Poznanie czynników ryzyka, znajomość objawów raka trzustki i natychmiastowe podjęcie działań – to szansa na uratowanie życia. Większość przypadków raka trzustki na całym świecie jest wykrywana zbyt późno, w III i IV stadium choroby, co znacząco ogranicza możliwości leczenia.
17 listopada 2022 przypada Światowy Dzień Raka Trzustki (World Pancreatic Cancer Day). Z tej okazji, na całym świecie wspólnie podejmujemy działania, aby podnieść świadomość na temat najczęstszych objawów i zagrożeń związanych z tym nowotworem.
Coroczna ogólnoświatowa kampania jest inicjatywą Światowej Koalicji na rzecz Raka Trzustki (WPCC), w skład której wchodzi ponad 105 organizacji z ponad 37. krajów na sześciu kontynentach. Fundacja EuropaColon Polska jako jedyna organizacja pacjentów w Polsce jest jej członkiem.
Światowy Dzień Raka Trzustki stanowi doskonały pretekst do dyskusji na najważniejszymi wyzwaniami związanymi z diagnostyką i leczeniem tej choroby.
Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia wśród wszystkich głównych nowotworów. Nie ma testu wczesnego wykrywania tego nowotworu i niewiele osób zna czynniki ryzyka i objawy. Skutkuje to często późnym wykryciem choroby, już w zaawansowanym stadium.
PRZEJDŹ DO: RAK TRZUSTKI
Światowy Dzień Raka Trzustki 2022
Temat tegorocznej kampanii skupia się na krytycznym przesłaniu dotyczącym czasu „Najwyższy czas”. Akcja ma zachęcić każdego, kto doświadcza objawów, które mogą oznaczać raka trzustki, do skontaktowania się z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy.
– Chcemy zachęcić każdego kto doświadcza objawów raka trzustki do pilnej porady u swojego lekarza. Oprócz oferowania elementów ogólnoświatowej kampanii budujących świadomość, prezentujących objawy i czynniki ryzyka raka trzustki, na naszej stronie internetowej prezentujemy również wiele różnorodnych materiałów edukacyjnych, które ułatwią lepsze zrozumienie objawów i podejmowanie działań zmierzający do wczesnego wykrycia tego nowotworu – tłumaczy Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska, która jest już drugą kadencję członkiem World Pancreatic Cancer Committee.
Światowy Dzień Raka Trzustki poświęcony jest podnoszeniu świadomości na temat raka trzustki. Przypada w trzeci czwartek listopada podczas Miesiąca Świadomości Raka Trzustki.
Prawie w każdym kraju rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia spośród wszystkich głównych nowotworów (8-14%). Podczas gdy śmiertelność spada w przypadku wielu innych nowotworów, w przypadku raka trzustki śmiertelność wciąż wzrasta.
Każdego dnia u ponad 1358 osób na całym świecie zostanie zdiagnozowany rak trzustki. Aby pomóc pacjentom w walce, potrzebna jest większa uwaga, świadomość i wdrażanie nowych terapii. Ale postęp zaczyna się od wczesnego wykrycia.
Najczęstsze objawy raka trzustki
Wcześniejsza diagnoza choroby nowotworowej daje większe szanse na dłuższe przeżycie, a nawet na wyleczenie. Niestety, nadal nie dysponujemy skutecznym badaniem przesiewowym w kierunku wykrycia raka trzustki. Kluczowa pozostaje świadomość sygnałów ostrzegawczych i szybka reakcja na niepokojące symptomy.
Z okazji Światowego Dnia Raka Trzustki eksperci przypominają objawy, które mogą sugerować nowotwór trzustki:
- Ból w obrębie jamy brzusznej lub pleców – ból w górnej części brzucha lub w połowie pleców może być spowodowany przez guz, który naciska lub atakuje nerwy lub narządy w pobliżu trzustki. Ból może również powstać, jeśli nowotwór blokuje przewód pokarmowy.
- Problemy trawienne – utrata apetytu lub zmiana nawyków żywieniowych, ochota na inne niż zwykle potrawy, niestrawność i nudności, zmiany w wyglądzie stolca, utrata masy ciała. Niektóre lub wszystkie te objawy mogą wystąpić, gdy guz w trzustce naciska na żołądek lub początek jelita cienkiego.
- Żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu) ze świądem lub bez spowodowane nadmiarem bilirubiny (składnika żółci) we krwi. Guz w głowie trzustki może powodować zwężenie przewodu żółciowego i blokować przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego. Zaobserwować można również nieprawidłowo ciemny mocz i lekkie lub tłuszczowe stolce.
- Zapalenie trzustki i niedawno rozpozna cukrzyca – badania sugerują, że nagły początek cukrzycy typu 2 u osób w wieku 50 lat lub starszych może być wczesnym objawem raka trzustki, szczególnie u tych, które mają niski wskaźnik masy ciała (BMI), doświadczają ciągłej utraty masy ciała lub nie mają historii rodzinnej cukrzycy. Nagła zmiana poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę, u których wcześniej występowała dobrze kontrolowana cukrzyca, może być również objawem raka trzustki.
Powyższe objawy powinny skłonić do pilnego skontaktowania się z lekarzem w celu wykluczenia raka trzustki lub jak najwcześniejszej diagnozy.
ZOBACZ WIĘCEJ: NAJCZĘSTSZE OBJAWY NOWOTWORÓW
Rak trzustki – czynniki ryzyka
Chociaż przyczyna większości przypadków raka trzustki jest nieznana, istnieją dowody na to, że palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, nadwaga, wywiad rodzinny w kierunku raka trzustki oraz przewlekłe zapalenie trzustki mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby.
Z okazji Światowego Dnia Raka Trzustki Fundacja EuropaColon Polska stworzyła animację Detektyw Lupa na tropie genu BRCA, w której tytułowy Detektyw odkrywa związek mutacji w genie BRCA z rakiem trzustki. Okazuje się, że osoby BRCA+ mają 3,5 razy większe ryzyko wystąpienia raka trzustki i chorują młodziej.
ZOBACZ: PROFILAKTYKA RAKA
źródło: materiały prasowe
Rak trzustki, niestety to terminator wśród nowotworów..
Rak trzustki to bardzo podstępna choroba, wyniszcza organizm w ekspresowym tempie i według mnie jest wyrokiem