Czy sztuka może pomóc w chorobie nowotworowej? Czy rakowi można zagrać na nosie? Czy da się wytańczyć zdrowie? Tak! Z takiego założenia wychodzą organizatorzy wydarzenia Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa, które 23 lutego odbędzie się w Kinie Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej. W programie projekcje filmów, zajęcia terapeutyczne, wystawa rysunku i malarstwa, spotkania z ciekawymi gośćmi, a także potańcówka. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Onkoprzestrzeń Kreatywna autorstwa Marii Poszwińskiej.

PROJEKT ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA

Ideą projektu jest przywracanie w pacjentach onkologicznych nadziei i afirmacji życia dzięki wykorzystaniu kreatywnych i relaksacyjnych technik artystycznych oraz kreowanie pozytywnego myślenia wśród osób zmagających się z chorobą nowotworową.

– Kiedy dotyka nas choroba powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby w kierunku zdrowia. Dlatego naszym celem jest pobudzić świadomość i uczyć osoby z nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, że aktywna postawa wobec życia może ich wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do normalnego życia. Projekt ma promować nowe rozumienie zdrowienia i nowe kreatywne postawy wobec choroby, tak aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności – tłumaczy Maria Poszwińska pomysłodawczyni projektu Onkoprzestrzeń Kreatywna.

WARSZAWSKIE SPOTKANIA ONKOPRZESTRZEŃ FILMOWA

Jednym z projektów Onkoprzestrzeni Kreatywnej są I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa realizowane w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową.

23 lutego 2019 roku w należącym do kampusu Uczelni Kinie Elektronik odbędzie się bezpłatny pokaz filmów poświęconych tematyce arteterapii i psychoonkologii, a także spotkania z ich twórcami i zaproszonymi gośćmi.

W programie m.in. dokumenty Kantata na cztery skrzydła, Muzykoterpia – zdrowienie przez sztukę, Amazonki, Wewnętrzna moc, Hałasowanie. Dla uczestników wydarzenia możliwy będzie również udział w autorskich warsztatach z Judy Turan, z dr Elżbietą Galińską, a dla chętnych wieczorna potańcówka z Jackiem Hałasem. Spotkania poza walorem edukacyjnym, mają być też platformą wymiany doświadczeń i przestrzenią wzajemnego wsparcia w chorobie nowotworowej.

Udział w I Warszawskich Spotkaniach Onkoprzestrzeń Kreatywna jest bezpłatny. Ze względu na kameralny charakter warsztatów konieczne są zapisy. Program wydarzenia dostępny na stronie www.onkoprzestrzenkreatywna.pl.