Na raka wątroby w 2020 roku na całym świecie chorowało 906 tysięcy osób. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 1,15 milionów przypadków. Nowotwory zaliczane do tej grupy charakteryzuje bardzo wysoki współczynnik śmiertelności.
Rak wątroby – jak się objawia?
Do objawów pojawiających się wraz z rozwojem raka wątroby, zalicza się m.in. gorączka, mocz o ciemnym zabarwieniu, nudności i wymioty oraz uczucie zmęczenia. Objawem, który może wskazywać na chorobę, może być pojawienie się guzka wyczuwalnego po prawej stronie pod żebrami.
Ponadto, u pacjentów chorujących na raka wątroby pojawia się także utrata apetytu, związany częściowo z nim, spadek masy ciała oraz żółcenie skóry i oczu.
Wątroba i jej funkcje
Aby zrozumieć wpływ choroby na organizm, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, jaką rolę pełni w nim wątroba. Organ ten spełnia liczne funkcje, między innymi:
Syntetyzacja
Wątroba odpowiada za syntezę czynników krzepnięcia krwi, które w naturalny sposób hamują utratę krwi, w przypadku uszkodzenia tkanek. Ponadto, produkuje (i magazynuje) część białek osocza krwi, takie jak protrombina czy albumina.
Funkcja ta dotyczy również układu trawiennego, a dokładnie produkcji żółci (do 1,5 litra na dobę), która bierze udział w skomplikowanym procesie trawienia tłuszczów. Zaburzenie tej właściwości może wywołać nieprzyjemne dolegliwości w czasie spożywania tłustych, ciężkostrawnych potraw.
Wątroba syntetyzuje także cholesterol i trójglicerydy. Jest także miejscem wytwarzania heparyny, czyli czynnika zapobiegającego krzepnięciu krwi znajdującej się w naczyniach krwionośnych i obniżającego poziom cholesterolu.
Filtracja
Funkcja ta polega na filtracji krwi w celu m.in. neutralizacji toksyn (np. alkohol) i przemianie amoniaku w mocznik. W ramach tej funkcji w wątrobie zachodzi tzw. cykl ornitynowy, w którego czasie toksyczny amoniak przekształcany jest w mocznik.
Magazynowanie
Wątroba odpowiada za magazynowanie witamin: A, D, K, B12 i C, które są uwalniane w zależności od zapotrzebowania. W tym miejscu należy wspomnieć, że witaminy A, D i K należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Co to oznacza dla organizmu?
Przyswajalność tych witamin uzależniona jest od dostarczenia odpowiedniej ilości tłuszczów. Natomiast samo zapotrzebowanie na nie jest zmienne, a dzięki magazynującej funkcji wątroby, w okresach niedostatecznej podaży witamin, jest ona w stanie dostarczyć je do odpowiednich tkanek i tym samym utrzymać właściwe funkcjonowanie organizmu.
Metabolizacja
Wątroba to organ, który odpowiada za przekształcanie puryn (np. guanina) pochodzących z uszkodzonych, umierających lub martwych komórek w kwas moczowy. Dodatkowo przekształca węglowodany i aminokwasy w łatwo przyswajalną dla organizmu glukozę.
W przypadku aminokwasów, do metabolizacji dochodzi na drodze glukoneogenezy. Natomiast wytworzony nadmiar glukozy pozyskiwanej z węglowodanów przekształca w glikogen lub tłuszcze, które następnie magazynuje.
Jak wygląda rak wątroby? Wizualizacje 3D
Dzięki wizualizacjom Tumor3D możemy zobaczyć jak wygląda rak wątroby:
W przedstawionej wizualizacji 3D wątroba zaznaczona jest kolorem żółtym. W jej strukturze widoczne są liczne zmiany oznaczone kolorem czerwonym – odpowiadają one wieloogniskowemu rakowi wątrobowokomórkowemu. Ogniska zlokalizowane są w obu płatach wątroby, miejscami uwypuklając jej zarysy.
W powyższej wizualizacji, w dolnej części prawego płata wątroby, widoczna jest zaznaczona na czerwono masa guzowata – jest to ognisko raka wątrobowokomórkowego, w tym przypadku bez zmian satelitarnych.
Jak choroba wpływa na organizm?
Wpływ choroby na organizm jest ściśle powiązany z rolą, którą pełni wątroba. Pojawienie się zmian nowotworowych zaburza prawidłowe funkcjonowanie, utrudniając lub całkowicie hamując przebieg procesów związanych z wyżej wymienionymi funkcjami tego narządu.
Ponadto, warto w tym miejscu podkreślić, że rak wątrobowokomórkowy często występuje u pacjentów z innymi, przewlekłymi chorobami wątroby. Może objawiać się poprzez nasilenie już występujących objawów. Z tego względu ważne jest, aby pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami wątroby byli pod stałą opieką specjalisty.
Jak wspomóc organizm?
Główne zalecenia, mające na celu złagodzenie dolegliwości związanych z rakiem wątroby, są ściśle związane ze sposobem żywienia. W przypadku raka wątroby ograniczone musi zostać przede wszystkim spożywanie tłustych potraw – zawierających duże ilości olejów lub tłuszczów odzwierzęcych. Tłuszcze zaliczane są do produktów ciężkostrawnych, co wynika ze skomplikowanego procesu ich trawienia.
Zaburzone funkcjonowanie wątroby wynikające z rozwoju choroby nowotworowej, wiąże się z zaburzeniem wydzielania substancji wspomagającej trawienie – żółci. Obciążenie organizmu po spożyciu produktów ciężkostrawnych może skutkować dodatkowymi dolegliwościami i pogorszeniem samopoczucia.
W wielu przypadkach konieczne jest wdrożenie znacznych modyfikacji w sposobie żywienia. Należy jednak pamiętać, że zmiany te nie powinny być wprowadzane na własną rękę – po pomoc należy zwrócić się do dietetyka, który ułoży plan żywienia dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Artykuł Partnera
PRZEJDŹ DO: NOWOTWORY UKŁADU POKARMOWEGO