W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Jedną z szans na ratunek dla osób zapadających na tę chorobę jest przeszczep. Niestety, grono osób gotowych do oddania szpiku jest wciąż zbyt małe. Tymczasem potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda zdrowa, pełnoletnia osoba, która nie ukończyła 55 roku życia.
13 października obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Z tej okazji sanockie Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas przygotowało kampanię Szpiknijmy się!, która przedstawia historie osób, które pomogły uratować życie swoim bliźniakom genetycznym.
ŚWIATOWY DZIEŃ DAWCY SZPIKU
Zgodnie z prawami dziedziczenia, tylko co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego. Pozostali pacjenci muszą oczekiwać na znalezienie niespokrewnionego dawcy o identycznych antygenach HLA w Bankach Dawców Szpiku. Wysoka liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców zwiększa szanse znalezienia dawcy dla osób, którym nie udało uzyskać się szpiku od osoby z rodziny.
Kampania informacyjna Szpiknijmy się! Stowarzyszenia Sanitas ma na celu szerzenie świadomości dotyczącej procesu rejestracji, badań i zabiegu przeszczepu. Do udziału w akcji zaproszono Edytę i Daniela, którzy jako niespokrewnieni dawcy przekazali szpik swoim bliźniakom genetycznym.
Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 29 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W Polsce zgłosiło się ponad 1,2 mln potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, co czyni nas trzecim co do wielkości w Europie i szóstym na świecie rejestrem potencjalnych dawców.
– Baza potencjalnych dawców szpiku jest wciąż zbyt mała. Wynika to przede wszystkim z braku rzetelnej wiedzy dotyczącej przebiegu procedury przeszczepu szpiku kostnego. Powstałych licznych mitów, a tym samym niezdrowych przekonań wokół nich. A wiadomo, to co nieznane, budzi w człowieku obawy i lęk. Dystans i wycofanie. Trudne tematy są jeszcze bardziej trudne i niezrozumiałe jeśli pozostają niewyjaśnione. Dlatego musimy przełamywać stereotypy. Osoby, którym udało się zostać dawcami, uświadamiają nam, iż strach nie ma tak ogromnych oczu gdy się z nim zapozna i oswoi – tłumaczy Kinga Midzio-Józefaciuk – psycholog Stowarzyszenia SANITAS.
JAK ZOSTAĆ DAWCĄ SZPIKU?
Rejestracja jest bardzo prosta i można ją wykonać na kilka sposobów. Najważniejsze, aby Twoja decyzja o zostaniu dawcą szpiku była przemyślana i odpowiedzialna.
- Możesz zgłosić się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wystarczy dowód osobisty bez wcześniejszej rejestracji. Nie potrzeba być na czczo. Na miejscu wypełniamy kwestionariusz i deklarację. Pobranie krwi – jak do zwykłych badań.
- Rejestracja przez Internet – np. wypełniając formularz rejestracyjny na stronie Fundacji DKMS. W ciągu 2 dni od wypełnienia formularza internetowego, na podany adres otrzymasz pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Rejestracja w bazie jest bezpłatna.
- Podczas różnych imprez, akcji i wydarzeń prozdrowotnych, w który uczestniczą organizacje i podmioty zajmujące się promocją dawstwa szpiku.