Gwiaździak włosowatokomórkowy to nowotwór o dobrze ograniczonym powolnym wzroście, często z tworzeniem przyściennego guzka w obrębie torbieli, występujących u dzieci lub młodych osób dorosłych.
CHIRURGIA GWIAŹDZIAKA WŁOSOWATOKOMÓRKOWEGO
Należy dążyć do możliwie największego zakresu resekcji przy jednoczesnym maksymalnym zachowaniu funkcji neurologicznych, przy czym technika wycięcia zależy od lokalizacji nowotworu oraz dostępności metod wspomagających resekcję i bezpieczeństwo zabiegu.
W przypadku głębokiej lokalizacji gwiaździaka włosowatokomórkowego lub umiejscowienia guza w obszarach elokwentnych dla uzyskania rozpoznania histopatologicznego wskazana jest jedynie biopsja stereotaktyczna.
GWIAŹDZIAK WŁOSOWATOKOMÓRKOWY – RADIOTERAPIA
W gwiaździaku włosowatokomórkowym u dorosłych należy rozważać radioterapię po niedoszczętnym wycięciu w okolicy skrzyżowania nerwów wzrokowych oraz w przypadkach nieoperacyjnych, po stwierdzeniu progresji w badaniach obrazowych i/lub klinicznych. Zaleca się stosowanie techniki radioterapii 3D (planowanie dokonuje się w systemie trójwymiarowym, co zapewnia odpowiednią jednorodność dawki w obszarze napromienianym i oszczędza struktury krytyczne) lub stereotaktycznej radioterapii frakcjonowanej.
Do planowania radioterapii 3D należy wykonać badanie tomografii komputerowej z kontrastem, po unieruchomieniu za pomocą maski orfitowej, zbierając przekroje co 3-5mm. Podstawą do planowania jest także obraz T1 w badaniu rezonansem magnetycznym.
Gwiaździak włosowatokomórkowy – obszar napromieniania obejmuje:
- CTV (obszar uwidocznionego guza) -> kontrastujący się guz resztkowy (GTV) z marginesem 0,5 cm;
- PTV (objętość planowana napromieniania) -> CTV z marginesem 0,5 cm (w przypadku zmian dobrze ograniczonych i kontrastujących się CTV równy GTV).
Dawka wynosi 50,4 Gy w punkcie referencyjnym ICRU w PTV we frakcjach po 1,8 Gy. W każdym przypadku wymagane jest określenie dawki w obrębie skrzyżowania nerwów wzrokowych, pnia mózgu, gałek ocznych, soczewek oraz rdzenia kręgowego i przedłużonego. W przypadku dobrze ograniczonych guzów resztkowych o średnicy poniżej 3cm możliwe jest zastosowanie stereotaktycznej radioterapii frakcjonowanej. Dawka całkowita wynosi 50Gy, a dawka frakcyjna nie powinna przekraczać 2 Gy.
ZOBACZ WIĘCEJ: GWIAŹDZIAK WŁOSOWATOKOMÓRKOWY – GLEJAK.COM
Gwiaździak włosowatokomórkowy, bibliografia
Pod. red. M. Krzakowski, Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych – 2011 r., Tom I, Gdańsk 2011.
J. Meder, Aktualne zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii, Warszawa 2011.
A.Chybicka, K. Sawicz-Birkowska, Onkologia i hematologia dziecięca, Tom I, Warszawa 2008.
M. Krzakowski, Onkologia Kliniczna, Tom II, Warszawa 2006.
P. Liberski, R. Kordek, W. Biernat, W Kozubski, Neuroonkologia kliniczna, 2011.