Kleszcze to niewielkich wymiarów pajęczaki, które można obecnie spotkać nie tylko w lasach czy na łąkach, ale również w miejskich parkach, a nawet na osiedlowych trawnikach. Choć mają niewielki rozmiar, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, gdyż przenoszą wiele poważnych chorób.
Co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w skórę? Jak wygląda profilaktyka po ukąszeniu kleszcza i na jakie objawy należy szczególnie zwrócić uwagę? Kiedy jest wskazane zastosowanie antybiotyku po kleszczu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej.
Czym są kleszcze i gdzie można je spotkać?
Kleszcze należą do pajęczaków i zaliczane są do tej samej grupy co roztocza. Są pasożytami, które żywią się krwią, wycinając uprzednio otwór w naskórku swoim hypostomem. Ugryzienie kleszcza nie boli, przez co łatwo je przeoczyć, jednak może być bardzo niebezpieczne. W Polsce najczęściej występuje kleszcz pospolity, chociaż gatunków kleszczy na świecie jest bardzo dużo.
Kleszcze są najbardziej aktywne od marca do listopada, jednak ciepłe zimy sprawiają, że coraz częściej stanowią zagrożenie również w pozostałych miesiącach roku. Duże prawdopodobieństwo natknięcia się na kleszcza wiąże się z wycieczką do lasu czy spacerem po łące, jednak kleszcze można też spotkać w parkach miejskich, w ogrodach i ogródkach działkowych, a nawet na osiedlowych trawnikach.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Ugryzienie kleszcza może być dla człowieka niebezpieczne, gdyż te małe pajęczaki mogą być nosicielami wielu chorób. Zalicza się do nich między innymi:
- borelioza,
- odkleszczowe zapalenie mózgu,
- babeszjoza.
Kleszcz wbity w skórę – co robić?
Gdy pacjent zauważy wbitego w skórę kleszcza, powinien działać jak najszybciej. Jeśli czujemy się na siłach, kleszcza możemy wyjąć samodzielnie, wykorzystując dostępne w aptece akcesoria. Ważne jednak, aby kleszcza wyjąć umiejętnie – nie należy go ściskać, smarować czymkolwiek, przypalać itd. Kleszcza należy złapać dedykowanym przyrządem jak najbliżej skóry i wyciągnąć go stanowczym ruchem, starając się, aby usunąć go w całości. Wbrew pozorom nie jest zalecane wykręcanie kleszcza. Jeśli pacjent nie czuje się natomiast na siłach, aby wyjąć kleszcza, powinien zgłosić się do lekarza – doświadczony personel medyczny zajmie się tym zadaniem prawidłowo.
W każdym przypadku miejsce po ugryzieniu kleszcza należy odkazić. Wyrwanego ze skóry pasożyta można oddać do badania, by sprawdzić, czy był nosicielem groźnych chorób. Niezwykle istotne jest również obserwowanie miejsca po ugryzieniu oraz innych symptomów wysyłanych przez organizm.
Należy koniecznie się do lekarza, jeśli pacjent zaobserwuje na skórze rumień. Jest on charakterystyczny, gdyż miejsce po ukąszeniu jest zaczerwienione, po czym blednie po okręgu, by na jego brzegach znów się zaczerwienić, tworząc charakterystyczną czerwoną obwódkę. Obecność rumienia może wskazywać na boreliozę.
Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy pacjenci z boreliozą mają rumień, poza tym – jak podkreślono wcześniej – borelioza nie jest jedyną chorobą odkleszczową, która może być groźna dla zdrowia. Należy zatem zwrócić też uwagę na inne niepokojące objawy.
Profilaktyka po ukąszeniu kleszcza – kiedy do lekarza?
Nie w każdym przypadku po ugryzieniu kleszcza zalecana jest antybiotykoterapia. Oczywiście antybiotyk należy przyjąć w przypadku zdiagnozowanej boreliozy, jednak jeśli chodzi o profilaktyczne przyjmowanie go, każdorazowo decyzję powinien podjąć lekarz. Profilaktyczna antybiotykoterapia może mieć znaczenie przy ugryzieniach mnogich, długotrwałym przebywaniu kleszcza w skórze bądź w przypadku przebywania w obszarach o zwiększonym ryzyku chorób odkleszczowych.
Jeśli są wskazania, pacjentom podaje się na początek doksycyklinę bądź amoksycylinę. Gdy będzie to zasadne, lekarz może też zadecydować o wdrożeniu innych antybiotyków. Jeśli ugryzł Cię kleszcz, możesz skonsultować się również z lekarzem online. Taką opcję umożliwia portal tendoktor.pl, gdzie w razie konieczności możesz otrzymać również e-receptę na potrzebne leki.
Źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/gdy-ukasi-cie-kleszcz [dostęp: 12.07.2023 r.].
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA