Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny również na ten miesiąc przypada kampania Movember (tzw. wąsopad) – akcja społeczna zapoczątkowana w 1999 roku w Australii, która swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Na czym polega Movember czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem? Dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy?

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów.

W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.

Specjalnie dla czytelników portalu zwrotnikraka.pl przygotowaliśmy kalendarium najciekawszych wydarzeń związanych z akcją Movember Polska 2020.

Kampania Movember 2020

Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały miesiąc mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Celem akcji jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich, próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.

O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń.

ZOBACZ WIĘCEJ: RAK JĄDRA

kampania movember 2020

Movember Polska – zapuść wąsy w listopadzie

Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Coraz więcej wiemy na temat czynników mogących wpłynąć na rozwój choroby nowotworowej, jak również na temat profilaktyki i badań profilaktycznych. To właśnie w tym celu powstała kampania Movember, po polsku – Wąsopad.

Kampania Movember w Polsce poza oczywistym aspektem profilaktycznym posiada jeszcze jeden nieoceniony walor. Buduje nastrój wsparcia społecznego oraz psychologicznego, które stanowią istotny element działań terapeutycznych oraz psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe. Tak jest w przypadku nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder, gdzie trudności w mówieniu o chorobach dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów.

Po pierwsze, wspomniane nowotwory dotyczą sfery seksualności, o której przyjęło się nie dyskutować. Po drugie, dotyczą stereotypowego postrzegania mężczyzn oraz tego czym jest męskość. W naszej świadomości ciągle pokutuje myślenie o męskości jako uosobieniu siły oraz wytrzymałości. A męskość w takim wydaniu wyklucza nie tylko chorobę, ale również dbanie o zdrowie – zgodnie z myślą, iż mężczyzna musi być twardy, a chodzenie do lekarza do takiej postawy nie należy.

Choroba nowotworowa nie odejmuje męskości, tak samo jak dbanie o zdrowie nie jest przejawem słabości. Trzeba o tym nie tylko pamiętać, ale również głośno mówić.
 
ZOBACZ: PROFILAKTYKA RAKA
 

Samobadanie jąder – jak wykonać

 1. Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
 2. Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
 3. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
 4. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.

Na nowotwór chorują wszyscy – niezależnie od wieku, pochodzenia czy statusu społecznego. Jednocześnie, każdy z nas może okazać swoją solidarność i przyłączyć się do walki z chorobą. Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe – pomóż nam rozwijać portal onkologiczny zwrotnikraka.pl.

Wspieraj nasze działania podczas WĄSOPADA – miesiąca świadomości męskich nowotworów. Dzięki Twojej pomocy dotrzemy z naszymi materiałami do jeszcze większej liczby odbiorców.

WSPIERAJ ZWROTNIK RAKA


 

Akcja Movember w Polsce – harmonogram

Masz informację o ciekawym wydarzeniu w ramach tegorocznej kampanii Movember?
 
Napisz do nas na: kontakt@zwrotnikraka.pl – chętnie opublikujemy wiadomość w naszym kalendarium!

 • 22 listopada w Szczecinie odbędzie się Movember Bieg z Wąsem. Start o godzinie 11:00, dystans wynosi 5.00 km. Celem wydarzenia jest promocja aktywności fizycznej oraz przypomnienie o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych w kierunku raka prostaty u Panów – zarówno badań USG, jak i testów z krwi (PSA).
 • W ramach obchodów tegorocznej edycji akcji MOVEMBER odbędzie się 11 Edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej na rzecz profilaktyki raka jądra Odważni Wygrywają, której organizatorem jest fundacja „Gdyński Most Nadziei”. Celem projektu jest budowa świadomości, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, oraz zwrócenie uwagi na profilaktykę raka jądra, która może uratować życie.
 • W listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy, aby prowokować swoich kolegów do rozmów na temat męskiego zdrowia. Wszystkie chętne osoby, które przyłączą się do Movember Polska 2020 będą mogły skorzystać z badań przesiewowych, dzięki którym sprawdzą stan swojego zdrowia. W tym roku ambasadorzy fundacji Kapitan Światełko z okazji Wąsopada – przebrani w stroje wojowników – będą namawiać mężczyzn do walki o zmianę wizerunku męskiego zdrowia. Akcję uzupełni seria badań w centrach handlowych (Gdańsk, Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa) w trakcie których mężczyźni do 45 roku życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder, a starsi panowie – skontrolować poziom markera nowotworowego prostaty przy badaniu z kropli krwi.
 • W związku z miesiącem profilaktyki męskich nowotworów i akcją MOVEMBER 2020, fundacja Forum Mężczyzn zaprasza do udziału w konkursie o Złoty Wąs. Prześlij zdjęcie na którym zaprezentujesz swojego wąsa. Przesłane zdjęcia zostaną następnie poddane głosowaniu przez internautów. Nagrodą w konkursie jest statuetka złotego wąsa 2020 oraz wiele cennych nagród ufundowanych przez partnerów akcji. Kampania Złoty Wąs ma na celu promocję profilaktyki wśród mężczyzn i wpisuje się w światową akcję Movember.
 • Akcja Movember to kampania promująca profilaktykę nowotworową wśród mężczyzn. W tym roku Białostockie Centrum Onkologii zainicjowało kampanię pod hasłem #szybcyizdrowi, a jej twarzą został pochodzący z województwa podlaskiego Jarosław Kazberuk – kierowca, pilot rajdowy, sportowiec. W ramach Movember 2020 BCO uruchamia telefon, pod którym udzielane będą konsultacje urologiczne. Pod numerem 790 514 141, od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-15:00 dyżurować będzie urolog z Białostockiego Centrum Onkologii.
 • Mając na uwadze zdrowie polskich mężczyzn oraz chcąc przełamać obojętność i tabu związane z nowotworem jądra, Stowarzyszenie Sanitas zainicjowało w listopadzie 2020 roku akcję „Zawalcz o swoją męskość po mistrzowsku!”, która ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę oraz wczesne leczenie raka jądra. Głównym bohaterem kampanii z okazji Movember jest Michał Radwański – hokeista, reprezentant Polski i zawodnik sanockiego klubu hokejowego. Obecnie Prezes Zarządu STS Sanok. W wieku 24 lat wykryto u niego zaawansowanego raka jądra. Przeżyte doświadczenia zmobilizowały go do przełamania tabu i działań na rzecz szerzenia świadomości mężczyzn na temat przebytej przez niego choroby.
 • Gabinety Specjalistyczne All-med w Krakowie (ul. Sienkiewicza 23) zapraszają na badania przesiewowe w kierunku nowotworów jąder i prostaty. Akcja z okazji MOVEMBER odbędzie się w sobotę 14 listopada i obejmować będzie konsultację urologiczną oraz USG jąder i moszny w promocyjnej cenie 130 zł (rabat ponad 50%). Dodatkowo do końca miesiąca wszystkie zlecone podczas wizyty badania analityczne zostaną objęte rabatem 10%. Ilość miejsc ograniczona. Kontakt i rejestracja pod numer 509 448 194.

 
PRZEJDŹ DO: AKTUALNOŚCI

współpraca: psycholog kliniczny Konrad Opaliński