W ostatnim okresie obserwujemy w Polsce nasilenie infekcji wywołanych przez wirusy grypy, wirusa RSV oraz COVID-19. Od 10 stycznia 2023 roku przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą wykonywać refundowane przez NFZ testy combo. To testy typu „trzy w jednym”, które wskazują na zakażenie grypą (typu A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV.
Wprowadzenie szybkich testów antygenowych typu combo, wykrywających w krótkim czasie zakażenie wirusem grypy (A bądź B), COVID-19 lub wirusem RSV, ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie optymalnego leczenia.
Objawy wszystkich trzech infekcji są podobne, często wręcz takie same. Jest to szczególnie istotne w kontekście nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii. Wynik testu „3 w 1” jest możliwy do odczytu już po 15 minutach. Wynik badania pomoże lekarzowi postawić bardziej precyzyjną diagnozę oraz dostosować optymalną terapię.
Antygenowy test combo – grypa, covid-19, wirus RSV
Oznacza to w praktyce, że lekarz rodzinny będzie mógł w trakcie wizyty wykonać u pacjenta test combo, czyli zdiagnozować, czy pacjent zakażony jest wirusem grypy (typu A lub B), SARS-CoV-2 czy wirusem RSV. Za test i jego wykonanie zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia – wynika z zarządzenia prezesa NFZ o zasadach rozliczania testów.
Kilka dni wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski w rozporządzeniu uznał tzw. test combo, czyli trzy w jednym, za świadczenie gwarantowane w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oznacza to, że będą mogły być one finansowane teraz przez NFZ.
Test Combo Antygen na grypę A/B + COVID-19/RSV to wyrób medyczny przeznaczony do wykrywania antygenów białka nukleokapsydu grypy A, grypy B oraz wirusów: syncytialnego układu oddechowego i/lub wirusa SARS-CoV-2 w próbce wymazu z nosa.
Koszt testu combo wraz z wykonaniem Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyliczyła na 33,98 zł. Tyle też otrzyma za to świadczenie poradnia POZ. Jest to dodatkowe świadczenie, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego (w ramach rozliczeń otrzymuje za każdego pacjenta zapisanego do niego zryczałtowaną stawkę). Poradnie mogą już zamawiać testy combo.
– Z racji tego, że wszystkie te trzy infekcje, czyli grypa, SARS CoV-2 oraz RSV mają bardzo podobny przebieg, to oczywistym jest, że musimy mieć do dyspozycji jako lekarze metody diagnostyczne – czyli musimy mieć możliwość korzystania z testów diagnostycznych, najlepiej szybkich testów antygenowych, najoptymalniej z testów typu combo. Rekomendujemy, aby było ich szerokie rozpowszechnienie, najchętniej z refundacją i w POZ, i w izbach przyjęć, i w szpitalnych oddziałach ratunkowych – komentuje dr hab. n. med. Magda Wiśniewska przewodnicząca Rady Ekspertów NIL.
Najważniejszymi wskazaniami do wykonania testu „3 w 1” są: gorączka, osłabienie, dreszcze, ból głowy, katar, zapalenie gardła, kontakt z osobą zakażoną lub podejrzenie infekcji Covid-19.
Materiałem biologicznym do badania jest wymaz z gardła i/lub nosa. W przypadku obecności antygenów danego wirusa w pobranym materiale uzyskujemy wynik pozytywny – na teście pojawi się kreseczka przy określonym oznaczeniu wskazującym np. A (wirus grypy A), B (wirus grypy B), S (SARS-CoV-2) lub R (RSV).
SPRAWDŹ: OBJAWY KORONAWIRUSA
Test combo „3 w 1” wykrywający grypę, koronawirusa i RSV
Należy podkreślić, że płytkowy test combo wykrywający grypę, Covid-19 i wirusa RSV nie jest wykonywany na żądanie pacjenta. O zleceniu bezpłatnego dla pacjenta testu zdecyduje lekarz POZ – na podstawie badania oraz oceny stanu jego zdrowia. Wynik pomoże specjaliście postawić bardziej precyzyjną diagnozę i dostosować terapię.
Jak przypomina prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej – warto pamiętać, że antybiotyki nie działają na wirusy, ale na bakterie, dlatego pacjenci nie powinni oczekiwać tego typu leków w przypadku, gdy przechodzą infekcję wirusową.
Jednocześnie bywa, że w trakcie choroby wywołanej przez wirusy stosowane są antybiotyki, jeśli dojdzie do tzw. nadkażenia infekcji bakteriami.
Kasetkowe testy combo „3 w 1” są dostępne również komercyjne w aptekach (cena 25-40 zł).
źródło: Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl
PRZEJDŹ DO: ZDROWIE