Specjalna wizyta przedstawicieli Grupy NU-MED w Centrum Rozwojowym Elekty w Crawley w Wielkej Brytanii, stanowiła ważny krok w poszukiwaniu nowych rozwiązań technologicznych i procesowych w dziedzinie onkologii. Spotkanie, które miało miejsce 7 marca .2024 roku, było okazją do zaprezentowania innowacji technologicznych przez Elektę, wiodącego producenta sprzętu i oprogramowania dla onkologii oraz radioterapii.
Wśród zaprezentowanych rozwiązań znalazły się zaawansowane akceleratory Unity MR Linac, Harmony PRO oraz nowe oprogramowanie Elekta ONE i Elekta ONE-Kaiku, które łączą możliwości leczenia z efektywnymi systemami zarządzania opieką nad pacjentem.
Spotkanie Elekta z przedstawicielami NU-MED Grupa w ośrodku rozwojowym oraz jednej z fabryk naszej firmy nie było przypadkowe. Wieloletnia współpraca oraz dynamiczny rozwój technik radioterapii, wymaga ścisłej współpracy, zapewniając optymalny i ciągły rozwój ośrodków onkologicznych.
– Spółka NU-MED Grupa to cztery wyspecjalizowane placówki medyczne, w których diagnozuje i leczy się pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową, a leczeniem wiodącym jest właśnie radioterapia. Kadra szpitali pracuje na różnych rozwiązaniach dostępnych na rynku. Chcieliśmy by to spotkanie było rozwojowe – by wymienić się doświadczeniami, wiedzą i wizją przyszłości onkologii – komentuje Tomasz Iwanicki, przedstawiciel Elekta Sp. z o.o.
I dodaje:
– Jednym z omawianych systemów był akcelerator Elekta Unity, który łączy diagnostyczną jakość obrazowania MRI w czasie rzeczywistym z precyzyjną radioterapią. Dzięki tej innowacji, specjaliści są w stanie dostosowywać leczenie do zmieniających się kształtów guza i otaczających tkanek każdego dnia leczenia, co pozwala na bezkompromisowe, celowane i skuteczne leczenie. Umożliwia terapię adaptacyjną na niespotykanym dotąd poziomie precyzji. Codziennie lekarz ma możliwość na dostosowywanie planu leczenia do aktualnej sytuacji anatomicznej pacjenta. Zmniejsza to ryzyko skutków ubocznych związanych z napromieniowaniem zdrowych tkanek. Doświadczenia największych ośrodków onkologicznych na świecie, wskazują że zastosowanie techniki MRgRT (Radioterapii sterowanej obrazowaniem opartym o wysokopolowe techniki magnetycznego rezonansu jądrowego), przyczyniają się do zmiany paradygmatu leczenia z wykorzystaniem promieniowania jonizującego. System do radioterapii taki jak Harmony PRO, to jeden z akceleratorów liniowych firmy Elekta, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości radioterapii przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności i szybkości pracy. Został zaprojektowany tak, aby maksymalnie skrócić czas potrzebny na wykonanie pojedynczej sesji radioterapii bez kompromisu w zakresie precyzji. Nasze inwestycje w badania rozwojowe przekładają się na innowacyjne technologie, które mają zapewnić zwiększenie możliwości skuteczności i bezpieczeństwa leczenia. Jednocześnie musimy pozostać otwarci na głosy naszych klientów, gdyż ich potrzeby dziś, rozmowy z pacjentami i użytkownikami technologii ukierunkują leczenie onkologiczne na kolejne lata.
– Precyzja i możliwość monitorowania zmian w czasie rzeczywistym to niewątpliwie przyszłość radioterapii – zauważa Artur Izdebski, główny inżynier ds. systemów medycznych w NU-MED Grupa S.A.
I tłumaczy:
– Im więcej lekarz może „zobaczyć”, tym lepsze stają się jego działania. Ma to kluczowe znaczenie, zwłaszcza kiedy leczymy nowotwory w lokalizacjach, gdzie naświetlanie jest trudne, jak w przypadku nowotworów trzustki, żołądka czy guzów mózgu. Równie istotny jest praktyczny aspekt technologii – na przykład, Harmony PRO jest w pełni kompatybilny z innymi akceleratorami linowymi firmy Elekta, takimi jak Versa HD, które są już w użyciu w naszych szpitalach w Elblągu i Katowicach. To umożliwia wykorzystanie wspólnych protokołów leczenia, oprogramowania do planowania oraz technik obrazowania. W sytuacjach awaryjnych, pacjenci mogą być przekierowywani do innego modelu aparatu bez potrzeby przeplanowania. Często to właśnie takie szczegóły decydują o tym, jak efektywnie jesteśmy w stanie leczyć naszych pacjentów, którzy i tak już doświadczają stresu związanego z terapią. Spotkania takie jak to są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i lepszego zrozumienia mechanizmów, aby zoptymalizować rozwiązania dla naszych pacjentów.
Integracja systemów oraz danych o chorobie umożliwia optymalizację procesów, co przekłada się na szybsze planowanie, efektywniejszą komunikację między zespołem medycznym i, co najważniejsze, poprawę realizacji leczenia oraz zwiększenie satysfakcji pacjenta.
– Obecnie korzystamy z różnorodnych systemów i poszukujemy metod agregacji danych na różnych poziomach: operacyjnych, klinicznych i finansowych. Z zaciekawieniem wysłuchałem prezentacji Elekta ONE i Elekta ONE-Kaiku. Mogą one okazać się przełomowe jako rozwiązania softwarowe, które nie wykluczają wcześniej zakupionych rozwiązań – mówi Mariusz Borzęcki, Dyrektor Finansowy NU-MED Grupa S.A
I zaznacza:
– Technologia jest kluczowa dla skutecznego leczenia, ale wiąże się z niemałymi kosztami. W zeszłym roku nasze inwestycje w nowe akceleratory, zestawy do brachyterapii czy pracownię mammograficzną osiągnęły sumę kilkudziesięciu milionów złotych. Aktualnie przygotowujemy się do kolejnych zakupów. Spotkania jak to z Elekta – są idealną okazją do bezpośredniego czerpania wiedzy od producenta, poznania kierunków jego rozwoju oraz podzielenia się doświadczeniami i problemami, z jakimi mierzymy się na co dzień.
– Działając w obszarze radioterapii od ponad dziesięciu lat, doskonale rozumiemy naszą odpowiedzialność wobec pacjentów, którzy każdego dnia rozpoczynają u nas leczenie. Dlatego nasze inwestycje muszą być ukierunkowane na najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze metody oraz rozwiązania. Dziękuję firmie Elekta za spotkanie – podsumowuje Borzęcki.
ARTYKUŁ PROMOCYJNY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA