Najczęstsze objawy koronawirusa oraz skuteczne metody wykrywania COVID-19 to tematy, które budzą duże zainteresowanie w związku obserwowanym po wakacjach ponownym wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa. Choroba COVID-19 w 2024 roku pozostaje wysoce zaraźliwa, co oznacza, że trwająca epidemia stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Znajomość najczęstszych objawów koronawirusa oraz podstawowych metod diagnostyki COVID-19 odgrywa w tym kontekście szczególną rolę.
Od kilku tygodni w Polsce narasta nowa fala COVID-19. W naszym kraju mamy do czynienia głównie z wariantem Omikron, krążą jednak również jego nowe podwarianty (Kraken, Pirola, JN1, KP) i to one są przyczyną pojawienia się kolejnej fali zachorowań.
Jak podkreślają eksperci, wariant Omikron „zmienił oblicze COVID-u”, powodując łagodniejszy przebieg choroby jeśli chodzi objawy zarażenia, jednocześnie powodując nierzadko tzw. „odległe skutki” COVID-19.
Najczęstsze objawy COVID-19 dotyczą aktualnie symptomów ze strony górnych dróg oddechowych (kaszel), często pojawia się silne osłabienie, gorączka, a u części pacjentów również bóle brzucha, wymioty i biegunka.
Poznaj nowe objawy koronawirusa w 2024 roku i sprawdź jakie badania diagnostyczne znajdują zastosowanie w wykrywaniu tej groźnej choroby.
PRZEJDŹ DO: NAJNOWSZE INFORMACJE
Najczęstsze objawy koronawirusa 2024
Obraz kliniczny COVID-19 oraz objawy koronawirusa są niezwykle zróżnicowane. Istnieje szeroki przedział symptomów towarzyszących zarażeniu wirusem SARS-CoV-2: od infekcji bezobjawowej lub asymptomatycznej do zespołu niewydolności oddechowej, a nawet niewydolności wielonarządowej.
W 90% przypadków zachorowań na COVID-19 obserwuje się więcej niż jeden objaw koronawirusa.
Najczęstsze i klasyczne objawy koronawirusa obejmowały jeszcze do niedawna gorączkę 38,5-39,0°C, suchy i nieefektywny kaszel, silne uczucie duszności oraz ucisk w klatce piersiowej. Opisywano również częste przypadki zapalenia spojówek oraz zaburzenia smaku i powonienia dotyczące zwłaszcza osób dorosłych.
- Na początku epidemii COVID-19 objawy koronawirusa były dość charakterystyczne i łatwe do wyodrębnienia. Do najczęstszych symptomów należały: uporczywy kaszel, wysoka gorączka oraz utrata węchu i smaku.
- Gdy wariantem dominującym stała się mutacja Alfa wśród nowych objawów pojawił się katar oraz ból gardła, a coraz rzadziej obserwowano o osób zakażonych utratę węchu i smaku.
- Wariant Delta koronawirusa przypomina zapalenie zatok lub grypę żołądkową. Takie symptomy są mało specyficzne i utrudniają diagnostykę wirusa.
- Wariant Omikron cechuje się łagodniejszym przebiegiem, zbliżonym do zwykłego przeziębienia. Najczęstsze objawy wariantu Omikron to: katar i zatkany nos, osłabienie, ból głowy i ból gardła.
- JN.1 (tzw. flirt) to kolejny po Krakenie subwariant Omikrona, który w 2024 roku coraz bardziej rozprzestrzenia się po świecie. W przypadku pacjentów zarażonych wariantem JN.1 zaobserwowano dwa nowe symptomy: problemy ze snem oraz uczucie niepokoju. Ten wariant nierzadko wywołuje chorobę o ciężkim przebiegu, łącznie z zapaleniem płuc
Warto podkreślić, że osoby, które są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w przeszłości, częściej doświadczają tzw. przeziębieniowych objawów zakażenia koronawirusem.
ZOBACZ: KORONAWIRUS W POLSCE – ZALECENIA 2024
Typowe i nowe symptomy COVID-19
Poniżej prezentujemy najczęstsze i typowe symptomy występujące w przebiegu choroby COVID-19 i zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – dane opublikowane przez brytyjskie Biuro Statystyczne (UK ONS). Najbardziej powszechnymi objawami, jakie pojawiają się u osób chorujących obecnie na koronawirusa, są:
- katar (31% pacjentów)
- kaszel (23% pacjentów)
- ból głowy (20% pacjentów)
- osłabienie lub zmęczenie (19% pacjentów)
- ból mięśni (16% pacjentów)
- ból gardła (13% pacjentów)
W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o dwóch nowych objawach, które zgłaszają pacjenci z COVID-19 w 2024 roku. To zaburzenia snu i zaburzenia lękowe.
– Około 10% zakażonych zgłasza zaburzenia lękowe, i mniej więcej tyle samo raportuje zaburzenia snu. To nietypowe objawy jak dla COVID-19 i nie wiadomo na razie z czego wynikają. Rozważane są dwie hipotezy. Pierwsza zakłada, że to efekt wynikający ze stresu, związanego z kolejną już infekcją wywołaną przez SARS-CoV-2. Hipoteza druga, która wydaje się jak najbardziej prawdopodobna, to, że wariant JN.1 w jakiś sposób wpływa na mózg pacjentów i stąd takie objawy – wyjaśnia na łamach portalu cowzdrowiu.pl dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Warto pamiętać, że najczęstszymi drogami przenoszenia SARS-CoV-2 są droga kropelkowa, bioareozole oraz bezpośredni kontakt ze skażonymi powierzchniami. Droga i sposób zarażenia nie wpływają na rodzaj i nasilenie objawów koronawirusa.
POLECAMY: SZCZEPIONKA COVID – SKŁAD I SKUTECZNOŚĆ
Kiedy ustępują objawy zakażenia koronawirusem?
Objawy koronawirusa u osób bez zaburzeń odporności ustępują z reguły po 2-3 tygodniach. Mediana czasu pobytu w szpitalu dla ozdrowieńców wynosi 10 dni.
Typowe objawy COVID-19 w 2024 roku wciąż są zbliżone do innych infekcji układu oddechowego. Najczęściej występuje gorączka, ból gardła, suchy kaszel, katar i ogólne uczucie zmęczenia. W ciężkim przebiegu COVID-19 może skutkować dusznościami, bólem w klatce piersiowej oraz zaburzeniami mowy i ruchu.
Jak podkreślają badacze, wśród pewnej grupy pacjentów zakażonych SARS-Cov-2 do końca pierwszego tygodnia objawów choroba może przejść w ciężkie oskrzelowe zapalenie płuc i niewydolność oddechową. Progresja ta związana jest ze wzrostem poziomu cytokin prozapalnych (tzw. burza cytokinowa), w tym Il-2, Il-6 oraz czynnika martwicy nowotworów α.
Najgroźniejsze choroby współistniejące, których objawy najczęściej przyczyniają się do zwiększonego ryzyka zgonu u chorych na koronawirusa to: choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, otyłość i nowotwory.
ZOBACZ: KORONAWIRUS A ONKOLOGIA
Koronawirus u seniorów – long covid – powikłania
COVID-19 u niektórych chorych nie kończy się wraz z ustąpieniem zakażenia wywołanego przez wirus SARS-CoV-2. U części z nich objawy, takie jak przewlekle zmęczenie, nietolerancja wysiłku oraz bóle mięśni, utrzymują się dłużej niż trzy miesiące.
Choroba COVID-19 może mieć negatywny wpływ na cały organizm – jego sprawność i funkcjonowanie. Grupą szczególnie narażoną na powikłania po koronawirusie są seniorzy.
Z danych przedstawionych przez prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego wynika, że u seniorów może dojść do zaostrzenia innej choroby przewlekłej, na przykład niewydolności serca. U połowy starszych pacjentów pojawiają się zaburzenia psychiczne, spada ich sprawność funkcjonalna i bardziej narażeni są na upadki. Następuje również ogólne pogorszenie stanu zdrowia seniora.
– Mamy do czynienia z syndemią, jednoczesnym oddziaływaniem kilku chorób. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nakłada się u osób starszych na inne, wcześniej występujące choroby. Może to pogorszyć przebieg COVID-19, jak i nasilić inne choroby, szczególnie schorzenia sercowo-naczyniowe. Łagodne zaburzenie funkcji poznawczych czasami może przejść w otępienie. Brak aktywności fizycznej, ograniczenie kontaktów społecznych, jak również niewłaściwa dieta mogą sprzyjać lub zwiększyć progresję otępienia – wyjaśnia prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Najnowsza publikacja naukowców University College London zawiera informacje dotyczące najczęstszych objawów tzw. long-Covid. Okazuje się, że ogólnie pojęty ból – w tym ból głowy, stawów i brzucha – był zdecydowanie najczęstszym z nich. Zgłaszało go 26,5% uczestników wspomnianego badania. Inne długoterminowe symptomy przebytego zakażenia COVID-19 to problemy neuropsychologiczne (lęk i depresja), przewlekłe zmęczenie oraz duszności i zadyszka.
ZOBACZ: JAKIE SĄ WARIANTY KORONAWIRUSA
Objawy koronawirusa – diagnostyka i badania
W diagnostyce wirusologicznej – w tym SARS-CoV-2 – niezmiennie istnieją trzy podstawowe typy testów, które stosuje się u chorych z objawami koronawirusa:
- Testy molekularne (genowe)
- Testy antygenowe
- Badania na przeciwciała (serologiczne)
Najwcześniej infekcję wykrywają testy molekularne. Testy na koronawirusa oparte oparte na wykrywaniu antygenów i przeciwciał dają miarodajne wyniki później, ze względu na występowanie tzw. okienka serologicznego.
– Coraz częściej zakażenia są wykrywane przez testy antygenowe dopiero w 3-4 dobie od pojawienia się objawów koronawirusa. Prawdopodobnie w pierwszych dniach infekcji miano wirusa jest zbyt małe, by wykryć go testami antygenowymi w pobranych próbkach z górnych dróg oddechowych. Dlatego radziłbym, by osoby z objawami infekcji wirusowej, nawet mimo uzyskania ujemnego wyniku testu na COVID-19, pozostały w domu i powtórzyły test po 2-3 dniach – apeluje na łamach portalu cowzdrowiu.pl dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Do łatwo dostępnych parametrów laboratoryjnych, które zaleca się wykonać, podejmując decyzję o przyjęciu pacjenta zakażonego SARS-CoV-2 do szpitala należą stężenia: D-dimerów, białka C-reaktynwego, fibrynogenu, ferrytyny i dehydrogenazy mleczanowej oraz liczba neutrofilów i limfocytów.
Do głównych metod diagnostyki obrazowej stosowanych u pacjentów z objawami koronawirusa zalicza się:
- badanie rentgenowskie klatki piersiowej (RTG)
- radiografię
- tomografię komputerową.
Dominującym objawem koronawirusa w diagnostyce obrazowej są zmiany zapalne płuc, a wspomniane badania umożliwiają wczesne rozpoznanie oraz ocenę niepokojących symptomów.
Podstawowe objawy COVID-19 w obrazie RTG klatki piersiowej to zagęszczenie miąższowe oraz wzmożenie rysunku śródmiąższowego. U pacjentów we wczesnej zaawansowanej fazie choroby bardziej precyzyjna i dokładna jest tomografia komputerowa płuc.
Tomografia płuc jest jednym z najważniejszych badań wykonywanych w diagnostyce i późniejszym leczeniu pacjentów z COVID-19.
SPRAWDŹ: WIRUSOLOGIA
Propagandy ciąg dalszy?
Jak zachoruje twoja matka to zmienisz zdanie pacanie
Właśnie jestem chora, typowe objawy, po trzecim szczepieniu.
Nie wierzyłem dopóki nie dopadło mnie to 3 tygodnie temu. W pewnym momencie myślałem że to już pora zbierać się z tego świata . A mam tylko 32lata więc dopóki nie zachorujesz to się nie przekonasz.
Ja mam to nie mam węchu ani smaku na początku gorączka 3 dni 38,5 zmęczenie cały czas bym spał kości bolą i biegunka
Jak długo się już się utrzymuje brak smaku i wechu?
Po jakim czasie przeszło obecnie mnie dopadło
Najnowsze objawy koronawirusa w 2022 roku są trudne do rozróżnienia od przeziębienia czy grypy. Na jesień będzie horror, każde psiknięcie będzie powodować podejrzenie COVIDA
Jak leczyc się z tego wirusa ?!
Nie życzę nikomu żeby to miał osobiście przechodzę ale jest targedia
Ja walczę z Omikronaem 3 dobę tj.Tragedia ! Mam ból całego ciała, głowy,oczu,temperatura 40stopni duszności, suchy kaszel.Jestem zaszczepiona 3 dawkami od 3 lat przyjmuję szczepienia przeciw grypie i z tym kończę ponieważ te szczepienia mnie nie uchroniły przed drastycznymi powikłaniami jakie teraz przechodzę
Powikłania to dopiero będą po…
a gdzie czwarte szczepienie?
Nie znam osoby, która chociaż raz mniej drastycznie przechodziła przez covid. Nie w tym przypadku znaczenia szczepiona czy nie. Cięzko przechodzą też osoby zaszczepione w wieku starszym a jeśli mają dodatkowe choroby, to i tak grozi im to co najgorsze. Prawda jest taka, że wszyscy będą musieli przez to przejść. Przechodziłem 3 razy i najgorszy był pierwszy kolejny był już łagodniejszy a trzeci z nieznacznymi objawami grypowymi. Organizm widać uodparnia się na kolejne wersje, z którymi przyjdzie nam żyć.
Jestem chora na padaczke czy jest grozna czy nie moge wiedziec
Jestem.po chorobie w maju 2023od tego czasu straciłam węch jest
I bardzo ciezko bo zawsze byłam zapachowcem a dobre jest to ze mam choćiaż smak
Właśnie wykonałam test antygenowy Covid 19. Pozytywny (:. Objawy: obolałe całe ciało, leje się z nosa, ból gardła, suchy kaszel, bolą mnie zęby i głowa. Potworne rozbicie. Mam tak od trzech dni .
To moje objawy od 3 dni+ nie spadająca temperatura 38.6-38
Niestety, mam i ja. 5.dnia złego stanu zdrowia, zrobiłam test i się okazało, że COVID. Zaczęło się od bardzo uciążliwego zatkania nosa i silnego bólu gardła. Potem 3.dnia włączyło się mega kichanie i nos się odblokował – zaczęło ciec z niego i doszedł ból głowy i stan podgorączkowy oraz bóle mięśni. 6.dnia męczy dalej 🙁 Przyjęłam wszystkie dawki szczepień, a przechodzę ciężko. Masakra.
Bo preparat rozregulował Ci odporność, wśród moich znajomych chorują głównie osoby zaszczepione.
Po co te szczegółowe informacje jak lekarze w przychodni siedzą bez pacjentów a numerków nie.ma.jak się leczyć samemu to ani słowa w artykule.
Dopadło mnie w poniedziałek. Meczy do teraz.Czuje się gdyby traktor mnie przejechał. Goraczka do 40.Leki zbijają tylko na 4 godziny. Zero apetytu.Wczoraj wieczorem zjadlam dopiero na chama trochę owsianki.Gardlo cale czerwone.