Uraz szyi najczęściej powstaje w wyniku wypadku komunikacyjnego. Jest on związany z nagłym ruchem głowy do tyłu, a następnie do przodu. Nieprawidłowości mogą pojawić się także po zbyt intensywnym lub niepoprawnie wykonanym treningu. Głównymi objawami urazu są ból i niemożność wykonywania ruchów. Zobacz, jak wrócić do sprawności.
Farmakologiczne sposoby na ból szyi po urazie
Leki przeciwbólowe pozwalają w szybki sposób pozbyć się bólu związanego z urazem tkanek w okolicy kręgosłupa szyjnego. Służą one do doraźnego i krótkotrwałego stosowania. Oznacza to, że wskazaniem do ich przyjmowania są sytuacje, w których dolegliwości bólowe pogarszają samopoczucie i nie pozwalają na wykonywanie codziennych czynności.
Lekiem przeciwbólowym, który działa szybko i skutecznie, jest Ketonal (https://www.ketonal.pl/). Jest on dostępny także bez recepty (Ketonal Active i Ketonal Sprint). Można stosować go przez 5 dni. Zalecane jest zażycie jednej kapsułki (lub saszetki) raz na 8 godzin. Postępowanie zgodne z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.
Warto pamiętać, że nie wszyscy mogą stosować leki przeciwbólowe bez recepty. Przeciwwskazaniami mogą być: wiek, ciąża, alergie, okres karmienia piersią, choroby przewlekłe, przyjmowanie innych leków. Dlatego zawsze trzeba przeczytać ulotkę. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Kinesiotaping na ból szyi
Kinesiotaping jest metodą, która polega na plastrowaniu fragmentów ciała, które doznały urazu. Używane do tego plastry są specjalnie skonstruowane i zachowują się podobnie jak skóra – mają odpowiednią grubość, w żaden sposób nie ograniczają ruchów, rozciągają się tylko do pewnego momentu i nie powodują reakcji alergicznych.
Kinesiotaping przyczynia się do poprawy krążenia w danej okolicy ciała, wzmocnienia mięśni, zmniejszenia obrzęków oraz złagodzenia dolegliwości bólowych. Ostatnie działanie jest możliwe dzięki wpływowi na receptory bólowe w tkankach. Plastry są tak skonstruowane, aby odciążać mięśnie, zmniejszać napięcie i wspierać ich pracę.
Zabiegi fizykoterapeutyczne
Na dolegliwości bólowe związane z urazem szyi dobrze sprawdzają się różnego rodzaju zabiegi fizykoterapeutyczne. Ich rodzaj i częstotliwość są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Przy tym pod uwagę bierze się głównie rodzaj urazu, objawy i stopień ich nasilenia. Najczęściej stosowane są: magnetoterapia, masaże wodne, jonoforeza, naświetlanie lampą Sollux, laseroterapia (np. laserem wysokoenergetycznym) i krioterapia.
Fizjoterapeuta może przeprowadzić także terapię manualną przy pomocy różnych metod. Dodatkowo dopasuje zestawy ćwiczeń rozluźniających i zwiększających ruchomość. Nie jest zalecane robienie tego samodzielnie ze względu na możliwość uszkodzenia tkanek.
Leczenie bólu prądami TENS
Jedną z metod łagodzenia bólu jest elektrostymulacja TENS. Do ciała przyczepiane są specjalne elektrody. Przepływa przez nie sygnał, który blokuje impulsy nerwowe. Dzięki temu do mózgu nie docierają informacje o bólu.
Materiał Partnera
Leczenie w takiej sytuacji powinno być kompleksowe.