Polskie Towarzystwo Brachyterapii tworzy unikalny w onkologii projekt #BrachyCares. Jego celem jest stworzenie holistycznej edukacji pacjentów onkologicznych i ich rodzin w celu uświadomienia wpływu jakości naszego środowiska na wzrost liczby zachorowań na nowotwory złośliwe.
– Jako radioterapeuci-onkolodzy zajmujący się na co dzień leczeniem raka, bierzemy udział w konferencji Europejskiego Towarzystwa Radioterapii (ESTRO). W tym roku odbywa się ona w maju w Kopenhadze. Dlatego zamiast lecieć samolotem popłyniemy jachtem. Dzięki temu nasz ślad węglowy będzie ok. 12 razy mniejszy. Zamiast 3,5 tony zużyjemy 300 kg CO2 – wyjaśnia dr n. med. Piotr Wojcieszek – Prezes Polskiego Towarzystwa Brachyterapii, kierownik Zakładu Brachyterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach i pomysłodawca projektu.
Styl życia i środowisko wpływają na zachorowania na nowotwory
Jeszcze do niedawna nowoczesne społeczeństwa żyły w dobrobycie napędzanym przez stały wzrost gospodarczy. Również w Polsce byliśmy świadkami zmian zachodzących w naszym bezpośrednim otoczeniu. Mimo coraz lepszej infrastruktury rosło jednak zanieczyszczenie powietrza, którym oddychaliśmy.
Zwiększenie tempa życia oraz dostępu do taniego jedzenia i alkoholu doprowadziły do gorszych nawyków żywieniowych dzieci i dorosłych. Pojawienie się tanich samochodów zmniejszyło naszą aktywność fizyczną. Pomimo licznych akcji promujących zdrowy styl życia nadal wiele Polek i Polaków nie zażywa regularnej aktywności fizycznej lub wiąże ją z poruszaniem się samochodem.
W myśl naszej idei chcemy rozpocząć promowanie wiedzy ekologicznej u pacjentów onkologicznych. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy ze związku ich choroby nowotworowej z czynnikami środowiskowymi.
Nasz przekaz jest prosty – zmiany klimatyczne i choroby nowotworowe są ze sobą powiązane.
Nie każdy człowiek ma świadomość, że zanieczyszczenie środowiska jest również jego udziałem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zanieczyszczenie ma realny wpływ na zdrowie. Istotne jest to co dzieje się wokół nas – blisko. Nawet drobne zmiany w codziennym życiu połączone z ciągłą edukacją społeczeństwa mogą pomóc naszej planecie.
WARTO ZAJRZEĆ: CZYNNIKI RAKOTWÓRCZE
Projekt #BrachyCares – w trosce o klimat i Świat
Dlaczego brachyterapia? Ponieważ brachy – ze starogreckiego znaczy krótki, a brachyterapia oznacza leczenie onkologiczne (tu napromienianie) z niewielkiej odległości. Wysiłkiem całego zespołu musimy dostarczyć źródło promieniotwórcze do guza nowotworowego lub w jego okolicę. Dzięki temu nasi pacjenci mogą zostać wyleczeni.
Doskonale zdajemy sobie sprawę jak istotne jest skuteczne działanie miejscowe lub inaczej lokalne. I właśnie ten sposób myślenia chcemy przełożyć na edukację ekologiczno-onkologiczną.
Celem sformalizowania naszych koncepcji o wpływie na środowisko postanowiliśmy zmienić nasze nawyki podróżowania na coroczną konferencję ESTRO (Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej). Jest to bardzo ważne miejsce wymiany doświadczeń naukowych, pomysłów i idei na dalszy rozwój brachyterapii, a tym samym na lepszą pomoc chorym na raka.
W tym roku ESTRO odbywa się w maju w Kopenhadze. Zwyczajowo każdy z uczestników podróżuje na miejsce samolotem. My popłyniemy jachtem. Dzięki temu nasza ośmioosobowa załoga pozostawi ślad węglowy w postaci 300 kg CO2, zamiast 3,5 tony. Jednocześnie wykorzystamy jacht jako bazę mieszkalną. Chcemy, aby ten rejs był symbolem naszej troski o planetę.
– Wypływamy 3 maja z Kołobrzegu, żeby dotrzeć 5 maja do Kopenhagi. Załogę stanowią wyłącznie lekarze radioterapeuci – onkolodzy. Nasz przekaz jest prosty – zmiany klimatyczne i choroby nowotworowe są ze sobą powiązane. Nie każdy człowiek ma świadomość, że zanieczyszczenie środowiska jest również jego udziałem. Nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że to zanieczyszczenie wpływa na jego zdrowie. Istotne jest to, co dzieje się wokół nas – blisko. Nawet drobne zmiany w codziennym życiu mogą pomóc naszej planecie – podsumowuje dr n. med. Piotr Wojcieszek.
#BrachyCares to autorski projekt przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Brachyterapii (PTB). Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl został patronem medialnym przedsięwzięcia.
PRZEJDŹ DO: NAJNOWSZE INFORMACJE