Wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem chemioterapii oznacza dla wielu pacjentów chorych na raka poważne obciążenie i źródło stresu. Ponieważ istotą działania cytostatyków jest niszczenie komórek szybko się dzielących, mieszki włosowe stają się obok komórek nowotworowych, jedną z głównych ofiar chemicznego leczenia przeciwnowotworowego.
Chemioterapia to bardzo trudny czas dla organizmu pacjenta oraz jego psychiki. W tym niełatwym okresie cierpi nie tylko chory, ale także cała jego rodzina. Przyjaciele mobilizują się, aby stawić czoła nowej sytuacji i wspierają chorego.
Często najtrudniejszym momentem dla kobiet, podczas okresu walki z chorobą jest utrata włosów na głowie. Brak włosów powoduje niepewność i wycofanie. Uderza szczególnie w poczucie kobiecości, sprawia, że wiele kobiet pragnie się wycofać, schować, uciec od społeczeństwa i świata.
Zabiegi na skórę głowy i włosy podczas chemioterapii
Nie wiedzieć czemu, panuje stereotyp, iż w czasie chemioterapii nie należy stosować żadnych dodatkowych zabiegów na skórę głowy i włosy. Tymczasem ważne jest, aby właśnie w tym okresie szczególnie pomóc włosom i skórze głowy.
Jak tłumaczy Pani Anna Muzyczek – Trycholog z Kliniki Włosa – SecondHair Clinic: „Dzięki rozwojowi nauki i technologii mamy do dyspozycji naukę poświęconą wyłącznie skórze głowy i włosom. Jest to trychologia. Pojawia się coraz więcej klinik włosa, w których możemy szukać odpowiedniej pomocy i wsparcia przy problemie utraty włosów. Najważniejsze, aby znaleźć klinikę, która spełni nasze oczekiwania, dyskretnie zadba o nasz komfort psychiczny, zrozumie problem i nasze potrzeby. Profesjonalne klinki zajmujące się pielęgnacją włosów i skóry oferują kuracje i zabiegi nawet u pacjenta w domu.”
Fot. Klinika Włosa SecondHair Clinic
Podczas chemioterapii skóra głowy staje się bardzo wysuszona. Ujścia cebulek są bardzo mocno pozaciskane (stres dodatkowo wzmaga ten proces). Odrastające włosy, które wcześniej zostały osłabione przez terapię onkologiczną nie mają siły, aby przebić się przez taką skórę. Dzięki wsparciu specjalistów i odpowiednim zabiegom możliwe jest dostarczenie skórze i włosom odpowiedniej broni do walki ze skutkami chemioterapii.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry i włosów podczas i po chemioterapii
Wybór kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry i włosów oraz decyzja o kuracji wspomagającej podczas chemioterapii powinny być poprzedzone badaniem skóry głowy pod specjalną mikrokamerą z 200-krotnym powiększeniem. Wstępne badanie trychologiczne jest wskazane, ponieważ choroba nowotworowa u każdego pacjenta przebiega inaczej, różne są też rodzaje leków stosowanych w chemioterapii. Pacjent pozostający w trakcie leczenia onkologicznego, powinien skonsultować kurację ze swoim lekarzem prowadzącym.
Aby ograniczyć niedogodności związane z wypadaniem włosów i łysieniem:
- Tuż przed rozpoczęciem chemioterapii odwiedź fryzjera i skróć włosy, aby okres przejściowy do odrostu włosów uczynić niepozornym. Krótkie włosy będą sprawiały wrażenie, że są grubsze i że jest ich więcej.
- Jeśli utrata włosów jest prawdopodobna, poproś lekarza o przepisanie wniosku na refundację peruki z włosów syntetycznych bądź naturalnych. Zakup peruki jest refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Zamiast grzebienia do czesania używaj miękkiej szczotki;
- Nie używaj lokówki i nie farbuj włosów.
- Jeśli utraciłeś/utraciłaś włosy lub ich większość – wychodząc na słońce, osłaniaj głowę czapką lub chustką.
- Używaj tylko łagodnych szamponów i bezpiecznych kosmetyków – rozważ konsultację ze specjalistą od pielęgnacji skóry i włosów.
Jak podkreśla Pani Anna Muzyczek: „W Klinice Włosa – SecondHair Clinic pozytywnymi efektami w stosowaniu wśród Klientów onkologicznych cieszy się kuracja Rueber TricoSystem. Co ważne, korzystając z niej już podczas chemioterapii, możemy zacząć dbać o skórę głowy i odpowiednio ją pielęgnować, nawilżać – tak, aby wspomóc odrastanie włosów po zakończeniu terapii. Kuracja Rueber TricoSystem dedykowana pacjentom onkologicznym składa się z dwóch faz, które następują zawsze po wcześniejszym badaniu i konsultacji z trychologiem.”
- Pierwszym etapem kuracji jest NAWILŻENIE i może być ono stosowane w trakcie chemioterapii). Rozpoczyna się poprzez nałożenie kremu Iboderm, o działaniu regeneracyjnym, następnie z zależności od stanu skóry głowy i pacjenta wykonywany jest pobudzający masaż głowy, który pomaga rozluźnić zbyt spięte mięśnie skóry głowy. Następnie spłukuje się i odświeża skórę szamponem Dermopel, który poza intensywnym działaniem nawilżającym, usuwa złuszczony naskórek, przywracając elastyczność i gładkość skóry. Na zakończenie by nawilżyć dogłębnie skórę głowy i odbudować jej równowagę, stosuje się ampułkę Equitox, która pozostawiana jest do samodzielnego wchłonięcia na około 10 minut. Ampułka stosowana na skórę głowy usuwa toksyny na zewnątrz i normalizuje skórę.
- Druga faza kuracji to STYMULACJA, stosowana jest dopiero po skończonej chemioterapii. Tak jak w przypadku pierwszej fazy polega na nałożeniu kremu Iboderm i intensywnym masażu z użyciem odpowiednio dobranego szamponu. Na koniec stosuje się tonik R-activo oraz plastry, które pobudzają wzrost nowych włosów (powodują miejscowy wzrost temperatury i pobudzając przepływ krwi oraz przywracają żywotność osłabionych cebulek).”
Chemioterapia jest bardzo przykrym i obciążającym doświadczeniem, które wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi m.in. łysieniem. Na szczęście efekt ten jest z reguły odwracalny. Włosy zaczynają odrastać najczęściej po 1-2 miesiącach od zakończenia terapii.
Dzięki właściwej pielęgnacji włosy po odrośnięciu mają często ciemniejszą barwę, są silniejsze, grubsze i bardziej kręcone niż przed rozpoczęciem chemioterapii.
Dziękujemy za pomoc merytoryczną przy pisaniu artykułu ekspertom z :
Klinika Włosa – SecondHair Clinic
Warszawa ul. Zamoyskiego 43
tel. 22 619 52 42
www.secondhairclinic.pl