Mięsaki to grupa nowotworów pochodzenia mezenchymalnego o dużej złośliwości i niekorzystnym rokowaniu. Najczęstszą lokalizacją mięsaków w obrębie układu rodnego jest macica. Szacuje się, że mięsak macicy stanowi 4-9% nowotworów zlokalizowanych w tym narządzie oraz 1% ogółu nowotworów ginekologicznych.
Mięsak macicy to nowotwór, który cechuje niska zapadalność i brak stadium przedinwazyjnego. Z tego powodu dotychczas nie opracowano skutecznych badań przesiewowych ukierunkowanych na wykrywanie mięsaków macicy.
Mięsaki macicy
Mięsaki układu rozrodczego rozpoznaje się u kobiet w każdym wieku, a szczyt zachorowań przypada na piątą i szóstą dekadę życia. U dzieci i młody kobiet w pochwie rozwija się najczęściej mięsak o wyglądzie gron winorośli – sarcoma botryoides.
Jak podkreślają specjaliści – każde niepokojące plamienie z dróg rodnych u dzieci, jak i dorosłych powinno być diagnozowane ze względu na częstą lokalizację mięsaków w obrębie pochwy. Nietypowe plamienia stanowią objaw, który należy skonsultować z ginekologiem.
Szczegółowe rozpoznanie mięsaka macicy ustalane jest na podstawie wyniku badania histopatologicznego. Klasyfikacja mięsaków podścieliskowych i gładkokomórkowych obejmuje stopnie od I (nowotwór ściśle ograniczony do macicy) aż do stopnia IVB (przerzuty odległe).
W przypadku nowotworu układu rozrodczego jakim jest mięsak macicy, najbardziej skuteczną metodą leczenia jest radykalne leczenie chirurgiczne. Zabieg polega na usunięciu narządu rodnego.
Wykorzystanie leczenia uzupełniającego (chemioterapia, hormonoterapia, radioterapia) jest rozpatrywane indywidualnie w przypadku każde pacjentki.
Mięsak podścieliskowy macicy
Ten rodzaj mięsaka macicy rozpoznawany jest najczęściej u młodszych kobiet – przed menopauzą. Leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu macicy z przydatkami. Leczeniem uzupełniającym w przypadku mięsaka podścieliskowego jest radioterapia, która zmniejsza częstość nawrotów miejscowych (wznowy).
Mięsak podścieliskowy macicy cechuje się obecności receptorów hormonalnych i wykazuje wrażliwość na hormonoterapię.
Mięsak gładkokomórkowy (LMS)
Mięsak gładkokomórkowy rozwija się z reguły w warstwie mięśniowej macicy. Rozpoznawany jest nierzadko przypadkowo w badaniu pooperacyjnym usuniętej macicy. Mięsak LMS charakteryzuje się wysokim ryzykiem nawrotu miejscowego choroby.
Leczenie polega na całkowitym i radykalnym usunięciu chirurgicznym macicy (bez usuwania przydatków). Radioterapia nie znajduje standardowego zastosowania w leczeniu te jednostki, a chemioterapię można rozważyć w przypadku zaawansowania choroby w stadium III.
Mięsak niezróżnicowany
Niezróżnicowany mięsak trzonu macicy cechuje się agresywnym przebiegiem i niekorzystnym rokowaniem. Leczenie chirurgiczne obejmuje usunięcie macicy wraz z przydatkami oraz wszystkich zmian stwierdzonych w jamie brzusznej.
Leczenie uzupełniające niezróżnicowanego mięsaka macicy stanowi chemioterapia (ifosfamid z doksorubicyną)
Gruczolakomięsak
W przypadku gruczolakomięsaka leczenie chirurgiczne i uzupełniające jest analogiczne jak w przypadku mięsaków podścieliskowych. Rokowania w przypadku wykrycia gruczolakomięsaka zależą od możliwości całkowitego usunięcia macicy z przydatkami. Leczenie uzupełniające opiera się na hormonoterapii.
Mięsakorak macicy
Mięsakoraka charakteryzuje bardzo agresywny przebieg. Jest to nowotwór o charakterze mieszanym, zbudowany ze złośliwych komponentów: nabłonkowego i mezenchymalnego.
W przypadku mięsakoraka leczenie polega na całkowitym usunięciu macicy wraz z usunięciem węzłów chłonnych miednicy i węzłów okołoaortalnych. Zastosowanie znajduje radioterapia (bez wpływu na czas przeżycia całkowitego), a jako postępowanie uzupełniające stosowana jest chemioterapia (paklitaksel z karboplatyną).
ZOBACZ: NOWOTWORY GINEKOLOGICZNE
Wykryto u mnie miesaka podscieliskowego, dwa miesiące temu usunięto mi macice wraz z przydatkami. Badanie histopatologiczne nie wykazali więcej zmian tak jakby te zle komórki były wybrane już podczas łyżeczkowania macicy. Bardzo boje się wznowi. Ale tez nie wiem gdzie ona mogłaby się pojawić. Jest bardzo mało informacji na ten temat w internecie . A lekarze tez jakby nie umieli mi tego dokładnie wyjaśnić. Czy ktoś zna taki przypadek? Jak to może mygladac?
kasia37lat
Pani Kasiu, u mojej mamy pojawiły się przerzuty do płuc. Proponuję co 6 miesięcy zrobić rentgen płuc. Ponadto powinno zostać wystawione skierowanie na rezonans macicy. Nic Pani nie wspomniała czy było zastosowane jakieś leczenie uzupełniające.
Czy ktoś z Państwa ma doświadczenie z tą chorobą? Jakie leczenie się stosuje w przypadku przerzutów do płuc? Pół roku temu był zastosowany paklitaksel z karboplatyną… niestety guzy znów rosną…
u mnie usunięcie macicy z przydatkami- duży mięśniak ponowne przebadanie bloczków parafinowych i… po operacji histo -mięsak podścieliskowy w T1B za dwa tygodnie ponowne przebadanie i guz stromalny endometrialny …. częsta kontrola TK i obserwacja ginekologiczna ,minął rok i
powiększone węzły okołoaortalne, biodrowe zew i wew. + szerszy kikut pochwy. Podejrzenie wznowy…
Mam 20 lat , urodziłam półtora roku temu córeczkę. Po porodzie mam miesiączkę nieregularną . Dzisiaj dostałam silnych bóli w podbrzuszu oraz strasznie krwawie i lecą duże skrzepy . Dodam jeszcze że strasznie boli mnie macica . Czy to normalne ? Nigdy tak nie miałam .
To napewno krwotok