Zdrowy styl życia (regularna aktywność fizyczna i brak nałogów), w połączeniu z umiejętnym i świadomym doborem produktów spożywczych w istotnym stopniu może ograniczać ryzyko zachorowania na nowotwór oraz wesprzeć w jego leczeniu. Co więc warto wiedzieć o odżywianiu w chorobie nowotworowej? Aby się dowiedzieć, przeczytaj ten artykuł.
Rola prawidłowej diety w profilaktyce chorób nowotworowych
Na bardzo wczesnym etapie powstawania nowotworu, znajdujące się w pożywieniu składniki odżywcze mogą zahamować kancerogenezę czyli proces nowotworzenia. Mówimy w takim wypadku o zjawisku chemoprewencji.
Prawidłowa dieta odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych, a dzieje się to za sprawą antyoksydantów, które chronią przed tzw. stresem oksydacyjnym i destrukcyjnym wpływem wolnych rodników tlenowych. Bioaktywne związki zawarte w pożywieniu mogą sprzyjać apoptozie – samobójczej śmierci komórek nowotworowych i hamować proces budowy sieci naczyń krwionośnych przez guz (neoangiogenezę).
Odpowiednio zbilansowana dieta wspiera układ immunologiczny
Odpowiednio zbilansowana dieta wspiera pracę układu immunologicznego i naturalnych sił obronnych naszego organizmu. Regularne ćwiczenia i odpowiedni sposób żywienia sprzyjają redukcji masy ciała i zapobiegają otyłości, która jest czynnikiem ryzyka wielu rodzajów nowotworów.
Produkty roślinne – fundament diety zmniejszającej ryzyko zachorowania na raka
Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem oraz Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem fundament diety zmniejszającej ryzyko zachorowania na raka powinny stanowić produkty roślinne – produkty zbożowe z pełnego przemiału, warzywa, owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Najwięcej uwagi w badaniach naukowych poświęcono ochronnej roli warzyw i owoców, które są głównym źródłem cennych antyoksydantów i związków bioaktywnych.
Zminimalizuj spożycie tych produktów i zacznij pić wodę
Zaleca się zminimalizowanie spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa, soli, cukru dodanego, słodyczy, alkoholu i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Eksperci zachęcają natomiast do picia wody (minimum 30 ml na kilogram masy ciała).
PRZEJDŹ DO: DIETA W PROFILAKTYCE RAKA
Dieta w trakcie choroby nowotworowej
Zanim napiszemy o diecie w trakcie choroby nowotworowej, musimy obalić pewien mit Nie istnieje dieta, która może wyleczyć nowotwór złośliwy. Żaden produkt, czy suplement nie zastąpią leczenia onkologicznego. Dieta w trakcie choroby onkologicznej nie leczy nowotworu, ale odpowiednio skomponowany plan żywieniowy, dobrany indywidualnie do potrzeb chorego i uwzględniający jego stan zdrowia przynosi wymierne korzyści.
Odpowiednia dieta i wsparcie żywieniowe w chorobie zapobiegają chudnięciu, poprawiają jakość życia pacjenta oraz zwiększają szansę na zakończenie terapii onkologicznej zgodnie z planem. Odpowiednie postępowanie i dobór produktów może pomóc ograniczyć skutki uboczne i działania niepożądane leczenia onkologicznego. Warto podkreślić rolę i znaczenie żywienia okołooperacyjnego. Istnieje zależność pomiędzy stanem odżywienia pacjenta w okresie przedoperacyjnym, a jego kondycją po zabiegu.
Białko – ważny składnik odżywczy podczas leczenia choroby nowotworowej
Każdy nowotwór jest inny, dlatego nie istnieją uniwersalne zalecenia żywieniowe dla wszystkich pacjentów onkologicznych, ponieważ każdy z nich ma inne potrzeby. Punktem wyjścia są podstawowe zasady zdrowego odżywiania, które ulegają modyfikacji i dopasowaniu do konkretnego Pacjenta i jego choroby. Składnikiem odżywczym, który odgrywa szczególną rolę w trakcie leczenia onkologicznego jest białko.
Dynamika procesu chorobowego powoduje zwiększoną utratę białka, dlatego zaleca się dostarczać je w nieco większej ilości niż u osób zdrowych. W trakcie leczenia zaleca się pacjentom, aby kontrolowali swoją masę ciała oraz jej zmiany. Niedożywienie oraz nadmierna utrata masy ciała stanowią ważny sygnał i wymagają konsultacji z lekarzem, który może zalecić odpowiedni wsparcie i leczenie żywieniowe.
POLECAMY: DIETA W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ
Źródło: O życiu z rakiem i po raku: Praktyczny poradnik dla każdego, PZWL, Polska Liga Walki z Rakiem.