Projekt Rolling2Zwrotnik to czteromiesięczna wyprawa rowerowa osób, które doświadczyły choroby nowotworowej na geograficzny Zwrotnik Raka w Saharze Zachodniej. Symboliczna podróż rozpocznie się 5 września 2019 roku. W dwunastoetapowej sztafecie weźmie udział 27 osób, które przeszły przez raka. W drodze na Zwrotnik Raka pokonają razem 7000 km, aby okazać symboliczne wsparcie i przekazać je chorym na raka. Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl został patronem medialnym wydarzenia.

Rolling2Zwrotnik – Wyprawa rowerowa na Zwrotnik Raka

Organizatorem akcji Rolling2Zwrotnik jest fundacja onkologiczna Rak’n’Roll, która już od 10 lat podejmuje działania niosące pomoc i przełamując tabu związane ze sposobem mówienia o raku w Polsce. Wyprawa rowerowa na Zwrotnik Raka jest zwieńczeniem obchodów 10. roku działalności Fundacji Rak’n’Roll.

Rolling2Zwrotnik nie tylko kontynuuje projekt zapoczątkowany pierwszą ekspedycją na Zwrotnik Raka w 2012 roku. Dziś wyznaczamy Rak’n’Roll Track i przekazujemy naszym podopiecznym oraz wszystkim chorującym na raka pozytywną energię. Chcemy, aby Rak’n’Roll Track stał się inspiracją, marzeniem i motywacją każdego chorującego na raka. Pomagamy żyć dobrze, godnie i szczęśliwie pomimo choroby nowotworowej, a po jej przejściu realizować tak, wydawałoby się niemożliwe cele, jak przejechanie na rowerach Zwrotnika Raka – mówi kierowniczka projektu, Monika Dąbrowska z Fundacji Rak’n’Roll.

Wśród uczestników sztafety przygotowujących się i trenujących do wyprawy rowerami na Zwrotnik Raka Rolling2Zwrotnik znajdują się m.in. Ania z Torunia i Paweł z Warszawy.

Ania zachorowała 10 lat temu, diagnozę raka piersi usłyszała w wieku niespełna 30 lat, już na etapie zaawansowanej choroby  z przerzutami. Przeszła przez raka, realizując swoje marzenia. Jeszcze w trakcie leczenia zaczęła podróżować. Po chorobie wzięła udział w pierwszym rajdzie rowerowym Fundacji Rak’n’Roll na Zwrotnik Raka w 2012 roku, zdobyła Koronę Gór Polski, biega w biegach górskich  i miejskich. Za Anię i wyleczenie wznowy choroby trzymają kciuki najbliżsi, w tym cała ekipa Fundacji.

– Biorę udział w wyprawie Rolling2Zwrotnik, ponieważ po raz drugi muszę zwyciężyć i stanąć na Zwrotniku – mówi Anna.

wyprawa rowerowa na zwrotnik raka

Paweł pięć lat temu przeżył, jak sam mówi, „najmniej romantyczne Walentynki”, podczas których miał operację raka prostaty. Życie nauczyło go pokonywania trudności – jego żona kilka lat wcześniej przeszła przez raka żołądka. Paweł wyzdrowiał, dziś nie tylko biega i pływa, ale szykuje się też do wyprawy Rolling2Zwrotnik pokonując codziennie, po pracy 30 km na rowerze.

Rolling2Zwrotnik to wielkie wyzwanie, sprawdzenie siebie i możliwość przesunięcia granic. To również odkrycie nowych miejsc i okazja do poznania inspirujących ludzi”. Obiecał też ukochanej wnuczce, że opowie jej „czym tak naprawdę są raki” – tłumaczy Paweł.

Zawodnikom biorącym udział w wyprawie rowerowej na Zwrotnik Raka można kibicować za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco zamieszczane będą informacje na temat przygotowań i realizacji ekspedycji.

Szczegółowe informacje znajdziecie równeiż na stronie projektu: www.rolling2zwrotnik.pl.
 

ZOBACZ: NA CZYM POLEGA PROFILAKTYKA RAKA

PIERWSZA WIZYTA U ONKOLOGA – PRZYGOTOWANIE

 

Wyprawa rowerowa na Zwrotnik Raka – Rolling2Zwrotnik
4.9 (98.46%) 13 vote[s]