Nowoczesne metody obrazowania to technologie o szczególnie ważnym znaczeniu dla leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi oraz układu krążenia. Wspierają na co dzień zaawansowane działania kliniczne, ułatwiają stawianie trafnych diagnoz i znacznie skracają czas potrzebny do wykonania danej procedury. Coraz częściej przypominają też świat przedstawiony w filmach fantastyczno-naukowych. Europejskie Centrum Zdrowia Otwock oraz krakowska firma MedApp S.A. ogłosiły, że rozpoczynają kolejny etap wspólnych prac nad rozwojem rzeczywistości rozszerzonej oraz wprowadzeniem metod sztucznej inteligencji do zastosowań w medycynie.
Przedmiotem podpisanej umowy jest współpraca w celu opracowania standardów i procedur w zakresie obrazowania medycznego metodą rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmentedreality, AR), a tym samym pogłębiania wiedzy o możliwościach klinicznego zastosowania badań AR – w szczególności jako wsparcia dla specjalistycznych procedur medycznych przeprowadzanych w otwockiej placówce.
– Jeszcze kilka lat temu wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie uznawane było za zbędną fanaberię i daleką przyszłość. Dziś wiemy już, że jest to rozwiązanie faktycznie już dzisiaj ułatwiające pracę lekarzom. Nasza aplikacja CarnaLife® uwydatnia pozyskane podczas badań strategiczne dane, które łatwo przeoczyć komuś, kto nie jest specjalistą. Specjalista za to uzyska dane znacznie szybciej, a więc efektywniej. Dlatego też nasz system stał się również nieocenioną pomocą naukową. Rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja w praktyczny sposób pomaga np. w przygotowaniu do zabiegu, będąc dla operatora partnerem i suflerem, nie konkurentem – podkreśla Mateusz Kierepka, prezes MedApp S.A.
ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ KLINICZNA ORAZ SZTUCZNA INTELIGENCJA W MEDYCYNIE
Badania nad rzeczywistością rozszerzoną prowadzone będą w zakresie poznania możliwości ich wdrożenia do celów medycznych (z zastosowaniem gogli holograficznych) oraz opracowywania nowych procedur diagnostyczno-leczniczych z zastosowaniem AR w dziedzinie kardiologii i onkologii. Specjalności te – obok chirurgii i urologii – stanowią główny obszar specjalistycznej działalności leczniczej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.
– W 2013 roku jako pierwszy ośrodek w Polsce i jeden z pierwszych na świecie rozpoczęliśmy wykonywanie zabiegów balonowej angioplastyki płucnej (BPA). W kolejnym roku nasz Zespół otrzymał nagrodę Złotego Skalpela za wybitną innowację w medycynie. Po pięciu latach, mając doświadczenie z ponad 300 wykonanych zabiegów, nadal jesteśmy liderami tego sposobu leczenia, a przede wszystkim cieszymy się z rosnącej grupy wyleczonych pacjentów. Wiemy też, jak ważna w wykonywaniu zabiegów BPA jest dokładna diagnostyka obrazowa. Stąd nasze zainteresowanie rzeczywistością rozszerzoną –mówi prof. Marcin Kurzyna, kardiolog interwencyjny z ECZ Otwock, Zastępca Kierownika Kliniki.
Szpital im. Fryderyka Chopina jako pierwszy w Polsce już od wielu lat umożliwia pacjentom onkologicznym dostęp do najnowocześniejszej aparatury i najbardziej zaawansowanych badań przy zastosowaniu 3-teslowego, dwunadajnikowego, 32-kanałowego rezonansu magnetycznego. Zakład Diagnostyki Obrazowej dysponuje także wielowarstwowym tomografem komputerowym z opcją interwencyjną, cyfrową mammografią 3D z tomosyntezą obrazu oraz cyfrowym systemem biopsji stereotaktycznej.
– Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny lekarz przystępujący do operacji lub zabiegu interwencyjnego posiada pełną wiedzę o szczegółowej anatomii operowanego pacjenta i jest ona przedstawiana przez lekarza radiologa często w sposób wręcz trójwymiarowy, ciągle jednak na dwuwymiarowym, płaskim monitorze – zauważa dr Łukasz Kownacki, radiolog z ECZ Otwock.
Dalszy rozwój sztucznej inteligencji w medycynie
Kolejnym krokiem było zatem wyświetlanie w pełni trójwymiarowe – za pomocą technologii holograficznej w rzeczywistości rozszerzonej wspieranej przez algorytmy sztucznej inteligencji. W tym zakresie klinika już w 2017 r. współpracowała z krakowską firmą MedApp S.A., wprowadzając podczas zabiegu po raz pierwszy na świecie hologram przedstawiający przestrzennie dane obrazowe pacjenta z przewlekłą zatorowością płucną. Od tego czasu oba zespoły ECZ OTwock i MedApp skutecznie współdziałały przy kilku kolejnych zabiegach BPA, a zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane także przy innych wysokospecjalistycznych procedurach medycznych.
– Hologram na sali zabiegowej posłużył jako wsparcie skomplikowanego zabiegu BPA. Prezentacja śródzabiegowa za pomocą AR pozwala na bieżącą optymalizację strategii postępowania oraz powoduje, że zabieg jest przeprowadzany w bardziej bezpieczny i efektywny sposób. Przyczynia się również do zmniejszenia objętości używanego środka kontrastowego, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa nerek – komentuje prof. Marcin Kurzyna.
Podpisana umowa zakłada integrację środowiska medycznego ECZ i pracowników MedApp, której zadaniem będzie prowadzenie interdyscyplinarnego i merytorycznego dialogu na temat wdrożenia technik AR do praktyki klinicznej na przykładzie zaawansowanej, specjalistycznej działalności medycznej prowadzonej przez ECZ Otwock.
– ECZ Otwock to nowoczesny ośrodek poszukujący innowacji w medycynie i otwarty na nie. Od zawsze stawialiśmy na najlepszych specjalistów, najnowocześniejszy sprzęt i technologie, co dzięki współpracy z MedApp będzie można rozwijać i zastosować dla dobra naszych pacjentów, a także wnieść nasz wkład do rozwoju medycyny przyszłości – podsumowuje dr Aldona Roguska, dyrektor ds. operacyjnych ECZ Otwock.
MedApp to notowana na NewConnect spółka działająca w jednej z najszybciej rozwijających się branż na świecie – telemedycynie. Produktem stworzonym i rozwijanym przez firmę jest analityczny system telemedyczny CarnaLife, skierowany do pacjentów, lekarzy i placówek medycznych. System znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak: kardiologia, diabetologia, dietetyka, choroby cywilizacyjne oraz obrazowanie 3D/4D.