Choroba nowotworowa to szereg wyzwań, którym w pojedynkę niełatwo stawić czoła. Jednak czasami jeszcze trudniej poprosić o pomoc. Zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie finansowe. Jak pokonać lęk przed założeniem zbiórki pieniędzy? Jak przygotować dobrą zbiórkę internetową na leczenie onkologiczne?
Człowiek, który dowiaduje się, że ma raka, w jednej chwili traci dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa, a jego samoocena nierzadko gwałtownie spada. Z osoby zdrowej, samodzielnie radzącej sobie z problemami, staje się pacjentem, który w dużej mierze jest zależny od innych. Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji poproszenie o pomoc może być trudne.
Wśród różnych wątpliwości pojawia się m.in. strach przed byciem uznanym za osobę słabą i niezaradną, poczucie konieczności „spłacenia długu” po otrzymaniu wsparcia, obawa przed odrzuceniem społecznym czy odmową udzielenia pomocy.
– Warto pamiętać, że proszenie o pomoc w sytuacji ciężkiej choroby nigdy nie jest słabością, lecz wyrazem zaradności. Kiedy chory decyduje się przełamać strach i wstyd, aby szczerze przyznać, że potrzebuje wsparcia, wykazuje się dużo większą odwagą i odpowiedzialnością za swoje życie – mówi Urszula Zienkiewicz, psycholożka i specjalistka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia.
Zakładanie zbiórki na leczenie raka – krok po kroku
Czasami, kiedy pacjent zdecyduje, że chce poprosić o pomoc, to nie wie, od czego zacząć. Dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do fundacji, takiej jak Fundacja Onkologiczna Alivia, której pracownicy nie tylko pomogą założyć zbiórkę na leczenie raka, ale również zapewnią kompleksowe wsparcie na każdym etapie jej prowadzenia.
Onkofundacja od wielu lat prowadzi portal Alivia Onkozbiórka – www.onkozbiorka.pl, na którym umożliwia zbieranie pieniędzy na nierefundowane leki, dojazdy, badania, rehabilitację i inne wydatki związane z leczeniem.
Program skierowany jest do pełnoletnich pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Uruchomienie zbiórki jest bardzo łatwe. Rejestracji można dokonać poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej oraz za pomocą portalu społecznościowego Facebook czy konta Google. Wszystkich formalności można dopełnić bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z chorobą.
Istotna jest promocja zbiórki, która odbywa się dwutorowo. Onkofundacja udostępnia informacje na swoich profilach społecznościowych oraz kontaktuje się z lokalnymi mediami, aby zachęcić je do rozpowszechnienia historii pacjentów. Z drugiej strony kluczowa jest aktywność pacjentów i ich bliskich oraz wykorzystanie materiałów informacyjnych przygotowanych przez fundację. Można zapoznać się z poradnikiem „Jak skutecznie działać, aby otrzymać wsparcie finansowe”, wygenerować spersonalizowane ulotki, plakaty i grafiki zachęcające do przekazywania darowizn. Takie równoległe działanie, Onkofundacji i Podopiecznych, przynosi zawsze największe efekty.
Nie wszyscy pacjenci z nowotworem pilnie potrzebują środków finansowych, ale choroba bywa nieprzewidywalna. Dlatego zakładają zbiórki, aby pozyskiwać środki z 1,5% podatku dochodowego przekazywanego przez bliskich i znajomych. Zgromadzona poduszka finansowa pozwala zająć się innymi kwestiami związanymi z dochodzeniem do zdrowia.
Do tej pory Onkofundacja przekazała ponad 39 milionów złotych na wydatki związane z leczeniem.
Warto też dodać, że Onkofundacja Alivia to nie tylko zbiórki. Pracownicy fundacji chętnie dzielą się szeroką wiedzą w zakresie organizacji leczenia nowotworów oraz dostępnych terapii i możliwości ich refundacji. Pozwala to pacjentom świadomie decydować o sposobie czy miejscu leczenia. Dodatkowo Podopieczni otrzymują dostęp do wielu benefitów: bezpłatnych konsultacji z psychoonkologiem, dietetykiem, genetykiem, vouchery na przejazd taksówkami zniżki na badania genetyczne i wiele innych.
Onkozbiórka – sukcesy Podopiecznych
Nic nie oddaje bardziej szczęścia i radości z pomocy niż słowa Podopiecznych Onkofundacji Alivia:
– Dziękuję – z całego serca, przepełnionego wdzięcznością – dziękuję. Dzięki Wam, dzięki Państwu, udało się zebrać pieniądze, które już pomagają mi w moim leczeniu onkologicznym. Wynik zbiórki okazał się przerosnąć moje oczekiwania. Zwiększa to moje poczucie bezpieczeństwa, pozwalając skupić się na tym, co najważniejsze – na powrocie do zdrowia. – Aleksandra Wierzbicka.
– Drodzy przyjaciele, nie umiem wyrazić słowami mojej wdzięczności i mojego szczęścia. Cała kwota na pierwszy etap leczenia została zebrana w 6 dni. Jesteście hojni, wspaniali i wyjątkowi. A co najważniejsze, dziś otrzymałam potwierdzenie z prywatnego szpitala onkologicznego, że mogę rozpocząć immunoterapię zaraz po 8. chemii, czyli już w marcu! Moje leczenie może potrwać jeszcze rok, dwa lata czy pięć lat, ale jest nadzieja. Dziękuję za pomoc. – Paulina Krasnopolska
– Witajcie, dawno nic nie pisałem, ponieważ moje życie w końcu wróciło do normalności. W zeszłym roku zakończyłem leczenie w Kolonii, od tego czasu mam jedynie kontrolne badania rezonansem magnetycznym, wyniki są bardzo dobre, po guzie nie ma już śladu. Jak widać leczenie w Niemczech było skuteczne. Wszystko dzięki Wam, jeszcze raz dziękuję za wsparcie i darowizny. – Hubert Maciak
MATERIAŁ PROMOCYJNY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA