We wtorek 4 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020 (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami – już po raz dwudziesty – organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. 

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie. W ramach tzw. „białej soboty”, która odbędzie się 1 lutego 2020 roku, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w większości największych placówek onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju.

Na bezpłatne badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL. W obchody XX Światowego Dnia Walki z Rakiem 2020 włączyły się liczne ośrodki, fundacje onkologiczne i organizacje, które przeprowadzą tego dnia akcje profilaktyczne i edukacyjne.

Program obchodów Dnia Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych (tzw. Białej Soboty) z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem będzie polegał na:

  • udzielaniu bezpłatnych konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki antynowotworowej,
  • rozpowszechnianiu Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem,
  • przeprowadzaniu podstawowych badań diagnostycznych i przesiewowych (skrining nowotworowy)
  • zwiedzaniu oddziałów placówek diagnostyczno-leczniczych,
  • organizacji wykładów i pogadanek na temat profilaktyki
  • promocji wiedzy na temat interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego oraz psychoonkologii.

ZOBACZ: JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE OBJAWY RAKA
 

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Walki z Rakiem, w sobotę 1 lutego 2020 roku – z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii – odbędzie się Biała Sobota, czyli tzw. Drzwi Otwarte w Centrach Onkologii na terenie całego kraju.

W jakich ośrodkach można wykonać badania profilaktyczne? Szczegółowy harmonogram tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem dostępny jest TUTAJ
 
Światowy Dzień Walki z Rakiem

Wydarzenia towarzyszące obchodom Światowego Dnia Walki z Rakiem 2020

Jeżeli chcesz poinformować Czytelników o wydarzeniu organizowanym w ramach akcji, napisz do nas na: [email protected]

ZOBACZ: PROFILAKTYKA RAKA – ZASADY