W ostatnią sobotę października na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyła się piąta sesja szycia Onkochust. Przez 6 godzin wolontariuszkom udało się stworzyć 440 kolorowych chust. Zostaną one przekazane bezpłatnie pacjentkom chorym na nowotwór, które w wyniku leczenia onkologicznego straciły włosy.
W wiosennej edycji akcji szycia Onkochust (w marcu 2019 roku) przez 6 godzin udało się uszyć 285 chust, a dodatkowe 100 sztuk przesłali wolontariusze z Knurowa. Tym razem, dzięki wsparciu licznych sponsorów i wolontariuszy biorący udział w akcji szycia Onkochust, uczestnicy mieli do dyspozycji ponad 200 metrów bawełny.
Wspólne szycie Onkochust zapisało się już na stałe w kalendarz szpitalnych wydarzeń. Katarzyna Jankowska, koordynatorka wolontariuszek, zapewnia, że akcja cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród katowickich pacjentek.
Onkochusty – akcja szycia w Katowicach
Wolontariuszkami – krawcowymi są młode dziewczyny, które na co dzień tworzą własne kolekcje ubrań oraz pracownicy szpitala. Do akcji przyłączyły się również śląskie Amazonki.
Sklep z materiałami „Belka” z Zabrza umożliwił sprzedaż specjalnych „cegiełek”. Każde 5 zł to pół metra bawełny. Gotowe chusty trafią na Oddziały Radioterapii, Onkologii i Onkologii Klinicznej, Chirurgii Onkologicznej, a także do poradni.
Pomysłodawczynią akcji była chorująca na raka Pani Grażyna Koniorczyk. Jak podkreślała – nowotwór często odbiera pacjentkom poczucie kobiecości oraz pewność siebie. Piękne, indywidualnie dobrane chusty mają pomóc poczuć się atrakcyjnie kobietom, które wskutek chemioterapii lub radioterapii straciły włosy.
W styczniu 2017 roku pomysłodawczyni akcji zmarła, ale szpital postanowił kontynuować jej dzieło przy dużej aprobacie i wsparciu pacjentek oraz personelu ośrodka.
W planach są już kolejne sesje wspólnego szycia Onkochust dla chorych na raka.
Więcej na grupie: Onkochusty – szyjemy uśmiech.
źródło: materiały prasowe