Zgodnie z opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia dokumentem jakim jest Narodowy Program Szczepień, kalendarz szczepień na COVID-19 został podzielony na cztery etapy: zero, pierwszy, drugi i trzeci. W pierwszej kolejności szczepionki przeciw SARS-CoV-2 zostaną podane osobom, które są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem. W związku z czasowym ograniczeniem dostaw szczepionek od firm farmaceutycznych, aktualny harmonogram szczepień na koronawirusa może ulec jeszcze zmianom.

Dla osób chcących sprawdzić przewidywany termin otrzymania szczepionki udostępniono internetowy Kalkulator szczepień COVID-19 (dostępny na dole strony). Na podstawie wprowadzonych danych oraz aktualnych statystyk kalkulator pomaga oszacować kolejkę do szczepienia oraz czas oczekiwania na szczepionkę.

Twórcami kalkulatora szczepień COVID-19 są Dominika Miszewska – doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lek. Aleksandra Zając. Sprawdź, jak wygląda przewidywany kalendarz szczepień przeciw COVID-19. Użyj kalkulatora szczepień, aby otrzymać informację o spodziewanym terminie otrzymania szczepionki na koronawirusa oraz nabycia odporności na SARS-CoV-2.

POLECAMY: SZCZEPIENIE NA COVID-19 A CHOROBA NOWOTWOROWA

Kalendarz szczepień COVID-19. Etapy i daty.

Poniżej przedstawiamy aktualne daty oraz etapy kalendarza szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.
(stan na 20.02.2021)

Jeśli chodzi o kalendarz szczepień przeciw COVID-19, to etap zero rozpoczął się 27 grudnia 2020 roku. Tzw. etap zerowy szczepień obejmuje w pierwszej kolejności pracowników sektora ochrony zdrowia, którzy są najbardziej narażeni na zarażenie koronawirusem.

Etap zero szczepień obejmuje nie tylko lekarzy, ale również diagnostów, farmaceutów, psychologów, personel pomocniczy, techniczny i administracyjny w szpitalach i placówkach medycznych (włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne).

Na tym etapie szczepionka zostanie podana również nauczycielom akademickim i studentom kierunków medycznych oraz rodzicom wcześniaków, których dzieci przebywają w szpitalach.

Na ten moment trudno oszacować do kiedy potrwa etap zero szczepień, ale analizując kalendarz szczepień na COVID-19 oraz zapowiedzi z Ministerstwa Zdrowia, wszystko wskazuje, że zakończy się on w marcu 2021 roku.

Zgodnie z aktualnymi statystykami, grupa zero liczy około miliona osób.

Obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) – ze względu na wykonywaną w Polsce pracę – zostaną zaszczepieni zgodnie z harmonogramem dla grupach wskazanych w etapach 0-3.

Etap 1 – szczepienia przeciw COVID-19

Etap pierwszy szczepień obejmie osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych.

15 stycznia ruszyła rejestracja osób powyżej 80. roku życia, które otrzymają szczepionkę jako pierwsze w ramach tzw. pierwszego etapu szczepień. Zgodnie z zaprezentowanym przez MZ kalendarzem szczepień przeciw COVID-19 rozpoczął się on 25 stycznia 2021 roku.

Szczepienia na koronawirusa będą realizowane w blisko 6000 punktów szczepień na terenie całego kraju, w kolejności od najstarszych. Pierwszeństwo mają również osoby aktywne zawodowo oraz w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, a także z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Zgodnie z kalendarzem szczepień na COVDI-19, na 22 stycznia zaplanowano otwarcie rejestracji dla osób powyżej 70. roku życia. Szacuje się, że grupa seniorów powyżej 70. roku życia liczy blisko 4,5 mln. osób.

20 stycznia 2021 roku rząd ogłosił zmiany i modyfikację pierwszego etapu szczepień.
Etap I został podzielony na trzy części:

 • Etap 1a obejmie seniorów powyżej 70 roku życia
 • Etap 1b obejmie osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy)
 • Etap 1c obejmie służby mundurowe i prokuratorów
 • 8 lutego 2021 rozpoczęły się zapisy nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach. Pozostali pracownicy szkół będą szczepieni w dalszej kolejności. Nauczyciele powyżej 60. roku życia są zakwalifikowani do grupy seniorów i będą szczepieni zgodnie z kalendarzem szczepień zgodnie ze swoją „kohortą” wiekową.

  15 lutego 2021 roku ruszyła tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Zgodni z przedstawionym harmonogramem szczepień – na szczepienie mogą zarejestrować się osoby urodzone od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003. Nauczyciele urodzeni w 1955 roku i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. Nauczyciele są pierwszą grupą w Polsce, która zostanie szczepiona preparatem firmy AstraZeneca. Ministerstwo Zdrowia planuje zakończyć szczepienia nauczycieli do 7 marca 2021 roku.

  15 marca 2021 rozpocznie się szczepienie osób przewlekle chorych, czyli grupy 1b. Należą do niej osoby urodzone po 1961 roku życia – dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek; osoby z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią; chorzy poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej, lub po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne. Grupa ta będzie szczepiona szczepionkami Pfizera i Moderny.

  Zgodnie z kalendarzem szczepień, 22 marca rozpocznie się akcja szczepienia grupy 1c (służb mundurowych) oraz osób w wieku 60-65 lat. Szczegółowe informacje o organizacji tych szczepień zostaną przedstawione na bliżej przełomu lutego i marca.

  Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, w drugim kwartale zostaną uruchomione również kolejne terminy szczepień przeciw COVID-19 dla seniorów 70 plus (czekamy na dostawy szczepionek). Aktualnie brakuje informacji na temat harmonogramu szczepień dla grupy wiekowej 66-70 lat.

  Zgodnie z harmonogramem szczepień etap I zakończy się kiedy zaszczepione zostaną wszystkie chętne osoby powyżej 60. roku życia.

 
POLECAMY: SZCZEPIONKA NA COVID-19 – RODZAJE

Etap 2 – kalendarz szczepień na koronawirusa

Zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień tzw. drugi etap szczepień obejmie osoby poniżej 60. roku życia – zaczynając do najstarszych. Pierwotnie etap drugi miał objąć osoby z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 – w tym pacjentów onkologicznych oraz chorych w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagających wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W styczniu 2021 rząd przesunął osoby przewlekle chore do grupy 1B.

Analizując kalendarz szczepień przeciw COVID-19 możemy wskazać, że drugi etap obejmie także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

Nie jest obecnie znana data ani szczegółowy harmonogram drugiego etapu szczepień.

Etap 3 – szczepionki na SARS-CoV-2

Powszechne szczepienia przeciw SARS-CoV-2 pozostałej części populacji dorosłej (osoby powyżej 16. roku życia bez schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu zarażenia oraz przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych) odbędą się w ramach tzw. trzeciego etapu szczepień.

W ramach 3 etapu szczepione będą osoby powyżej 18 roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19.

Nie jest aktualnie znany szczegółowy harmonogram. Kalendarz szczepień przeciw COVID-19 nie uwzględnia jeszcze terminu rozpoczęcia trzeciego etapu szczepień.

Jak zapisać się na szczepienie przeciw SARS-CoV-2

Rejestracja do szczepienia na koronawirusa jest możliwa poprzez trzy kanały:

 • infolinię telefoniczną pod numerem 989
 • osobiście w punkcie szczepień
 • na stronie www.pacjent.gov.pl (niezbędny Profil Zaufany)

Ministerstwo Zdrowia zaleca śledzić aktualny harmonogram i kalendarz szczepień dla różnych grup wiekowych i zawodowych.

SPRAWDŹ: COVID-19 W POLSCE – AKTUALNE DANE

kalkulator szczepień COVID-19

Kalkulator szczepień COVID-19

Kalkulator szczepień przeciw COVID-19 został opracowany przez Dominikę Miszewską – doktorantkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lek. Aleksandrę Zając. Pozwala on wyliczyć maksymalną liczbę osób, które są w kolejce do otrzymania szczepionki przed Tobą.

Po uzupełnieniu wszystkich pól, kalkulator szczepień COVID-19 przedstawi informację o kolejce i przewidywanym terminie otrzymania szczepionki. Pod kalkulatorem znajduje się instrukcja jego obsługi. Kalkulator kolejki szczepionkowej jest aktualizowany i przyjmuje średnie aktualne tempo wyszczepialności w Polsce na podstawie dostępnych danych.


PRZEJDŹ DO: POZNAJ ZWROTNIK RAKA

Kalkulator kolejki do szczepień COVID-19 – instrukcja

 • W pierwszej kolejności uzupełnij swój wiek w latach. Im jesteś starszy/a, tym szybciej otrzymasz szczepienie.
 • Kalkulator szczepień COVID-19 uwzględnia wykonywany zawód. Czy jesteś pracownikiem placówki medycznej (pielęgniarka, lekarka, personel administracyjny i techniczny)
 • Czy jesteś studentką lub pracownikiem uczelni medycznej?
 • Czy jesteś pensjonariuszem DPS, ZOL lub innego miejsca stałego pobytu?
 • Czy chorujesz na choroby przewlekłe lub jesteś w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstego kontaktu z placówkami medycznymi?
 • Czy jesteś w trakcie leczenia immunosupresyjnego? Szczepienia w tej grupie osób nie są aktualnie zalecane.

PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA