Mało kto zastanawia się nad skutkami ubocznymi, jakie powoduje zbyt długie i częste przyjmowanie leków przeciwbólowych. Tylko odpowiednio dobrany farmaceutyk do rodzaju i natężenia objawów, podany we właściwy sposób, jest bezpieczny dla zdrowia. Takim środkiem jest np. Ketonal Active.
Skutki uboczne – dlaczego się pojawiają?
Ból bez względu na natężenie, miejsce i charakter wpływa na jakość codziennego funkcjonowania, pogarszając dodatkowo jakość życia. Jedną ze skutecznych metod walki z nim są leki przeciwbólowe, dzięki którym w szybki sposób można złagodzić dokuczliwe objawy lub całkowicie je zneutralizować. To jednak nierzadko zgubny sposób leczenia bólu, szczególnie kiedy farmaceutyki są nadużywane, przyjmowane zbyt często, zbyt długo i w niewłaściwy sposób. Takie zjawisko zwykle prowadzi do pojawienia się skutków ubocznych farmakoterapii, szczególnie tej nieskonsultowanej z lekarzem bądź farmaceutą. Przyczyną niepożądanych reakcji polekowych często jest również nieprzestrzeganie zaleceń zawartych w ulotce informacyjnej, dołączonej do opakowania leku, która zawiera najważniejsze wskazówki dotyczące dawkowania, podawania czy przeciwwskazań do stosowania.
Działanie leków przeciwbólowych polega przede wszystkim na zapobieganiu docierania do centralnego układu nerwowego informacji o bólu czy stanie zapalnym. Warto przy tym zaznaczyć, że środki mają na celu doraźne i krótkotrwałe maskowanie dolegliwości, dzięki czemu przynoszą ulgę w cierpieniu, ale nie leczą przyczyn nieprzyjemnych objawów. Jednak rynek oferuje tak szeroki asortyment leków przeciwbólowych, że można znaleźć zarówno skuteczny, jak i bezpieczny produkt. Taki jest na przykład Ketonal Active.
Jak uniknąć efektów ubocznych?
Aby możliwie zminimalizować ryzyko pojawienia się niepożądanych działań leków, należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania ustalonego przez lekarza bądź wskazanego przez producenta leku w broszurze. Zwiększanie maksymalnej dobowej dawki farmaceutyków nie wzmaga skuteczności leczenia. Znaczna większość leków osiąga tzw. efekt pułapowy, tzn. że po zażyciu największej porcji substancji czynnej skuteczność nie rośnie, a nadmiar środka zostanie zmetabolizowany i wydalony z organizmu. Bezpieczeństwo stosowania leków można również zwiększyć, dostosowując substancję czynną, na której bazie lek został wyprodukowany, do rodzaju i miejsca bólu, wieku chorej osoby oraz jej ogólnego stanu zdrowia. Przykładowo ilość podawanego paracetamolu u dzieci wyznacza przede wszystkim masa ciała, jednak jest to związek chemiczny bez właściwości przeciwzapalnych, dlatego na różnorodne stany pourazowe i choroby zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego najlepszym wyborem będzie Ketonal.
Dawkowanie Ketonalu jest szczególnie ważne. Lek przeznaczony jest dla osób powyżej 15. roku życia, a w zależności od etiologii bólu, częstotliwość podawania i wielkość porcji mogą być różne. W przebiegu dolegliwości na tle reumatycznym zaleca się 50 mg, czyli 1 tabletkę, co 6 godzin, natomiast kiedy przyczyną jest zespół bólowy niezwiązany z układem ruchu, jak ból zęba, migrena czy bóle menstruacyjne, dawkę można powtórzyć po upływie 8 godzin, przy czym nie należy przekraczać maksymalnej ilości, czyli 150 mg. Dużą uwagę należy zwrócić na sposób przyjmowania leków przeciwbólowych. Większość z nich należy zażyć w trakcie posiłku, popijając szklanką wody.
Opinie o lekach
Opinie o lekach przeciwbólowych są pozytywne, o ile nie pochodzą od osób niewłaściwie je stosujących, których spotkały skutki ubocze. Szczególnie doceniany jest Ketonal bez recepty. To farmaceutyk cieszący się dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na szybkie efekty i szerokie spektrum działania. Ponadto lek dostępny jest w porcjach 50 mg, co ułatwia właściwe dawkowanie i bezpieczne uzyskanie efektów terapeutycznych. Na forum o Ketonalu można poznać historie wielu osób, którym mała, powlekana tabletka pozwoliła zapobiec w spóźnieniu się do pracy, nieoddaniu prezentacji szefowi na czas czy odłożeniu zabawy z dziećmi na inny dzień.
Artykuł partnera