Według dostępnych statystyk, rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn [1]. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, opracowano szereg kuracji stosowanych podczas leczenia tej choroby zależnie od stopnia jej zaawansowania, co pozwala ograniczyć poziom zagrożenia, jakie niegdyś stanowiła dla życia pacjenta.
Na podstawie różnych czynników, w tym zaleceń lekarza czy stadium zaawansowania choroby, pacjenci mają do dyspozycji różnorodne metody leczenia, m.in. radioterapię, ultradźwięki czy chemioterapię. Natomiast leczenie chirurgiczne może być przeprowadzane metodą otwartą lub minimalnie inwazyjną (tzw. keyhole surgery).
Partnerem publikacji jest CMR Surgical – brytyjska firma produkująca sprzęt medyczny z siedzibą w Cambridge. Materiał reklamowy.
Chirurgia robotyczna w leczeniu nowotworów
Chirurgia robotyczna jest coraz powszechniej stosowana przez zespoły chirurgiczne jako precyzyjniejsza forma chirurgii minimalnie inwazyjnej. Podczas operacji tkanek miękkich, chirurg za pomocą konsoli kontroluje instrumenty chirurgiczne podłączone do ramion robota, jednocześnie śledząc cały zabieg na monitorze 3D w rozdzielczości HD.
Na świecie przeprowadzono już miliony zabiegów w asyście robotów chirurgicznych, jednak w Polsce jest to wciąż relatywnie nowa forma leczenia.
Operacja metodą minimalnie inwazyjną przeprowadzana przy wsparciu robota jest zalecana szczególnie przy leczeniu raka prostaty, ponieważ sprzyja ona zminimalizowaniu bólu pooperycyjnego, skróceniu czasu rekonwalescencji i ograniczeniu powstawania blizn. Chirurg uzyskuje dostęp przez nacięcie o średnicy niespełna 1 cm, co odpowiada wielkości ziarnka grochu.
Chirurgia robotyczna umożliwia wykonywanie znacznie precyzyjniejszych ruchów, a także usprawnia zakładanie szwów, co zwiększa szanse na to, że operacja zakończy się sukcesem. Połączenie chirurgii robotycznej i minimalnie inwazyjnej skutkuje szybszym powrotem do codziennego życia i aktywności zawodowej oraz skróconym pobytem w szpitalu.
Lepsza wizualizacja i sprawniejsza dysekcja podczas operacji usunięcia raka prostaty, przy użyciu robota chirurgicznego, minimalizuje również ryzyko uszkodzenia pęczków nerwowo-naczyniowych, odpowiedzialnych za erekcję. Natomiast precyzyjna dysekcja kikuta cewki moczowej z zachowaniem jej zewnętrznego zwieracza, pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzenia nietrzymania moczu po operacji [2].
System chirurgii robotycznej Versius
W szpitalach w całej Polsce można znaleźć już kilka różnych robotów chirurgicznych; jednym z nich jest system chirurgii robotycznej Versius®, którego producentem jest firma CMR Surgical. Versius zaprojektowany został w taki sposób, aby umożliwić chirurgom wykonywanie większej ilości operacji minimalnie inwazyjnych, w skutek czego więcej pacjentów zyskałoby dostęp do opieki chirurgicznej na najwyższym poziomie.
Versius, wyposażony w szeroki zestaw instrumentów, w połączeniu z wizualizacją 3D HD, gwarantuje chirurgom wysoki poziom dokładności podczas przeprowadzania skomplikowanych procedur lub operowania trudno dostępnych miejsc.
Wysoki poziom precyzji i kontroli sprawia, że chirurdzy są w stanie przeprowadzić większą liczbę złożonych zabiegów laparoskopowych.
– Roboty chirurgiczne to doskonałe narzędzia; dzięki którym my, chirurdzy, działamy jeszcze skuteczniej i sprawniej. Zapewniają nam zdecydowanie lepsze pole widzenia, umożliwiają precyzyjniejsze ruchy, zaś samo operowanie przy użyciu konsoli jest znacznie bardziej komfortowe niż w przypadku tradycyjnej chirurgii minimalnie inwazyjnej. Rzecz jasna, tak jak każde narzędzie, system robotyczny wymaga wykwalifikowanego operatora, jednak możliwości szkoleniowe oferowane przez producentów oraz powstające ośrodki szkoleniowe są wielkim atutem, który pozytywnie wpłynie na wzrost liczby wykwalifikowanych chirurgów – komentuje dr Mateusz Jobczyk, specjalista ds. Urologii w FEBU.
Kraje o wysokim stopniu rozwoju od dłuższego czasu dostrzegają potencjał i możliwości, jakie daje robotyka chirurgiczna, lecz roboty chirurgiczne nowej generacji, takie jak Versius, zapewniają większy dostęp do wspomnianej technologii na całym świecie. Obecnie Versius jest już wykorzystywany w Indiach, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Australii, Ameryce Łacińskiej i w Europie – również w Polsce.
Sprawdzona technologia, płynące z niej korzyści, a także fakt, że jest to inwestycja w rozwój medycyny, napędzają rozwój chirurgii robotycznej także w naszym kraju. Potwierdza to fakt, że przez ostatni rok przeprowadzono u nas już wiele refundowanych zabiegów chirurgii robotycznej.
Leczenie raka prostaty z wykorzystaniem robotów
Z dniem 1 kwietnia 2022 roku chirurgiczne leczenie raka prostaty (najczęściej diagnozowanego nowotworu złośliwego u mężczyzn), z wykorzystaniem robotów, zostało uwzględnione w katalogu świadczeń refundowanych ze środków publicznych udzielanych przez polski Narodowy Fundusz Zdrowia. Zeszłoroczne rozporządzenie o refundacji obejmuje także operacje gruczołu krokowego wykonywane przy użyciu narzędzi takich jak Versius.
Urologia jest jedną z licznych gałęzi chirurgii, w których roboty chirurgiczne mogą znaleźć zastosowanie, mogą być one również z powodzeniem wykorzystywane w wielu innych dziedzinach, w tym w ginekologii, chirurgii kolorektalnej, torakochirurgii oraz chirurgii ogólnej. O potencjale robotyki przekonuje się coraz więcej placówek medycznych i pacjentów.
Należy podkreślić, że atrakcyjność tej technologii dostrzegł również polski rząd, co w przyszłości mogłoby oznaczać, że roboty takie jak Versius przyczynią się do ratowania życia i zdrowia pacjentów cierpiących na inne schorzenia, nie tylko raka prostaty, i to w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
źródła:
[1] NOWOTWORY ZŁOŚLIWE W POLSCE W 2019 ROKU, Warszawa 2021 – Joanna Didkowska, Urszula Wojciechowska, Paweł Olasek, Florentino Caetano dos Santos, Irmina Michałek – https://onkologia.org.pl/
[2] Robotic Nerve-Sparing Radical Prostatectomy – Wayne G. Brisbane, MD, Padraic O’Malley, MSc, MD, FRCSC, Li-Ming Su, MD, FRCS (Glasg) – https://urology.ufl.edu/
MATERIAŁ REKLAMOWY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA