Najczęstsze objawy koronawirusa oraz skuteczne metody wykrywania COVID-19 to tematy, które budzą wielkie zainteresowanie w związku z trwającą pandemią. Choroba COVID-19 w 2022 roku pozostaje wysoce zaraźliwa, co oznacza, że trwająca epidemia stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Znajomość objawów koronawirusa oraz podstawowych metod diagnostyki COVID-19 odgrywa w tym kontekście szczególną rolę.
Poznaj nowe objawy koronawirusa (wariant Alfa, Delta, Omikron) i sprawdź jakie badania diagnostyczne znajdują zastosowanie w wykrywaniu tej groźnej choroby.
Najczęstsze objawy koronawirusa
Obraz kliniczny COVID-19 oraz objawy koronawirusa są niezwykle zróżnicowane. Istnieje szeroki przedział symptomów towarzyszących zarażeniu wirusem SARS-CoV-2: od infekcji bezobjawowej lub asymptomatycznej do zespołu niewydolności oddechowej, a nawet niewydolności wielonarządowej.
Najczęstsze i klasyczne objawy koronawirusa obejmowały jeszcze do niedawna gorączkę 38,5-39,0°C, suchy i nieefektywny kaszel, silne uczucie duszności oraz ucisk w klatce piersiowej. Opisywano również częste przypadki zapalenia spojówek oraz zaburzenia smaku i powonienia dotyczące zwłaszcza osób dorosłych.
W 90% przypadków zachorowań na COVID-19 obserwuje się więcej niż jeden objaw koronawirusa.
Jak podkreślają badacze, wśród pewnej grupy pacjentów zakażonych SARS-Cov-2 do końca pierwszego tygodnia objawów choroba może przejść w ciężkie oskrzelowe zapalenie płuc i niewydolność oddechową. Progresja ta związana jest ze wzrostem poziomu cytokin prozapalnych (tzw. burza cytokinowa), w tym Il-2, Il-6 oraz czynnika martwicy nowotworów α.
Najgroźniejsze choroby współistniejące, których objawy najczęściej przyczyniają się do zgonu u chorych na koronawirusa to: choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, otyłość i nowotwory.
Objawy koronawirusa u osób bez zaburzeń odporności ustępują z reguły po 2-3 tygodniach. Mediana czasu pobytu w szpitalu dla ozdrowieńców wynosi 10 dni.
POLECAMY: SZCZEPIONKA COVID – SKŁAD I SKUTECZNOŚĆ
Typowe symptomy COVID-19
Poniżej prezentujemy najczęstsze i typowe symptomy występujące w przebiegu choroby COVID-19 i zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2:
- Gorączka 38,5-39,0°C jako objaw koronawirusa
- Suchy, nieefektywny kaszel
- Zmęczenie, osłabienie, brak sił
- Uczucie duszności, ucisk w klatce,
- Trudności w oddychaniu
- Utrata smaku lub węchu
- Ból mięśni, łamanie w kościach
- Ból gardła
- Biegunka
- Zapalenie spojówek
Warto pamiętać, że najczęstszymi drogami przenoszenia SARS-CoV-2 są droga kropelkowa, bioareozole oraz bezpośredni kontakt ze skażonymi powierzchniami. Droga i sposób zarażenia nie wpływają na rodzaj i nasilenie objawów koronawirusa.
PRZEJDŹ DO: NAJCZĘSTSZE OBJAWY NOWOTWORÓW
Omikron – nowe objawy koronawirusa w 2022 roku
Eksperci National Health Service (brytyjska służba zdrowia) opublikowali listę najnowszych objawów, które pojawiają się u chorych zarażonych Omikronem w 2022 roku. Nowe objawy aktualnego subwariantu SARS-CoV-2 przypominają tradycyjne przeziębienie.
Typowe objawy Omikrona w 2022 roku to ból gardła, ból głowy i zatkany nos.
W porównaniu z symptomami poprzednich wariantów koronawirusa, aktualnie rzadziej obserwuje się utratę węchu i smaku, ucisk w klatce czy gorączkę.
Objawy COVID-19 w 2022 roku – w kolejności od najczęstszych:
- ból gardła – najczęstszy symptom nowego wariantu koronawirusa
- ból głowy
- zatkany nos
- kaszel bez flegmy lub z flegmą
- katar
- chrypa
- zmęczenie
- ból mięśni
- zawroty głowy
- ból oczu
- duszności i ucisk w klatce piersiowej
- gorączka
- całkowita utrata węchu
ZOBACZ: JAKIE SĄ WARIANTY KORONAWIRUSA
Jakie objawy daje wariant Alfa, Delta i Omikron
- Na początku epidemii COVID-19 objawy koronawirusa były dość charakterystyczne i łatwe do wyodrębnienia. Do najczęstszych symptomów należały: uporczywy kaszel, wysoka gorączka oraz utrata węchu i smaku.
- Gdy wariantem dominującym stała się mutacja Alfa wśród nowych objawów pojawił się katar oraz ból gardła, a coraz rzadziej obserwowano o osób zakażonych utratę węchu i smaku.
- Wariant Delta koronawirusa przypomina zapalenie zatok lub grypę żołądkową. Takie symptomy są mało specyficzne i utrudniają diagnostykę wirusa.
- Wariant Omikron cechuje się łagodnym przebiegiem, zbliżonym do zwykłego przeziębienia. Najczęstsze objawy wariantu Omikron to: katar i zatkany nos, ból głowy i ból gardła.
Nietypowe symptomy koronawirusa
Wraz z trwającą pandemią COVID-19 oraz nowymi odmianami (Alfa, Delta, Omikron) i mutacjami choroby wydłuża się lista objawów koronawirusa. To już nie tylko utrata smaku i węchu, suchy kaszel czy gorączka, ale także nowe i nietypowe objawy koronawirusa, których nie można lekceważyć.
Chorzy zgłaszają nowe objawy COVID-19 takie jak: ból i zapalenie zatok, katar, ból i drapanie w gardle. Wśród dzieci symptomem choroby mogą być zmiany na skórze, m.in. całym tułowiu, na twarzy czy dłoniach.
Innymi nietypowymi objawami koronawirusa są: biegunka, problemy żołądkowe oraz zaburzenia słuchu.
Jak podkreślają lekarze, coraz więcej pacjentów z COVID-19 nie odczuwa duszności przy zakażeniu, choć w tym czasie postępuje choroba. Czujność wzbudzić powinna spadająca wydolność, to objaw alarmowy związany z koronawirusem, który koniecznie należy skonsultować ze specjalistą.
ZOBACZ: KORONAWIRUS A ONKOLOGIA
Objawy koronawirusa – diagnostyka i badania
W diagnostyce wirusologicznej – w tym SARS-CoV-2 – istnieją trzy podstawowe typy testów, które stosuje się u chorych z objawami koronawirusa:
- Testy molekularne (genowe)
- Testy antygenowe
- Badania na przeciwciała (serologiczne)
Najwcześniej infekcję wykrywają testy molekularne. Testy na koronawirusa oparte oparte na wykrywaniu antygenów i przeciwciał dają miarodajne wyniki później, ze względu na występowanie tzw. okienka serologicznego.
Do łatwo dostępnych parametrów laboratoryjnych, które zaleca się wykonać, podejmując decyzję o przyjęciu pacjenta zakażonego SARS-CoV-2 do szpitala należą stężenia: D-dimerów, białka C-reaktynwego, fibrynogenu, ferrytyny i dehydrogenazy mleczanowej oraz liczba neutrofilów i limfocytów.
Do głównych metod diagnostyki obrazowej stosowanych u pacjentów z objawami koronawirusa zalicza się:
- badanie rentgenowskie klatki piersiowej (RTG)
- radiografię
- tomografię komputerową.
Dominującym objawem koronawirusa w diagnostyce obrazowej są zmiany zapalne płuc, a wspomniane badania umożliwiają wczesne rozpoznanie oraz ocenę niepokojących symptomów.
Podstawowe objawy COVID-19 w obrazie RTG klatki piersiowej to zagęszczenie miąższowe oraz wzmożenie rysunku śródmiąższowego. U pacjentów we wczesnej zaawansowanej fazie choroby bardziej precyzyjna i dokładna jest tomografia komputerowa płuc.
Tomografia płuc jest jednym z najważniejszych badań wykonywanych w diagnostyce i późniejszym leczeniu pacjentów z COVID-19.
PRZEJDŹ DO: NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Propagandy ciąg dalszy?
Jak zachoruje twoja matka to zmienisz zdanie pacanie
Właśnie jestem chora, typowe objawy, po trzecim szczepieniu.
Nie wierzyłem dopóki nie dopadło mnie to 3 tygodnie temu. W pewnym momencie myślałem że to już pora zbierać się z tego świata . A mam tylko 32lata więc dopóki nie zachorujesz to się nie przekonasz.
Ja mam to nie mam węchu ani smaku na początku gorączka 3 dni 38,5 zmęczenie cały czas bym spał kości bolą i biegunka
Jak długo się już się utrzymuje brak smaku i wechu?
Najnowsze objawy koronawirusa w 2022 roku są trudne do rozróżnienia od przeziębienia czy grypy. Na jesień będzie horror, każde psiknięcie będzie powodować podejrzenie COVIDA
Jak leczyc się z tego wirusa ?!
Nie życzę nikomu żeby to miał osobiście przechodzę ale jest targedia
Ja walczę z Omikronaem 3 dobę tj.Tragedia ! Mam ból całego ciała, głowy,oczu,temperatura 40stopni duszności, suchy kaszel.Jestem zaszczepiona 3 dawkami od 3 lat przyjmuję szczepienia przeciw grypie i z tym kończę ponieważ te szczepienia mnie nie uchroniły przed drastycznymi powikłaniami jakie teraz przechodzę
Powikłania to dopiero będą po…
a gdzie czwarte szczepienie?
Nie znam osoby, która chociaż raz mniej drastycznie przechodziła przez covid. Nie w tym przypadku znaczenia szczepiona czy nie. Cięzko przechodzą też osoby zaszczepione w wieku starszym a jeśli mają dodatkowe choroby, to i tak grozi im to co najgorsze. Prawda jest taka, że wszyscy będą musieli przez to przejść. Przechodziłem 3 razy i najgorszy był pierwszy kolejny był już łagodniejszy a trzeci z nieznacznymi objawami grypowymi. Organizm widać uodparnia się na kolejne wersje, z którymi przyjdzie nam żyć.
Jestem chora na padaczke czy jest grozna czy nie moge wiedziec