Na rynku wydawniczym pojawiła się ciekawa pozycja: SIŁY, KTÓRE POKONAJĄ RAKA – PSYCHOLOGICZNE TERAPIE WSPOMAGAJĄCE W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ. Publikacja wydawnictwa Charaktery to poradnik, który skutecznie wyzwala siły do walki z rakiem, daje odwagę, nadzieję oraz pozwala zmierzyć się z niełatwą prawdą o chorobie nowotworowej.
W książce, której redaktorem jest Paulina Pająk swoimi doświadczeniami i wiedzą dzieli się aż 33 wybitnych terapeutów, naukowców, lekarzy onkologów, duchownych oraz pacjentów onkologicznych
Książka SIŁY, KTÓRE POKONAJĄ RAKA to :
- praktyczne porady psychologów i onkologów;
- przejrzysta prezentacja całego wachlarza terapii psychoonkologicznych;
- wskazówki, jak mimo choroby żyć zgodnie z tym, co dla nas najważniejsze;
- teksty, które podpowiedzą, jak rozwijać nadzieję i odwagę;
- rozmowy, które pomogą lepiej zrozumieć egzystencjalne i duchowe aspekty choroby nowotworowej.
Ostatnie lata przyniosły szereg ważnych zmian zarówno w leczeniu raka, jak i psychoterapii pacjentów chorych na nowotwory. Rozwijane są nurty powszechnie uznane, ale i pojawiają się nowe podejścia. Książka Siły, które pokonają raka prezentuje szeroki wachlarz terapii psychoonkologicznych, a wśród nich: terapię poznawczo-behawioralną, terapię akceptacji i zaangażowania oraz interwencje psychologii pozytywnej skoncentrowane na nadziei i wzroście osobowym. Książka pomoże osobom chorym wybrać najlepszą dla nich wspomagającą psychoterapię, a dla psychologów oraz lekarzy może stanowi dodatkowe źródło wiedzy.
Własna opowieść o chorowaniu na raka
W refleksjach doświadczonych terapeutów, lekarzy oraz osób ze świata kultury i sztuki powraca konieczność stworzenia własnej opowieści o chorowaniu na raka. Marek Bieńczyk opisuje kajakowe ucieczki i spotkania na wierzchołkach słów, dominikanin Tomasz Dostatni zdradza, jak przy pomocy czeskiego specjału udało się namówić Havla na zdrowotny spacer, Małgorzata Braunek wspomina pożegnanie z mamą w ogrodzie, uczestniczki niezwykłej wyprawy rowerowej pokazują, że raka można pokonać i pomimo choroby przekroczyć Zwrotnik Raka, a ksiądz Jan Kaczkowski opowiada o życiu z chorobą nowotworową i pracy w hospicjum.
W świadomości społecznej funkcjonuje wciąż mnóstwo nieprawdziwych przekonań na temat nowotworów. Tymczasem coraz więcej schorzeń o charakterze nowotworowym daje się leczyć, a często całkowicie wyleczyć. Wśród nas jest coraz więcej osób, które przeszły chorobę onkologiczną i wygrały z nią. Czasami wygranie oznacza pełne wyzdrowienie, a czasem oznacza zmianę życia na takie, które jest pełne i wypełnione sensem, pomimo choroby. To dobrze, że pojawiają się takie książki jak ta! Tego typu opracowań nigdy nie jest za wiele. Stanowią ważne źródło wiedzy i nadziei zarówno dla osób, które usłyszały diagnozę, jak i dla ich bliskich i przyjaciół! Dzięki temu, że w książce oprócz wypowiedzi specjalistów, psychologów, terapeutów i onkologów pojawiają się również świadectwa osób, które choroby doświadczyły, ta książka może stać się nie tylko poradnikiem, ale również motywatorem do tego, aby wziąć odpowiedzialność za swój proces zdrowienia!”
Anna Długołęcka, psycholog, terapeuta z Akademii Walki z Rakiem, Oddział Warszawa