tydzień świadomości nowotworów głowy i szyiW dniach 18-22 września 2017 roku odbędzie się piąty Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizowany w ramach kampanii Make Sense, którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society).

Celem tegorocznej kampanii przebiegającej pod hasłem Wspieramy jakość życia chorych po leczeniu nowotworów głowy i szyi jest zwiększenie świadomości społecznej i zachęcenie do wdrożenia wczesnej diagnostyki raka głowy i szyi.

W ramach akcji odbędą się bezpłatne badania profilaktyczne, szkolenia dla młodzieży, konferencje i aktywności w mediach społecznościowych. Za realizację działań w Polsce odpowiada Polska Grupa Badań Nowotworów Głowy i Szyi.
 

PIĄTY EUROPEJSKI TYDZIEŃ PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI

Nowotwory głowy i szyi stanowią ponad 5% wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju nowotworów złośliwych. W Polsce, w ostatnich latach zachorowania szacuje się 6000 przypadków rocznie. Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka głowy i szyi należą narażenia na tytoń, nadużywanie alkoholu, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zakażenia wirusowe oraz czynniki środowiskowe. Objawy nowotworów regionu głowy i szyi różnią się w zależności od ich pierwotnej lokalizacji. Zwykle symptomy mają charakter dolegliwości bólowych, owrzodzenia, nacieku, zaburzeń oddychania, połykania i mowy. Nowotwory głowy i szyi mogą powodować zaburzenia wzorku, węchu i smaku. Ogólnie chorzy na niezaawansowane nowotwory głowy i szyi (stopień I i II) mogą być leczeni pojedynczą metodą terapeutyczną, natomiast zaawansowane raki głowy i szyi w stopniu III i IV wymagają zwykle leczenia skojarzonego.

Szacuje się, że w około 70 proc. przypadków przyczyną nowotworów jamy ustnej i gardła środkowego jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest on bardzo rozpowszechniony, zidentyfikowano ponad 100 jego typów. U większości osób zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego rozwija się bez żadnych objawów. Niekiedy zanim dojdzie do zakażenia, wirus może być nieaktywny przez długi czas.

Nowotwory Głowy i Szyi, poza tym, że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta, powodują utratę mowy, zaburzenia procesu komunikatywnego, deficyty w obszarze podstawowych zmysłów, zniekształcenia twarzy, a co za tym idzie – poczucie wykluczenia, ostracyzmu społecznego i znacznego utrudnienia życia. Szanse pacjenta na wyleczenie, ale też zminimalizowanie potencjalnych negatywnych skutków choroby są tym wyższe, im szybciej ją rozpoznamy. – tłumaczy prof. Wojciech Golusiński, Prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi, która koordynuje działania kampanii w Polsce.

W ramach V Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych, realizowanych w wybranych ośrodkach medycznych w całej Polsce. Podczas piętnastominutowej wizyty lekarz laryngolog przeprowadzi wywiad oraz badanie polegające na sprawdzeniu czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe. Ponadto wykonuje się ocenę narządów nosogardła, krtani oraz gardła dolnego za pomocą fiberoskopu. Badanie jest całkowicie bezbolesne i polega na obserwacji wspomnianych części ciała za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na końcu światłowodu wprowadzanego przez otwór nosowy. Od pacjenta nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do wizyty.

Na stronie www.oppngis.pl znajduje się lista placówek wykonujących badania w ramach piątego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
 

Piąty Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, opracował Jarosław Gośliński, portal zwrotnikraka.pl