czy telefon komórkowy powoduje rakaWspółcześnie ponad 4 miliardy ludzi na całym świecie używa telefonów komórkowych. Równocześnie, występowanie raka mózgu bez widocznego powodu ma tendencję wzrostową w wielu państwach.

Choć częstotliwość sygnału emitowana przez telefon komórkowy jest raczej niska, to jednak moc tego sygnału i fakt, że źródło (telefon) jest tuż przy naszym mózgu, wywołuje uzasadnione obawy, że energia ta może być wystarczająco duża, aby wytworzyć wolne rodniki i zwiększyć ryzyko zachorowania. Czy zbyt często używany telefon komórkowy może powodować raka ?

W czasie badań przeprowadzonych w Australii zaobserwowano podwojenie liczby guzów w mózgach myszy wystawionych na działanie promieniowania o częstotliwości telefonu komórkowego.  W badaniu dr Michalea Repacholi myszy były narażone na impulsy promieniowania przez godzinę dziennie w ciągu 9 do 18 miesięcy. W rezultacie zaobserwowano u nich dwa razy więcej przypadków chłoniaka z limfocytów B. Chociaż myszy to nie ludzie, opisane badania muszą martwić i prowokować do dalszej dyskusji.


CZY TELEFON KOMÓRKOWY POWODUJE RAKA – TRWA DYSKUSJA

Wśród naukowców od dawna trwa zacięty spór o to, czy korzystanie z komórek może przyczyniać się do powstawania nowotworów. We wrześniu 2009 roku Radiation Research Trust zorganizowało dużą konferencję w Londynie, podczas której uczeni z dwóch przeciwnych obozów usiedli obok siebie i zaczęli dyskutować. Najwięcej do myślenia dał raport przedstawiony przez szwedzkiego badacza i onkologa, dr. Lennarta Hardella, który zauważył powiązanie między długofalowym używaniem telefonu komórkowego, a rakiem mózgu u dorosłych. Odkrył także, że ryzyko raka mózgu u dzieci, które regularnie korzystały z komórek przed ukończeniem 20 roku życia, wzrastało aż pięciokrotnie. Ryzyko raka mózgu jest według niego tym większe, im wcześniej dziecko zaczyna używać telefon komórkowy.

Działania wielu instytucji  i organizacji wpisują się w przedstawiony trend. Ulotka informacyjna przygotowana przez  Ministerstwo Zdrowia Wielkiej Brytanii zaleca, aby dzieci poniżej 16 roku życia używały telefony komórkowe tylko w sytuacjach koniecznych i tak krótko, jak to możliwe.

Toronto Public Health w Kanadzie poprosiło rodziców, aby dobrze się zastanowili, zanim podarują dziecku telefon komórkowy. Zaleciło nastolatkom ich ograniczone użytkowanie, a dzieciom – używanie tylko telefonów stacjonarnych.

Francuskie Ministerstwo Zdrowia na początku roku 2008 dało jeszcze bardziej szczegółowe rady. Zaleca się, aby dzieci unikały telefonowania, gdy zasięg jest słaby (wtedy emitowany sygnał jest silniejszy i bardziej niebezpieczny dla zdrowia) oraz nie nosiły telefonów blisko wrażliwych części ciała, a aparaty chowały do etui. Nastolatki powinny używać zestawów głośnomówiących, a  zamiast rozmów – pisać SMS’y.


CZY TELEFON KOMÓRKOWY POWODUJE RAKA ? JAK CHRONIĆ ZDROWIE ?

  • Nie używaj telefonu komórkowego, gdy jest słaby zasięg.
  • Kup telefon o niskim współczynniku absorbcji swoistej (SAR). Współczynnik ten określa intensywność sygnału, która jest mierzona w watach na kilogram. Górny poziom SAR wynosi obecnie 2 W/kg. Najlepsze telefony posiadają SAR na poziomie niższym niż 0,5 W/kg. Sprawdź poziom SAR swojego modelu telefonu.
  • Używaj go możliwie rzadko i korzystaj z zestawu słuchawkowego. Przenośną słuchawkę umieść w odległości 1 metra od telefonu komórkowego.
  • Zamiast dzwonić, pisz SMS’y.
  • Pozwól dzieciom korzystać z telefonu komórkowego tylko w ważnych przypadkach.
  • Nie noś telefonu blisko wrażliwych części ciała i nie zabieraj go do łózka na noc.

 

Tak oto dowiedziałeś się, jak możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka mózgu i inny nowotwór przez właściwe używanie telefonu komórkowego. Choć musisz pamiętać, że nie ma tutaj dokładnych wyników badań. Natomiast takie urządzenia na pewno są w stanie negatywnie na nas wpływać, więc warto do ich użytkowania podchodzić z rozsądkiem.

 

CZY TELEFON KOMÓRKOWY POWODUJE RAKA?
4.2 (84.44%) 9 votes