Wyruszyli! 5 września oficjalnie wystartował projekt Rolling2Zwrotnik – czteromiesięczna wyprawa rowerowa osób, które doświadczyły choroby nowotworowej na geograficzny Zwrotnik Raka w Saharze Zachodniej. W dwunastoetapowej sztafecie bierze udział 27 osób, które przeszły przez raka. W drodze na Zwrotnik Raka pokonają razem 7000 km, aby okazać symboliczne wsparcie i przekazać je innym chorym. Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl został patronem medialnym wydarzenia. Organizatorem wyprawy jest fundacja Rak’n’Roll.

Przeszliśmy przez raka, teraz jedziemy na Zwrotnik Raka. Chcemy zamanifestować nasz apetyt na życie i wyznaczyć pierwszy na świecie rowerowy Rak’n’Roll Track, będący symbolem siły, radości i afirmacji życia.

Relację z podróży oraz zmagania uczestników wyprawy na Zwrotnik Raka można śledzić na grupie pod adresem: https://www.facebook.com/groups/1240046616179116/

Rolling2Zwrotnik – wyprawa rowerowa na Zwrotnik Raka

Organizatorem akcji Rolling2Zwrotnik jest fundacja onkologiczna Rak’n’Roll, która już od 10 lat podejmuje działania niosące pomoc i przełamując tabu związane ze sposobem mówienia o raku w Polsce. Wyprawa rowerowa na Zwrotnik Raka jest zwieńczeniem obchodów 10. roku działalności Fundacji Rak’n’Roll.

Idea wyprawy rowerowej na Zwrotnik Raka zaintrygowała wiele osób. Do Rolling2Zwrotnik w charakterze Ambasadorów dołączyli: Janka Ochojska, Beata Sadowska, Czesław Lang, Tomek Michniewicz, Mikołaj Luft, Robert Szulc.

Dzięki partnerom projektu, w dniu wyprawy po zmroku wiele budynków w centrum Warszawy rozświetli się rak’n’rollow czerwienią. Kolejne budynki zostaną podświetlone w Krakowie, gdzie sztafeta dotrze 8 września.

– Rolling2Zwrotnik nie tylko kontynuuje projekt zapoczątkowany pierwszą ekspedycją na Zwrotnik Raka w 2012 roku. Dziś wyznaczamy Rak’n’Roll Track i przekazujemy naszym podopiecznym oraz wszystkim chorującym na raka pozytywną energię. Chcemy, aby Rak’n’Roll Track stał się inspiracją, marzeniem i motywacją każdego chorującego na raka. Pomagamy żyć dobrze, godnie i szczęśliwie pomimo choroby nowotworowej, a po jej przejściu realizować tak, wydawałoby się niemożliwe cele, jak przejechanie na rowerach Zwrotnika Raka – mówi kierowniczka projektu, Monika Dąbrowska z Fundacji Rak’n’Roll.
rolling2zwrotnik
 

Rolling2Zwrotnik – fundacja Rak’n’Roll

Wśród uczestników sztafety rowerami na Zwrotnik Raka Rolling2Zwrotnik znaleźli się m.in. Ania z Torunia i Paweł z Warszawy.

Ania zachorowała 10 lat temu, diagnozę raka piersi usłyszała w wieku niespełna 30 lat, już na etapie zaawansowanej choroby  z przerzutami. Przeszła przez raka, realizując swoje marzenia. Jeszcze w trakcie leczenia zaczęła podróżować. Po chorobie wzięła udział w pierwszym rajdzie rowerowym Fundacji Rak’n’Roll na Zwrotnik Raka w 2012 roku, zdobyła Koronę Gór Polski, biega w biegach górskich  i miejskich. Za Anię i wyleczenie wznowy choroby trzymają kciuki najbliżsi, w tym cała ekipa Fundacji.

– Biorę udział w wyprawie Rolling2Zwrotnik, ponieważ po raz drugi muszę zwyciężyć i stanąć na Zwrotniku – mówi Anna.

rolling2zwrotnik
Paweł pięć lat temu przeżył, jak sam mówi, „najmniej romantyczne Walentynki”, podczas których miał operację raka prostaty. Życie nauczyło go pokonywania trudności – jego żona kilka lat wcześniej przeszła przez raka żołądka. Paweł wyzdrowiał, dziś nie tylko biega i pływa, ale szykuje się też do wyprawy Rolling2Zwrotnik pokonując codziennie, po pracy 30 km na rowerze.

Rolling2Zwrotnik to wielkie wyzwanie, sprawdzenie siebie i możliwość przesunięcia granic. To również odkrycie nowych miejsc i okazja do poznania inspirujących ludzi”. Obiecał też ukochanej wnuczce, że opowie jej „czym tak naprawdę są raki” – tłumaczy Paweł.

Zawodnikom biorącym udział w wyprawie rowerowej na Zwrotnik Raka można kibicować za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco zamieszczane będą informacje na temat przygotowań i realizacji ekspedycji.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie projektu: www.rolling2zwrotnik.pl.
 

ZOBACZ: NA CZYM POLEGA PROFILAKTYKA RAKA

PIERWSZA WIZYTA U ONKOLOGA – PRZYGOTOWANIE