Ból nowotworowy może pojawić się na każdym etapie choroby i występuje u większości osób chorujących na nowotwory, szczególnie w zaawansowanym stadium raka. Potrafi znacząco pogorszyć samopoczucie i jakość życia, dlatego warto go ograniczać, korzystając z dostępnych środków. Podstawową metodą leczenia bólu jest farmakoterapia. Sprawdź, czym charakteryzują się leki na ból dla pacjentów onkologicznych i w jaki sposób się je stosuje.
Leki przeciwbólowe dla pacjentów onkologicznych dostępne bez recepty
Pierwszą z grup leków uśmierzających bóle nowotworowe są analgetyki nieopioidowe. Zaleca się ich stosowanie przy niewielkim lub umiarkowanym nasileniu dolegliwości. Do wspomnianej grupy należy paracetamol. Jest on jednym z podstawowych leków wykorzystywanych w leczeniu słabszych bólów towarzyszących chorobie nowotworowej. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Nie ma właściwości przeciwzapalnych. W przypadku wystąpienia silnych bólów paracetamol stosuje się wraz z opioidami.
W leczeniu dolegliwości bólowych o niedużym nasileniu wykorzystuje się również niesterydowe leki przeciwzapalne. Jednym z najpopularniejszych środków w tej grupie jest ibuprofen. Tabletki przeciwbólowe dla pacjentów onkologicznych, które zawierają go w swoim składzie, oprócz łagodzenia bólu działają również przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Ibuprofen można stosować w skojarzeniu z paracetamolem, by opanować ból wyjątkowo oporny na wpływ paracetamolu albo zamiast wspomnianej substancji. Do niesterydowych leków przeciwzapalnych, wykorzystywanych w leczeniu bólów nowotworowych, należą również diklofenak, ketoprofen i naproksen. Wykazują one silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Słabe leki opioidowe
Kolejną grupą leków stosowanych w farmakoterapii mającej ograniczyć bóle towarzyszące chorobom nowotworowym są słabe leki opioidowe. Wśród nich wyróżnia się kodeinę, dihydrokodeinę i tramadol. Pierwszy z leków wykazuje ośrodkowe działanie przeciwkaszlowe, słabe działanie przeciwbólowe i uspokajające. Dihydrokodeina to pochodna kodeiny i tak jak ona jest metabolizowana w wątrobie. Stosuje się ją w przypadku bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu. Zwykle występuje w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu, które przyjmuje się co 12 godzin.
Tramadol, czyli syntetyczny opioidowy lek przeciwbólowy, wykorzystuje się w leczeniu silnych bólów nowotworowych. Dostępny jest w postaci tabletek, kapsułek, kropli, czopków oraz roztworów do zastrzyków. Tramadol stosuje się w połączeniu z paracetamolem lub bez niego, by ograniczyć ból o dużym natężeniu.
Leki na silny ból dla pacjentów onkologicznych – silne opioidy
W przypadku najbardziej nasilonych dolegliwości u pacjentów z nowotworami wykorzystuje się silne opioidy. Czołowym przedstawicielem tej grupy, zalecanym przez WHO, jest morfina. Stosuje się ją w leczeniu silnego bólu nowotworowego, rozpoczynając od małych dawek doustnych. W początkowym etapie podaje się substancję pod postacią tabletek lub płynu. Stosowanie morfiny w ramach leczenia bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej nie uzależnia. Lek nie wykazuje efektu pułapowego. Można zwiększać dawkowanie aż do osiągnięcia efektu złagodzenia bólu.
Do silnych opioidów używanych w leczeniu ostrych bólów nowotworowych należy też fentanyl. Działa znacznie silniej niż morfina. Stosuje się go w postaci plastrów, by ograniczyć bóle związane z chorobą nowotworową. Podczas zabiegów operacyjnych, w anestezjologii, podaje się go dożylnie. W leczeniu bólów o dużym natężeniu stosuje się również buprenorfinę. Lek dostępny jest w formie plastrów i tabletek podjęzykowych.
Leczenie bólu jest nieodzowną częścią terapii nowotworów. Substancje wykorzystywane w tym celu mają ulżyć choremu w cierpieniu. Podawane leki przeciwbólowe dla pacjentów onkologicznych dostosowuje się do stopnia nasilenia bólu, nie pozwalając, by dolegliwości obniżyły jakość życia osoby chorującej na raka.
Materiał zewnętrzny
mama przy silnym bólu nowotworowym po przyklejeniu plastra z buprenorfiną przestała mówić, majaczy, wymawia tylko sylaby typu „bo” „ba” oraz wykonuje dziwne ruchy rękami. Czy to może mieć związek z tym plastrem?
Po zgłoszeniu się do lekarza rodzinnego w celu otrzymania recepty na morfinę bo mam raka przełyku i bul jest nie do zniesienia lekarz odmówił przepisania recepty gdzie i do kogo mam się zgłosić
Mój mąż ma straszne bóle op operacji Raka. Operacja przebiegła dobrze, na razie nie ma chemoterapii. Maz jest słaby wycieńczony, Wyje w nocy i nie może spać . Co robic?