Dorosły człowiek powinien przesypiać każdej doby ciągiem minimum 8 godzin. Tymczasem to właśnie z ciągłością snu oraz z zasypianiem mamy największe problemy, przez co budzimy się niewypoczęci. Ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego warto wprowadzić kilka drobnych zmian, dzięki którym w końcu zaczniemy się wysypiać.
Dobry materac podstawą udanego wypoczynku
Winowajcą nieprzespanych nocy często okazuje się źle dobrany materac. Wystarczy, że jest on odrobinę za miękki albo zbyt twardy, a trudno będzie na nim wypocząć. Warto więc rozpocząć zmiany od zakupu nowego modelu. Wysokiej jakości materace znajdziemy w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/. Jest to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, która dostarcza praktycznych rozwiązań osobom w każdym wieku, również ze specyficznymi potrzebami, na przykład w zakresie ochrony kręgosłupa. Pamiętajmy, że nasze potrzeby mogą ulegać zmianom wraz z upływem lat, dlatego materac, który był dla nas odpowiedni jeszcze jakiś czas temu, dziś może nadawać się wyłącznie do wymiany.
Odpowiednie przygotowanie sypialni do snu
Przygotowanie pomieszczenia, w którym położymy się spać, to bardzo istotna kwestia w kontekście udanego wypoczynku. Podstawowym zadaniem jest oczywiście zakup odpowiednio dopasowanego materaca. Modele o wymiarach 160×200 znaleźć można w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200. Każdego wieczoru pomieszczenie należy przewietrzyć, najlepiej na około 30 minut przed snem. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 20 stopni, natomiast wilgotność powinna być umiarkowana. Dobrym rozwiązaniem będzie pozbycie się z sypialni sprzętu elektronicznego, w tym również telewizora. Kontakt z ekranem na około godzinę przed pójściem spać sprawia, że znacznie trudniej nam zasnąć. Przygotowanie sypialni sprowadza się też do uporządkowania przestrzeni. Pozbądźmy się wszelkich zbędnych przedmiotów, które stanowią dodatkowy bodziec.
Unikanie bodźców przed snem
Na około dwie godziny przed snem warto wyłączyć sprzęty elektroniczne, skupiając się wyłącznie na relaksacji. Możemy wziąć ciepłą kąpiel lub poczytać ciekawą książkę – ważne jednak, aby nie stanowiła ona zbyt intensywnego bodźca. Tych bowiem unikamy, bez względu na ich źródło. Bodźce utrudniają zasypianie, ale mogą także przyczyniać się do nocnych wybudzeń. Niebezpieczne przed snem okazuje się również słuchanie muzyki, chyba że wybierzemy cichutką, relaksacyjną.
Jak zasypiać, aby przespać całą noc?
Dla jakości naszego snu nie bez znaczenia jest to, jak zasypiamy. Nie powinniśmy kłaść się do łóżka z głową pełną różnego rodzaju myśli. Warto uprzednio zrelaksować się, odprężyć i wyciszyć. Dobrze sprawdza się na przykład aromaterapia, możemy też postawić na naukę technik oddychania. Do łóżka natomiast kładziemy się dopiero wtedy, gdy jesteśmy spokojni, zrelaksowani. W międzyczasie staramy się o niczym nie myśleć, nie skupiamy się na problemach dnia codziennego. W tym momencie ważny powinien być dla nas tylko i wyłącznie sen. Jeśli to możliwe, postarajmy się dotlenić organizm. Latem możemy wybrać się na krótki spacer lub po prostu przewietrzyć sypialnię bezpośrednio przed spaniem. Zimą zadanie jest nieco utrudnione, ale zawsze możemy spróbować technik sprawnego, spokojnego oddychania, które pozwolą dotlenić poszczególne komórki.
Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?
Spokojny, niezakłócony sen pozwala zregenerować siły, a tym samym cały organizm. Ma istotny wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz umysłowe. Bez odpowiedniej dawki snu nie jesteśmy w stanie skupić uwagi na konkretnych czynnościach, łatwiej ulegamy emocjom czy nerwom. W trakcie snu nasz organizm zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje, dzięki czemu możemy bez farmakoterapii pokonać na przykład infekcję sezonową. 8-godzinny sen zapewnia nam dużą dawkę energii na cały dzień, pomaga też utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, wpływa na wysokość ciśnienia. Jeśli nie zadbamy o także o jego jakość, okaże się, że trudno będzie nam poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Brak snu odbija się na naszym zdrowiu, chociaż negatywne wpływy mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Czasami dopiero po kilku tygodniach zmęczony organizm wszczyna bunt, manifestując go na przykład bólami głowy czy kręgosłupa. Rozwiązanie problemu jest prostsze, niż się wydaje, ale nie przyjdzie samo – trzeba zadbać o komfortowe warunki do spania, tak aby każdego dnia budzić się w pełni wypoczętym. Ważna jest nie tylko ilość snu, lecz również jego wysoka jakość.
MATERIAŁ PROMOCYJNY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA