luna (Warszawa). W części merytorycznej, podczas paneli z pracownikami Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku (onkolog, fizjoterapeuta, psychoonkolog), poruszone zostaną wszystkie istotne dla Pacjentek tematy.
- Październik określany jest mianem Miesiąca Świadomości Raka Piersi. W związku z obchodami „różowego miesiąca” fundacja Oko w Oko z Rakiem zaprasza do udziału w I Śląskiej Konferencji Onkologicznej, która odbędzie się 30 października 2022 roku w Katowicach. Podczas wydarzenia specjaliści m.in. z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach omówią najnowsze metody leczenia raka piersi. Udział bezpłatny, przewidziano transmisję on-line.
- 1 października w tyskim Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się konferencja RakOFF2. Wydarzenie organizowane jest przez stowarzyszenie Tyskie Szpilki i dofinansowane z budżetu miasta Tychy. W programie m.in. profilaktyka raka piersi i jajnika, eola dietetyka w profilaktyce raka piersi oraz metody przeznaczone do diagnostyki raka piersi. Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”.
- 9 października 2022 roku przy jeziorze Malta w Poznaniu odbędzie się Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si. Celem imprezy związanej z obchodami różowego miesiąca są popularyzacja i upowszechnianie biegania jako podstawowej formy ruchu, promocja profilaktyki raka piersi oraz działania charytatywne.
- W październiku – już po raz siódmy – wystartowała kampania BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa, której organizatorem jest Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej. Kampanię od początku wspiera firma Novartis. Jednym z elementów tegorocznej odsłony będzie cykl bezpłatnych warsztatów z psychoonkologiem dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi w pięciu miastach w Polsce. Pierwsze z nich odbędą się już 29 września w Kielcach, a kolejne w Poznaniu (4.10), Olsztynie (11.10), Lublinie (18.10) oraz Łodzi (20.10).
- Przed nami Pink Oktober – z tej okazji powraca BRA Day Polska – trwające cały październik warsztaty otwarte, panele oraz spotkania. Wszystko po to, żeby promować profilaktykę i rekonstrukcję piersi po mastektomii. Miesiąc Profilaktyki Raka Piersi zwieńczy uroczysta gala, która odbędzie się 28 października w Teatrze Wielkim w Łodzi. Głównym organizatorem BRA Day Polska jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
- Październik uznawany jest za miesiąc profilaktyki raka piersi, a symbolem walki z tym nowotworem jest różowa wstążka. Do tegorocznych obchodów przyłączają się mieszkańcy Elbląga. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek organizuje Marsz Zdrowia „Kocham cię Życie”, który wystartuje 22 października sprzed Urzędu Miejskiego. W programie m.in. konkurs na hasło promujące zdrowy styl życia i badania profilaktyczne.
- Kilka tysięcy kobiet po chorobie nowotworowej piersi weźmie udział w pielgrzymce na Jasną Górę. XXV Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze wpisuje się w obchody różowego październik. Symbolem walki oraz solidarności z chorującymi kobietami stała się różowa wstążka. W modlitwie z Amazonkami połączy się papież Franciszek, który prześle specjalny list.
- Lux Med wspólnie z „Dzień Dobry TVN” promuje Miesiąc Świadomości Raka Piersi – Różowy Październik. Co tydzień redakcja programu będzie odwiedzała mobilne pracownie diagnostyczne w różnych miastach Polski. Strefy do badań umiejscawiane będą w centrach miast. W każdym z tych miejsc znajdzie się namiot, pełniący funkcję recepcji. Kobiety będą mogły zapisać się na badanie piersi. W strefie będzie także możliwość rozmowy z psychologiem. Harmonogram akcji: Olsztyn – 1.10.2022, Katowice – 8.10.2022, Krosno – 15.10.2022, Lublin – 22.10.2022, Siedlce – 29.10.2022.
- Fundacja SPA for Cancer wystartowała w październiku z kampanią Kobieta PRO, której towarzyszy wyjątkowy konkurs. To projekt, którego celem jest zachęcanie do regularnego badania się, aby w porę wykryć niechcianego intruza – raka. Aby wziąć udział w wyzwaniu, wystarczy podzielić się w mediach społecznościowych informacją o wizycie w punkcie diagnostycznym i oznaczyć post hashtagiem #kobietapro.
- 6 października odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca kampanię Chcemy Cię usłyszeć, połączona z prezentacją raportu nt. potrzeb pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi i dużo uwagi poświęcone jest profilaktyce i wczesnemu rakowi piersi. Istnieje jednak jeszcze grupa pacjentek z rakiem piersi, których symbolem już nie jest różowa wstążka. Ich symbolem jest trójkolorowa wstążka. To kobiety żyjące z zaawansowanym rakiem piersi. Ich głos i potrzeby zostały przedstawione w raporcie, który będzie miał premierę 6 października.
- W ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi w Jarosławiu (Podkarpacie) 21 października o godz. 16.00 odbędzie się konferencja nt. profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka piersi. Wydarzenie odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno – Ekonomicznej (PWSTE), ul. Czarnieckiego 16. Organizatorami są Podkarpacki Klub Kobiet Przedsiębiorczych, Stowarzyszenie Jarosławskie Amazonki, Urząd Miasta Jarosławia, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu.
- Białostockie Centrum Onkologii, działające w jego strukturze – Centrum Leczenia Chorób Piersi oraz Stowarzyszenia Do Walki z Rakiem zapraszają do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej”, która odbędzie 22 października 2022 roku w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
- W piątek 7 października Miedziowe Centrum Zdrowa w Lubinie zorganizuje II konferencję pod nazwą „Październik na różowo – żyjemy długo i zdrowo”. To okazja, aby kobiety z Zagłębia Miedziowego, w tym również z Legnicy, mogły sporo dowiedzieć się o zdrowiu i nowotworze piersi. Wstęp jest wolny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie CK Muza w Lubinie.
- Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, we współpracy z Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk, zapraszaj 22 października do Lądowiska Kultury w Redzikowie na wydarzenie z cyklu „Czułe spotkania”. Będzie to inicjatywa skupiona wokół profilaktyki raka piersi, ale znajdzie się też miejsce m.in. na rozmowy o stresie i radzeniu sobie z nim. Przygotowany przez organizatorów program obejmuje m.in. rozmowy o profilaktyce raka piersi, warsztaty radzenia sobie z napięciem i stresem, a także jogę i relaksujący koncert.
- W tropikalnych przestrzeniach oranżerii Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie 23 października o godz. 13 odbędzie się spotkanie „Klimatyczne rozmowy o zdrowiu”. Gośćmi wydarzenia będą: onkolog dr nauk med. Tomasz Sarosiek, psychoonkolog Joanna Liśkiewicz, Agnieszka Kuźma – dietetyczka, ambasadorka zdrowego trybu życia, doradca żywieniowy oraz dr Ewa Sławińska – redaktorka wydanej w lipcu książki „Rak piersi. Między ryzykiem a szansą”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ford – współzałożycielka Fundacji Kochasz Dopilnuj, członkini zarządu. W miesiącu profilaktyki raka piersi, spotykamy się, aby rozmawiać i uczyć się, jak żyć i jak o siebie dbać, aby nie chorować.
Partnerem akcji Różowy Październik na portalu zwrotnikraka.pl jest LUX MED Onkologia. LUX MED Onkologia specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu onkologicznym w ramach umów z NFZ – bezpłatnie dla ubezpieczonych Pacjentek i Pacjentów.
Boże, jakie to jest ważne, żeby się badać. Moja mama tego nie robiła i gdyby nie super fachowość lekarzy z SCM clinic, w którym się leczyła to nie wiem jakby się to skończyło. Badajcie się kobiety! Ja teraz bardzo wszystkich na to uczulam.
Fajnie że o tym piszesz tak wprost…bo gdybyśmy tak uczciwie się badały chociaz raz w roku, dużą większość babeczek by przeżyła. Różowy październik ma właśnie uświadomić kobietkom że bez badań możemy w wielu przypadkach liczyć wyłacznie na szczescie. A przecież wiele kobiet jest obarczonych genetycznie rakiem. Stąd w laboratorium diagnostyk pomysł na akcję zniżkową z kodem rozowy15 na badania w kierunku raka piersi lub jajnika
Czy w tym roku z okazji Światowego Dnia Raka Piersi będzie znów na różowo podświetlony Pałac Kultury w Warszawie?
Każda z nas powinna o siebie walczyć we własnym zakresie. Prawda jest taka, że jak same o siebie nie zadbamy, to nikt tego nie zrobi!! A już tym bardziej NFZ. A możliwości są. Wystarczy się zainteresować