Decydując się na tabletki antykoncepcyjne, nie musisz zgadzać się na uciążliwe skutki uboczne związane z terapią. Na rynku dostępnych jest wiele środków hormonalnych, które różnią się między sobą znacząco. Zmiana jednego typu tabletek antykoncepcyjnych na inny może okazać się kluczowa, byś poczuła się lepiej. Pomóc może w tym ginekolog online.
Tabletki antykoncepcyjne działają na Ciebie niekorzystnie? Rozważ zmianę!
Tabletki antykoncepcyjne skuteczność mają wysoką, co zachęca pacjentki do korzystania z tej formy ochrony przed ciążą. Panuje jednak błędne przekonanie, że skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych są nieuniknione i kobieta musi pójść na pewne kompromisy, jeśli chce się w ten sposób zabezpieczać.
Na rynku obecne są dziś tabletki antykoncepcyjne różnego rodzaju, w tym jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, które różnią się stężeniami składników czynnych. Ich prawidłowy dobór wymagać może czasu – nie zawsze ginekologowi udaje się od ręki wybrać pacjentce najlepszy ze środków.
Dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna wiąże się z minimalnymi skutkami ubocznymi lub wręcz ich brakiem. Jeśli okazuje się zatem, że przepisane przez lekarza pigułki antykoncepcyjne wiążą się u Ciebie z dużą ilością dokuczliwych skutków ubocznych, rozważ ponowną konsultację ze specjalistą. Być może wystarczy jedynie zmiana jednego środka na inny, a zaczniesz czuć się podczas terapii znacznie lepiej niż dotychczas. Zmiany antykoncepcji nie musisz się obawiać – przeprowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza zapewnia Ci nieprzerwaną ochronę przed ciążą.
E-recepta online na tabletki antykoncepcyjne
Nawet jeśli kobieta wie, jak zażywać tabletki antykoncepcyjne prawidłowo, zdarzyć się może, że ich wpływ na organizm nie jest najlepszy, a skutki uboczne są nasilone i uciążliwe. Nie jest to jednak koniec świata, gdyż w takiej sytuacji zmienić można dotychczasowe tabletki antykoncepcyjne. Kiedy działają nieprawidłowo, skorzystać można z konsultacji z ginekologiem online, które oferowane są przez wiele podmiotów medycznych. Dobre tabletki antykoncepcyjne mogą być pacjentce dobrane między innymi za pośrednictwem serwisu: naszarecepta.pl.
By otrzymać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, konieczne będzie uzupełnienie specjalnego formularza medycznego. Zastępuje on „tradycyjny” wywiad lekarski i pozwala lekarzowi na ocenę stanu zdrowia pacjentki i poznanie jej historii medycznej. Na tej podstawie zapada decyzja o wystawieniu recepty.
Jakie skutki uboczne mogą wskazywać, że konieczna jest zmiana stosowanych tabletek antykoncepcyjnych?
Najwięcej skutków ubocznych związanych było z antykoncepcją starej generacji. Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne mają jednak znacznie mniej hormonów, dzięki czemu ich wpływ na organizm kobiety wygląda nieco inaczej. Dziś wręcz za pomocą dobrze dobranych pigułek można walczyć z pewnymi dolegliwościami jak chociażby z zaburzeniami hormonalnymi czy trądzikiem.
Symptomów wskazujących na źle dobrane tabletki antykoncepcyjne może być wiele i zależne jest to od indywidualnych cech danego organizmu kobiety. Wymienić należy tu między innymi spadek libido, problemy z cerą, wzrost masy ciała, złe samopoczucie, wahania nastroju, drażliwość czy stany depresyjne. Nie jest to wskazanie do rezygnacji z terapii hormonalnej, gdyż w wielu przypadkach już zmiana na inną może sprawić, że niepożądane objawy zredukują się lub ustąpią.
Oczywiście każda kobieta jest inna, więc jakiekolwiek uciążliwe dolegliwości związane z terapią hormonalną powinny być już wskazaniem do konsultacji z lekarzem.
Artykuł Partnera
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA